Malatya:
Pütürge HES'siz Olur mu?!

 

BURHAN KARADUMAN

Karakaya ve Atatürk Baraj göllerinin ana su kaynağı olan Fırat Nehri’ne bağlanan Pütürge’deki Kaman Çayı üzerine Yamaç Köyü civarında yaptırılacak olan 2 yeni Hidroelektrik Santralı (HES) için ÇED raporunun tamamlanarak askıya çıkarıldığı bildirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda; Pütürge’nin Yamaç Köyünde Kaman Çayı üzerine özel bir şirket tarafından kurulacak olan 2 adet HES için inceleme ve değerlendirme sürecinin sona erdiği bildirilerek, 10 günlük askı süresinin başladığı açıklandı. Buna göre; Fırat Nehri Kaman Çayı kolu üzerinde; Kaman Deresi’nin su potansiyelinden faydalanarak enerji elde etmek amacıyla 14,512 MWm /13,937 MWe kurulu güce sahip Kartaltaşı Regülatörü ve HES projesinin yapılması planlanıyor.

 

ÇED RAPORU ASKIYA ÇIKTI

Çevre ve Şehircilik  Müdürlüğü tarafından yapılan duyuru şu şekilde:

İlimiz, Pütürge İlçesi, Yamaç Köyü Mevkiinde ‘Laskar Enerji Üretim Pazarlama A.Ş.’ tarafından gerçekleştirilmesi planlanan “Kartaltaşı 1 Regülatörü ve HES ile Kartaltaşı 2 Regülatörü ve HES (Toplam Kurulu gücü 14,512 MWm /13,937 MWe)” Projesi ile ilgili olarak hazırlanan ÇED Raporu, İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından 03.10.2013 tarih ve 28784 sayılı ÇED Yönetmeliği’nin Geçici 1. Maddesi gereğince 17 Temmuz 2008 tarih ve 26939 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliğinin 12. Maddesi gereğince incelenmiş ve değerlendirilmiş olup komisyonca rapor, nihai rapor olarak kabul edilmiş, İnceleme ve Değerlendirme Süreci sona ermiştir. Aynı Yönetmeliğin 14. Maddesi gereği “Kartaltaşı 1 Regülatörü ve HES ile Kartaltaşı 2 Regülatörü ve HES (Toplam Kurulu gücü 14,512 MWm /13,937 MWe)” projesi ile ilgili olarak Komisyonca nihai edilen ÇED Raporu, 10 (on) iş günü süreyle halkın görüş ve önerilerini almak üzere Valilikte (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) ve Bakanlıkta (Çevre ve Şehircilik Bakanlığı) halkın görüşüne açılmıştır.

Halkımıza ilanen duyurulur.”

 

49 YILLIĞINA

Projeye göre;   Fırat Nehrinin bir kolu olan ve Karakaya Baraj Gölüne akan Kaman Deresi’nin su potansiyelinden faydalanarak enerji elde etmek amacıyla 14,512 MWm /13,937 MWe kurulu güce sahip 2 ayrı üniteli Kartaltaşı Regülatörü ve HES projesinin yapılması planlanıyor.  Kartaltaşı Regülatörü ve HES Projesi’nin inşaat süresi 24 ay olarak öngörülüyor. Projenin ekonomik ömrü ise 49 yıl olarak planlanıyor. Kaman Deresi’nin 1003.00 metre kotu üzerindeki akımları çevrilerek, 635.00 metre kotuna düşürülmek suretiyle enerji üretilecek. Bu suretle Kartaltaşı 1 HES için Toplam Enerji 8.224 GWh, Kartaltaşı 2 HES için Toplam Enerji 27.219 GWh olmak üzere, proje genelinde yıllık 35.443 Gwh enerji sağlanması hedefleniyor.

Proje kapsamında yer alan ünitelerden Kartaltaşı-2 HES yeri ile faaliyet alanına en yakın baraj gölü olan ve Diyarbakır İl sınırlarında yer alan Karakaya Barajı ve HES projesi baraj aksına yaklaşık kuş uçuşu 6 kilometre mesafe bulunurken, bununla birlikte Kartaltaşı-2 HES ise Fırat Nehrinin en yakın noktasına 2,5 kilometre uzaklıkta olduğu belirtildi.Yeni Malatya Gazetesi
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner77

Bazı Kurum ve Kuruluşlara Girişte HES Sorgulaması
Bazı Kurum ve Kuruluşlara Girişte HES Sorgulaması

Haberi Oku