Malatya:
'Ortak bir akılla kayısıyı geliştireceğiz”

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Hadi Tunç, 50 bin ailenin direkt geçimini sağlayan ve Türkiye’nin en önemli tarımsal ürünlerinden biri olan kayısının sorunlarını yakından bildiklerini söyleyerek “Kayısı ile ilgili sorunları ve gelişim alanlarını biliyoruz. Bunları çözümü ve kayısıdan elde ettiğimiz gelirin artması için gerekli teknik ve ekonomik çalışmaları yapıyoruz. Üreticimizle birlikte çalışarak ve ortak bir akılla kayısıyı geliştireceğiz” dedi.

23. Uluslararası Malatya Kültür, Sanat Etkinlikleri ve Kayısı Festivali’nin Mişmiş Park’taki fuar açılışı gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Büyükşehir Belediye Başkanı ile yaptığı toplantıya çağrıldığı için Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın katılamadığı Mişmiş Park Fuar alanındaki açılış törenine, Vali Aydın Baruş,  Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Hadi Tunç, AK Parti Milletvekilleri Öznur Çalık ve Bülent Tüfenkci,  Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Demez, Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, İlçe Belediye Başkanları, siyasi partilerin il başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, bürokratlar, STK temsilcileri ve meslek odaları temsilcileri ile çok sayıda davetli ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

Fuarın açılışında konuşan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Hadi Tunç, kayısının sorunlarını yakından bildiklerini ve Bakanlık olarak bir dizi çalışma yürüttüklerini ifade etti.

“Kayısı, Türkiye’yi dünyaya tanıtan bir ürün”

 Kayısının Türkiye’yi dünyaya tanıtımında da kullandığımız ve burada yaklaşık 50 bin ailenin direk geçimini sapladığı  önemli tarımsal bir ürün olduğuna vurgu yapan Bakan Yardımcısı Tunç, “Kayısı ile ilgili sorunları ve gelişim alanlarını biliyoruz. Bunları çözümü ve kayısıdan elde ettiğimiz gelirin artması için gerekli teknik ve ekonomik çalışmaları yapıyoruz. Bu çalışmaları yaparken Malatya Valiliğimiz, Büyükşehir ve diğer belediyelerimiz, üniversitelerimiz, odalarımız, borsalarımız, STK’larımız, İl Müdürlüğümüz, Kayısı Araştırma Enstitümüz ve hepsinden önemlisi üreticimizle birlikte çalışarak ve ortak bir akılla kayısıyı geliştireceğiz. Kayısıdaki ihracat gelirini daha da arttırmamız lazım ve bunun için de Bakanlığımıza düşen görevleri biliyor ve bunları yapmaya devam edeceğiz. Malatya ilimizde son 16 yılda çiftçilerimize toplamda 1,4 milyar TL tarımsal destekleme ödemesi yaptık. Tarımsal üretim alt yapısını güçlendirmek için kırsaldaki vatandaşlarımızın yapacakları yatırımlara önemli oranlarda hibeler sağlıyoruz” diye konuştu.

Vali Baruş: Kayısı Malatya’nın hayat değeridir

Vali Aydın Baruş da, kayısının Malatya için ‘Hayat’ anlamına geldiğini söyledi.  Vali Baruş, “Kayısı tadı Malatya insanının ağız tadıdır. Kayısıya verilen değer Malatya’ya ve onun insanına verilen değerdir. Bu nedenle kayısı ile ilgili her mesele Malatyalıyı ilgilendirir. Kayısı Malatya ekonomisi içerisinde çok önemli bir yer tutuyor. Tarımsal alanlarımızın yüzde 20’si kayısı ağaçları ile kaplı. Dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 70’ine yakını Malatya’dan karşılanıyor. Ve Türkiye’de kuru kayısı üretiminin yüzde 90’ı Malatya’dan gidiyor. 2018-2019 sezonu itibari ile bir yılda Malatya’dan ihraç edilen kuru kayısı miktarı 91 bin ton. Bu yıllara göre değişmekle birlikte yaklaşık 250 ile 300 milyon dolar gelir, sadece kayısıdan Malatya’ya geliyor. Türkiye ekonomisine Malatya ciddi bir yer sağlıyor. Sadece kuru kayısı çekirdeğinden 17 milyon dolar geliri var Malatya’nın. Yani kayısının her ürünü değerli, artığı da döküntüsü de değerli. Son 40 yıldır Malatya kuru kayısı üretiminde büyük mesafe aldı” diye konuştu.

AK Parti Milletvekili Öznur Çalık ise Malatya kayısısın daha fazla değer kazanmasını sağlayacaklarını ifade ederek şunları söyledi: “Iskarta kayısısı 50 kuruşa gidiyordu. Bu ıskarta kayısısını en az bizim 1 liraya satmamız gerekiyor. Türkiye’de ilk defa Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) özel firmaları devreye sokarak Malatya’dan ıskarta kayısıyı almaya başlayacak bu sene. Fakat verilen rakam 50 kuruş olunca çok önemli sıkıntı yaşadık. Biz bu fiyata bu kayısıyı vermemiz gerekiyor. Bu konuyu bakanımıza anlattık. Tarım Bakanımız ile birlikte Malatya’nın sorunlarını masaya yatırdık. Bunlardan bir tanesi ıskarta kayısısı ile ilgili fiyat değerlendirmesiydi. Şuanda Malatya’mızdaki ıskarta kayısı 1 liraya gidiyor. Ve normalde 15 milyon Malatya’ya girdiği olacakken, şuan 30 milyon sadece ıskarta kayısıdan Malatya’ya girdi sağlanacak.”

Tüfenkci: Kayısımızın değerini bulması için birlik olmamız lazım

Gümrük ve Ticaret eski Bakanı AK Parti MKYK Üyesi Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, “Malatya için çok büyük önemi bulunan bir ürünün hasadının festivalini yapıyoruz. Kayısımız, ilimiz tarım ürünlerinin başında gelmekte ve baktığımızda dünyada bir numaralı üretici Malatya. Avrupa coğrafi işareti aldığımız ancak her daim değerini bulmadığından bahsettiğimiz kayısının hak ettiği değeri bulması için üreticilerimizin birlik olmasını, eğitimcilerimizin birlik oluşturmasını ve kooperatifleşerek hem üretimdeki sorunları hem de piyasadaki sorunları giderme noktasında hem devletimizin hem de Bakanlığımızın desteği ile yol almasını istiyoruz.

Burada üretici odaları başkanlarımız var ziraat odaları başkanlarımız var ve esasında onlar kayısının esas sahipleridir. Tarım Bakanlığımız kayısının üretimi ve ilaçlanması noktasında eminim ki üzerlerine düşün görevleri yerine getiriyorlar. Malatya’da Lisanslı Depoculuğun kurulmasıyla beraber Malatya’da kayısı anlamında bir sıçrama yapacak, değerinde alınıp sağlanmasına imkân sağlayacaktır.

Buradan ilimize teşrif eden Sayın Bakan Yardımcımıza teşekkür ediyorum. Festival ve fuarın düzenlemesinde emeği geçen başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan olmak üzere herkesi kutluyorum” dedi. 

Konuşmaların ardından katılımcılar fuarın açılışını gerçekleştirip stanları gezdi.GÜLER HAZAR / YENİ MALATYA
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

“Malatya Kayısısındaki başarısızlık...
Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı” (YÜciTA), basın bildirisinde Malatya...

Haberi Oku