Malatya:
Parayı 'tıkır tıkır' almışlar, işlerini yapmamışlar!.
Güler Hazar- (Özel Haber) - Sayıştay Başkanlığı, Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak ulaşım hizmetlerini sağlayan MOTAŞ A.Ş.’da yönetim kurulu kararıyla oluşturulan denetim komisyonu başkan ve üyelerine, komisyonun kurulduğu günden bu yana aylık ücret ödendiği halde “Genel kurula veya yönetim kuruluna denetim yapıldığını gösterir herhangi bir belge veya rapor sunmadığını” ortaya çıkardı.
 
Sayıştay müfettişleri tarafından geçtiğimiz aylarda MOTAŞ A.Ş.’de yapılan denetimde, Türk Ticaret Kanunu’na aykırı olarak yürütülen bazı çalışmalara ilişkin bulgulara yer verildi. Sayıştay’ın raporuna göre, MOTAŞ A.Ş. bünyesinde kurulan Denetim Komisyonuna ücret ödenmesine rağmen bugüne kadar ‘Genel Kurula veya Yönetim Kuruluna denetim yapıldığını gösterir herhangi bir belge veya rapor sunulmadığı’ kaydedildi. 
 
Eylül 2016 tarihli MOTAŞ 2015 Yılı Düzenlilik Raporu’nda “Yönetim Kurulu Kararıyla Oluşturulan Denetim Komisyonunun Faaliyetinin Bulunmaması” başlığı altında ortaya çıkarılan usulsüzlüğe göre, MOTAŞ Yönetim Kurulu, şirket faaliyetlerinin denetlenmesi için bir ‘Denetim Komisyonu’ kurdu. Bu komisyonun başkanına aylık 2000 TL, üyelerine ise önceleri 1300 TL, 2015 yılında alınan bir kararla da 1800 TL aylık (Huzur Hakkı) ödendi. 
 
“Denetim Komisyonu aylık maaş aldı, ama herhangi bir denetim yapmadı”

 
Ancak, MOTAŞ A.Ş. Denetim Komisyonu başkan ve üyeleri düzenli biçimde aylık ücretlerini almalarına rağmen, komisyonun kurulduğu günden bu yana, şirketin denetlendiğini gösteren herhangi bir belge ya da rapor hazırlamadığı ortaya çıkarıldı.
 
Raporda, “Öte yandan, kurulduğu günden bugüne kadar üyelerine aylık olarak ücret ödenmekte ise de komisyon tarafından Genel Kurula veya Yönetim Kuruluna denetim yapıldığını gösterir herhangi bir belge veya rapor sunulmamıştır” cümleleri ile yapılan söz konusu tespitinden sonra, konuya ilişkin olarak MOTAŞ A.Ş. yönetimine konuya ilişkin sorular yöneltti. 
 
MOTAŞ A.Ş. Yönetimi, Sayıştay müfettişlerinin sorularına, "Denetim komisyonu, her ay gelir ve giderlerin, harcama belgelerinin vb. gerçeğe uygunluğunun denetimini yapmaktadır. Komisyon, bu denetim sonucunda edindiği bilgileri kendisini görevlendiren Yönetim Kurulu ile paylaşmaktadır" şeklinde belgeye dayalı olmayan, soyut bir cevap verdi.
 
Sayıştay Raporu’nun konuya ilişkin bölümün sonuç başlığında ise verilen cevabın Sayıştay müfettişlerince doğru ve tatmin edici bulunmadığı belirtildi. Sayıştay ‘sonuç’ başlığında şu ifadeleri kullandı: 
“İdare, (MOTAŞ A.Ş.) cevabında, komisyonun denetim sonucunda edindiği bilgileri kendisini görevlendiren Yönetim Kurulu ile paylaştığını bildirmişse de kurulduğu günden bugüne kadar üyelerine aylık olarak ücret ödenmekte olan komisyon tarafından Genel Kurula veya Yönetim Kuruluna sunulan, denetim yapıldığını gösterir herhangi bir belge veya rapora rastlanılmamıştır.”  
İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Malatya'nın Trafik Sorununa bir Neşter...
Malatya Büyükşehir Belediyesi Yol ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı, Ulaşım Hizmetleri Daire...

Haberi Oku