Malatya:

Haber Merkezi - Gazeteciler Konfederasyonu, 1. Başkanlar Kurulu Toplantısı'nı Siirt'te yapıldı. Malatya Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Başkanı Haydar Karaduman’ın da katıldığı toplantıda Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, telekonferans sitemiyle yaptığı konuşmada siyasete alet olmayan Konfederasyonun çalışmalarını yakından takip ettiğini belirterek “Siirt’te yapılan bu toplantı önemlidir. Çözüm sürecine önemli katkılarda bulunacaktır”  ifadelerini kullandı.

Türkiye'de 8 federasyon, 74 gazeteciler cemiyeti ve derneği ile 20 binin üzerinde gazeteciyi bünyesinde barındıran Gazeteciler Konfederasyonu’nun Siirt’te yapılan ilk toplantısına 8 federasyon başkanı, 57 gazeteciler cemiyeti başkanı ile 100’ü aşkın delege katıldı. 

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, toplantının açılış konuşmasında “Bu topraklarda yaşayan ve hangi etnik kökenden olursa olsun herkes için, geleceğe dair güzel umutların belirdiği önemli bir dönemi yaşıyoruz” diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Umutlarımız kardeşlikten, barıştan, huzurdan ve geleceğe omuz omuza dayanışma içinde yürümekten yana. Atılan her kurşun, akan her damla kan hepimizin içini acıtıyor. Silahların susması ve huzurlu günlere elbirliğiyle ulaşmamız hepimizin ortak dileği. Türküyle, Kürdüyle, Çerkeziyle, Lazıyla, bütün etnik kimliklere sahip bu ülkede yaşayan herkesin, huzura kavuşması tek dileğimizdir. Eğer bu konu başarılırsa Türkiye yeni bir dönemin kapısını aralayacaktır.”

“BARIŞ DİLİNİ KULLANALIM”

 

Gazeteciler Konfederasyonu 1. Başkanlar Kurulu Toplantısı'ndan yapılan “sonuç bildirgesi” açıklamasında da,  çözüm sürecinde meslektaşlarımızın “barış dili” kullanmasının önemine dikkat çekildi. Sonuç Bildirgesi’nde şu görüşlere yer verildi:

 

Gazeteciler Konfederasyonu 1. Başkanlar Kurulu Toplantısı Sonuç Bildirgesi

 

Gazeteciler Konfederasyonu'nun 1. Başkanlar Kurulu toplantısı 20-22 Haziran 2014 tarihlerinde Siirt Gazeteciler ve Yardımlaşma Derneği'nin ev sahipliğinde Siirt'te gerçekleştirildi.

74 gazeteciler cemiyeti ve dernekleri ile bunları bünyesinde toplayan 8 federasyonun çatı örgütü olan Gazeteciler Konfederasyonu'nun başkanlar kurulu, ilk toplantısını Siirt Üniversitesi Kezer Yerleşkesi'nde 8 federasyon başkanı, 57 cemiyet başkanı ve delegelerinin katılımıyla yaptı.

Toplantı sonucunda, kamuoyuna duyurulması kararlaştırılan konular şöyle;

1- Gazeteciler Konfederasyonu Başkanlar Kurulu, Çözüm Süreci'nin kararlılıkla sürdürülmesi konusunda iradesini ortaya koydu. Çözüm sürecinde meslektaşlarımızın “barış dili” kullanmasının önemine dikkat çekildi.

2- Basın Özgürlüğü, basın kuruluşlarında ve meslek örgütlerinde kurumsallaşma, basın ahlakı, çalışma koşulları, mesleki eğitim ve sarı basın kartı olmayan gazetecilerin yıpranma hakkından faydalanamaması başta olmak üzere birçok sorun için kalıcı çözümler üretme iradesi ortaya konuldu.

3- Gazeteciler Konfederasyonu'nun siyaset üstü, tarafsız ve tüm meslektaşlarını kucaklayıcı bir anlayış içinde yola çıktığına yeniden vurgu yapıldı.

4- Kamuoyunda uzun zamandır tartışılan İnternet Medyası Yasa Tasarısı'nın TBMM'de bir an önce görüşülerek, internet gazetecilerinin ihtiyacına cevap verecek şekilde yasalaşması yönünde ısrarcı talep yinelendi.

5- Gazetecilik mesleğine kurumsal nitelik kazandırılarak, tıpkı Barolar Birliği ve Tabip Odaları gibi medyada özdenetim yetkileri ve yaptırım gücü olan bir yapının oluşturulmasının aciliyeti vurgulandı.

6- Anadolu medyasındaki eğitim çalışmalarını ön planda tutan Gazeteciler Konfederasyonu'nun bir eğitim kurulu oluşturarak, en ücra köşeye dahi ulaşıp eğitim çalışması yapması kararlaştırıldı.

7- Terörle Mücadele ve Türk Ceza kanunlarında yer alan basın ve ifade özgürlüğünü kısıtlayıcı maddelerin gözden geçirilerek düzeltilmesi istendi.

Meslektaşlarımızın ve kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.Yeni Malatya Gazetesi
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

“Malatya Valisi ayrımcılık yapıyor”
“Malatya Valisi ayrımcılık yapıyor”

Haberi Oku