Malatya:
Rektör, Yardımcılarıyla Birlikte Ziyaretlere Gitti
 

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Kızılay ile aralarında FETÖ iddiasıyla gözaltına alınıp gece serbest bırakılan bir ismin de bulunduğu Rektör Yardımcıları,  Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’ı ziyaret ettiler.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE’SİNDE..

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Kızılay, beraberinde Rektör Yardımcıları, Genel Sekreter, ve Rektörlük Danışmanı ile birlikte Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’a nezaket ziyaretinde bulundu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın uzun yıllardır Malatya’ya hizmet ettiğini ve çok güzel hizmetler yaptığını belirten Rektör Kızılay, bundan sonra da güzel hizmetler yapacağından emin olduklarını söyledi. Yapılan hizmetlerden dolayı Başkan Çakır’a müteşekkir olduklarını belirten Kızılay, “Büyükşehir Belediye Başkanımızın Büyükşehir olmadan önce de gerek Üniversitemize ve gerekse Turgut Özal Tıp Merkezimize büyük destekleri oldu. Bizim dönemimizde de ilk günden itibaren Başkanımız güçlü bir destek verdi ve vermeye devam ediyor. Büyükşehir Belediyemizin üniversitemiz ile ilgili bütün iletişiminde, üniversitemizin Büyükşehir’imize vereceği katkıda çok güçlü bir işbirliği içerisinde götüreceğimize inanıyorum. Üniversitemiz Malatya’mızın güzide bir kurumu ve incisi. Büyükşehir Belediyemiz de Malatya’mızın vazgeçilmez en önemli kurumlarının başında geliyor. Bu iki büyük kurumumuz güçlü bir tesanüt içerisinde olacak inşallah. Biz üniversite olarak bütün yönetimimizle Başkanımızın şehirde bize ihtiyaç duyacağı her alanda başkanımıza destek olacağız. Üniversitemizin bütün bilgi birikim ve insan kaynağını seferber edeceğiz. Büyükşehir belediyemizin de üniversitemize her konuda bize destek olacağından eminiz ve zaten görüyoruz. Kendilerine, birlikte güzel çalışmalar yapacağımız için hem şükranlarımı arz ediyorum, hem de bundan sonraki dönemde güçlü iletişimimizi devam ettireceğimizi vurgulamak istiyorum” dedi.

rektorcakir2Rektör Kızılay başkanlığındaki üniversite heyetini ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu belirterek, heyete teşekkür eden Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, üniversitelerin ülkemiz için çok önemli olduğunu söyledi. İnönü Üniversitesi’nin köklü bir üniversite olduğunu kaydeden Başkan Çakır, özetle, “Üniversitemiz, Malatya’mız için bir ümit kaynağı. Dolayısıyla bizler yerel olarak ne kadar üniversitelerle işbirliğini geliştirebilirsek, birlikte hareket edebilirsek, bundan Malatya faydalanacak. Daha sağlıklı çevre, sağlıklı gelecek, sağlıklı bir kültürün oluşması, sanayinin üniversiteden faydalanması çok önemli. Sizlerin bu yapıya açık olması, bunu bir hedef olarak ekibinizle birlikte ortaya koymanız ümit verici. Her şehir üniversitede yeterince faydalanamıyor.

‘Kentin ve ülkenin gelişimine yönelik ne üretebilirim, ne katkı sunabilirim?’ bakışını ortaya koymanız, şehrimiz adına son derece sevindirici. Bizlerin her zaman her alanda rehberliğe ihtiyacımız vardır. Birçok projemizde bizlere katkı sundunuz. Bu açıdan üniversitemizle yeni dönemde çok daha güzel işbirliği yaparak, istifade edeceğiz. Malatya’mızdaki çok değerli, önemli kurumlarla birlikte çalışmak Malatya’nın menfaatine olacak. Bizim temel felsefemiz de bu kente değer katmak, hizmet üretmek” şeklinde konuştu.

BATTALGAZİ BELEDİYESİ’NDE..

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a iadeyi ziyarette bulundu. Ziyarette, üniversite-şehir, üniversite-yerel yönetimler işbirliğinin yanı sıra Battalgazi Belediyesi’nin hizmetleri konuşuldu.

rektorselahattin2İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, beraberinde İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Abdulkadir Baharçiçek, Prof. Dr. İbrahim Türkmen, İnönü Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Hakan Erkuş, Rektör Danışmanı Yrd. Dr. Cemal Koyunoğlu ve Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Özcan ile birlikte Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a iadeyi ziyarette bulundu. Ziyarette konuşan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Başkan Gürkan’a iadeyi ziyarette bulunduklarını belirterek, “Malatya’mızın en büyük merkez ilçe belediyesi olan ve tarihi belediyesi olan Battalgazi Belediyemizin çok kıdemli Başkanı Selahattin Gürkan başkanımızı ziyarete geldik. Kendisi sağ olsun bizi ilk ziyaret eden Belediye başkanımız idi. Bizde kendilerine iadeyi ziyaret için geldik. Başkanımızın çalışmalarını hem yakınen takip ediyoruz, hem de elimizden geldiği kadar başkanımızın faaliyetlerine elimizden geldiği kadar katılmaya gayret ediyoruz. Üniversite olarak da bu dönemde bir kısmına gayret ettik ama asıl bundan sonra başkanımızın bütün faaliyetlerine üniversitemizin insan kaynağı, bilgi birikimi ile katkı vermek istiyoruz. Bu yönde de başkanımızla ortak irademiz var” dedi.

Rektör Kızılay, Eski Malatya Yaşam Müzesi’ni gezdiğini belirterek, “Başkanımızın ben en son mahalle müzesi olarak açtığı müzeyi ziyaret ettim. Başkanımızın kültüre, sanata verdiği önemi, değeri uzun yıllardır ben yakınen takip ediyorum ve takdir ediyorum. Bunun artarak devamını hem diliyorum, hem de yeni çok güzel projeleri var. Onlara da biz elimizden gelen tüm desteğimizi vereceğiz inşallah. Birlikte yapmak isteğimizi de teklif ediyorum. En son eski Askerlik Şubesi’nin binasına çok güzel bir bina yapacak. Bizde oraya elimizden gelen sanat tarihi, arkeoloji, tarih konusunda hocalarımızın bilgi birikimi ve insan kaynakları konusunda her türlü desteğimizi vereceğiz. Artık nasıl bir müze planladı bilmiyorum ama, ben başkanımıza eğer bir askeri müze düşünüyorsa Cevat Çobanlı Paşa Askeri Müzesi gibi bir isim de öneriyorum. Cevat Çobanlı Paşamız Çanakkale’nin destansı komutanı. Onun ismini biz Malatya’da bir yerde yaşatmamız lazım. Eğer askeri bir müze yapacaksa diyorum bunu, ama bütüncül bir müze yapılacaksa başka bir isim bulunur. Onun dışında Battalgazi Belediyemiz için her alanda iş birliği yapmak, üniversitemizin bilgi birikimi, üniversitemizin insan kaynağı, üniversitemizin imkanlarını Battalgazi Belediyemizin hizmetlerine köprü olarak, benim bir rektör olarak köprü olup sunmak ve destek vermek için her zaman hazırız. Size de güzel faaliyetlerinizden dolayı yıllardır kıdemli bir belediye başkanı olarak Malatya’ya hizmetinizden dolayı şükranlarımızı arz ediyoruz. Bundan sonraki faaliyetler içinde başarılar diliyorum. Hem de birlikte güzel faaliyetlere imza atacağımızın inancını vurgulamak istiyorum” dedi.

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Üniversite toplum, üniversite yerel yönetimler arasındaki ilişkilerin en üst yerde temayüz etme noktasında sayın rektörümüzün de ifade ettiği gibi bu konudaki irade kararlılığına hakikaten ilk göreve geldiği andan itibaren gösterdiler. Dediler ki ‘biz artık İnönü Üniversitesi olarak ortak paydamız olan Malatya’nın gelişmesi, değişim süreci içerisindeki tüm aşamalarda biz bir yerde olmak istiyoruz’ Bize her alanda olmak istediklerini belirtmişlerdi. Daha sonra bizim 17 Eylül Melita’dan Battalgazi’ye Kültür, Sanat, Arkeoloji Günleri Kervansaray Buluşmaları’nda da bizi onurlandırdılar. Kendilerine bu vesile ile teşekkür ediyorum. Kervansaray Buluşmalarında şunu ifade ettiler, ‘Biz burada bir misafir bir Rektör olarak değil de, bizzat bunun koordine edicisi, organize edicisi, organize edenle kalmayıp, ekonomik anlamda da bu konuda katkıda bulunmak, bu kültürel organizasyonlara bir ortak olma sorumluluğumuz var’ Bu konudaki geniş vizyonundan dolayı kendilerini tebrik ediyorum. Gerçekten de üniversite ve şehrin değişim ve dönüşümünü sağlarken, onların değerleri ile birlikte değişim, dönüşümünü gerçekleştirmesi, toplumdan tel örgülerle ayrılmış bir üniversite değil, toplumla bütünleşmiş bir üniversiteyi hep bizler arzulamıştık. İnşallah bu süreç içerisinde sayın Rektörümün de gayretinde bunların gerçekleştirileceğine inanıyorum. Bundan sonraki süreçte de bizim diğer alanlarımızda olsun, diğer kültür ve organizasyonlarımızda olsun Rektörümüz ve değerli ekibiyle birlikte ortak çalışarak bu işleri en güzel bir şekilde götürmek istiyoruz” diye konuştu.

Eski Malatya Yaşam Müzesi’nin önemine dikkat çeken Başkan Gürkan, “Yaşam Müzesi önümüzdeki haftada Antalya’da YAPEX Belediyeler ve Tarihi Kentler Birliği’nde ödüle layık görülen bir proje ve uygulama oldu. Tabi bunlar bizi teşvik ediyor. Bizi bu anlamdaki çalışmalarımızda kamçılıyor. Ama biz bir ödül almadan çok, buraya daha nasıl güzel hizmetler yapabiliriz onun gayreti ve çabası içinde olacağız. İnşallah önümüzdeki günlerde devredilen Askerlik Şubesi için restorasyon ve restitüsyon projelerinde oranın rölevelerinin alınmasında üniversitemizin katkısını isteyeceğiz. O süreçten sonra Askerlik Şubesi’nin restorasyon projesi yapılıp özellikle Sivas Koruma Kurulunda tüm aşamalarında üniversitemizin desteğini beklediğimizi de ifade etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

YEŞİLYURT BELEDİYESİ’NDE..

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, “Sayın Hocamız Cumhurbaşkanımız tarafından görevlendirildiği andan itibaren Malatya’da bir sinerji oluştu. Sayın Rektörümüzün göreve başladığı günlerde 15 Temmuz direniş nöbetleri devam ediyordu. Sayın rektörümüz görevlendirmenin yapıldığı gün meydana gelerek, ‘rektör’ olarak nöbete katıldı. 15 Temmuz gecesi ve ondan sonraki süreçte vatanımıza, bayrağımıza, mukaddesatımıza milletimiz sahip çıktı, her daim değerlerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Hocamız şehir ile üniversite arasındaki mesafeyi kısaltmak adına çok net ve açık mesajlar verdi. Üniversitemizdeki bu yeni dönemde ilimizdeki tüm kurumlarla birlik ve beraberlik içerisinde hareket ederek çok güzel hizmetler yapacağımıza eminim” diye konuştu.

rektorhaci2Gösterilen misafirperverlikten dolayı Belediye Başkanı Polat’a teşekkür eden Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ise, “Rektör Yardımcılarımızla birlikte Yeşilyurt Belediye Başkanımıza iadeyi ziyarette bulunduk. Daha önceden Başkanımız ve ekibi bizlere hayırlı olsun ziyaretlerinde bulunmuşlardı ve geniş bir mütalaa yapmıştık. Bazı programlarda sık sık bir araya geliyoruz. Başkanımızı makamında ziyaret etmek bugüne nasip oldu” dedi.

İnönü Üniversitesinin kentin güzide ve önemli kurumlarından birisi olduğunu ifade eden Rektör Kızılay, “Üniversitemiz eğitim, öğretim ve bilimsel alanlarda kentimize ve ülkemize hizmet eden önemli bir kurumdur. 2014 yılında Malatya’nın büyükşehir statüsüne kavuşmasından sonra yeniden kurulan ve şehrimizin neredeyse yarısını kapsayan Yeşilyurt Belediyemizin başında çok güzel ve başarılı hizmetlerde bulunan bir başkanımız görev yapıyor. Şehir, çevre ve alt yapıyla ilgili faaliyetlerinin bir kısmını takip edebiliyoruz, bir kısmını takip bile edemiyoruz. Ama asıl başkanımızı takip ettiğimiz, üniversitemizi de yakından ilgilenen kültür ve sanatsal faaliyetleridir, bilimsel çalışmalarda buna dâhil. Başkanımız alt yapı ve kültürel belediyecilik alanlarında başarılı hizmetler üretiyor. Bu etkinliklerin bir kısmını üniversitemizdeki hocalarımızla beraber yapıyoruz. Son üç aylık dönemde birçok projeyi ortaklaşa yaptık. Bundan sonrada İnönü Üniversitemizin bilgi ve birikimi, insan kaynağı, organizasyon kabiliyetini Yeşilyurt Belediyesinin tüm faaliyetlerine sunmak istiyoruz” dedi.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, “Bizlerde arada köprü görevi göreceğiz. Her türlü alanda üniversitemizin imkân ve kabiliyetlerini Yeşilyurt Belediyesinin işbirliğine açmak ve sunmaktan yanayız. Bunu da çok güçlü bir iradeyle yürütmek amacındayız. Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar bu anlayış çerçevesinde hareket ettik. Başkanımız bu anlamda çok önemli işbirliği ve desteğini ortaya koyarken bizimde çok güçlü bir irademiz söz konusu oldu. Bundan sonraki dönemde üniversite yönetimi olarak sizlerin bütün önerilerinize, fikirlerinize ve taleplerinize açığız. Güçlü bir destek vermeye her zaman açık olacağız. Yeşilyurt Belediyesi zaten bu desteğini sürekli vermektedir, bu desteklerin devam etmesini temenni ediyorum” dedi

Rektör Kızılay,” Belediye Başkanımız Yeşilyurt Meslek Yüksek Okulunun çevre düzenleme işinde büyük destek verdi. Bizim bu anlamda hiçbir talebimiz olmadan Başkanımız okulumuzu ziyareti sırasında oradaki çevreyi incelerken burayla ilgili önerilerini ve desteğini orada ifade etmişti, arkadaşlarımızda bu durumu bana ilettiler. Bu desteklerinden dolayı Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Bundan sonraki dönemde de güçlü bir işbirliği, birlik ve beraberlik içerisinde bunları yapacağımıza inanıyorum. Başkanımıza ve çalışma ekibine başarılar diliyorum” dedi.

Konuşmalardan sonra Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, ilçe genelinde devam eden hizmetler ve yatırımlar hakkında bilgiler verdi.

rektorcakir1

rektorselahattin1

rektorhaci1

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Başkan Güder Esnafın Taleplerini Dinledi
Yeni Sanayi Sitesi esnaflarını ziyaret ederek, sorun ve talepleri yerinde dinleyen Malatya’nın Battalgazi...

Haberi Oku