Malatya:
Rektör'den Öğrencilere: 'Mesnetsiz Karalamalar Yapılıyor'

İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin, internet ortamında yapılan 2020-2021 ders yılı ara (vize) sınavlarında, yoğun biçimde yaşandığı ve öğrencileri mağdur ettiği ileri sürülen elektronik sınav sistemindeki sorunlara karşılık; Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay’ın, twitter hesabında paylaştığı mesajında; sorun yaşadığını belirten öğrencileri “Mesnetsiz karalama yapmakla” suçlaması, öğrencilerin büyük tepkisine yol açtı.

İİBF Yönetimi bile, Fakülte web sayfasında, sınavlar sırasında çok sayıda sorun yaşandığını ve bu sorunları yaşayan öğrencilerin şikâyetlerinin inceleneceğini, sistemden kaynaklı sorun yaşayanlara mazeret sınavı hakkı tanınacağını duyururken, Rektör Prof. Dr. İİBF sınavlarında her şeyin yolunda olduğu yönündeki açıklaması, öğrenciler tarafından sert cevaplarla karşılık buldu.

Prof. Dr. Ahmet Kızılay’ın yüzlerce öğrencinin yaşadığını ileri sürdüğü elektronik sınav sorunlarını yok sayarak, sorunu dile getiren öğrencileri, “Mesnetsiz karalama yapanlar” olarak itham etmesine, bir öğrenci, “Biz rektör adayı değiliz ki karalayalım. Biz sınavları "Yapılamamış" öğrencileriz. Sorunlarını dile getiren öğrencileri rektör olarak teskin etmeniz gerekirken karalamakla suçluyorsunuz. Sınav yapmayı başaramayıp haklı sitem eden bir grubu suçlama hakkını da sizde gördük” sözleriyle cevap verdi.

Bu arada, Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nde de sınav sisteminde meydana gelen sistemik bir sorun nedeniyle, 2 Aralık’ta yapılan Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersine ait vize sınavının iptal edildiği; sınavın 5 Aralık’ta tekrarlandığı öğrenildi.

İnönü İİBF Sınav Sisteminden öğrencilere: “Cevaplarınız başarıyla kaydedilemedi”

İnönü Üniversitesi İİBF’de elektronik ortamda geçtiğimiz hafta içinde yapılan vize sınavlarında, sistem kaynaklı çok sayıda sorun yaşandı.

ALMS Sınav Uygulaması ile yapılan sınavlar sırasında, “Öğrencilerin sınava girememesi, sınav giriş ekranına ulaşılamaması, cevapların sistem kaynaklı olarak kaydedilmemesi, sınav sayfasının çalışmaması, 60 dakika verilen sınav süresinin 30 dakikada bitirilmesi, öğrencinin sınavdan atılması, sorulan soruların cevap şıklarının olmaması, sınav notunun hesaplanmaması, sınav notunun yanlış hesaplanması ve sınav notunun öğrenci tarafından görülmemesi” gibi sorunlar yaşandı.

Sınav ekranında, cevapları kaydedemeyen sistem, öğrencilerle adeta dalga geçerek, “Bazı cevaplarınız başarıyla kaydedilemedi”  uyarısını yaptı.

Başarısız olduğu ileri sürülen İİBF vize sınavı sonrası, yüzlerce öğrenci sosyal medyada, ekran görüntüleri eşliğinde, yaşadıkları sorunu dile getiren mesajlar yazdı.

İİBF öğrencilerinin, twitterda #inonumagdur hastagi ile yayınladığı mesajlar bir süre tt bile oldu.

Rektör Kızılay, öğrencilerini ‘Mesnetsiz karalama yapmakla’ suçladı

Sosyal medyada tepkilerin giderek büyümesi ve yoğunlaşması üzerine, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, öğrencilerin sorunlarını dile getirmesini, “Mesnetsiz karalama” olarak niteledi. Rektör Kızılay, İİBF vize sınavları konusunda her şeyin yolunda gittiğini, sınavların, öğrencilerin iddiasının aksine başarıyla tamamlandığını yazdı.

Kızılay’a göre, İİBF sınavları öylesine başarıyla yapılmış ki, sadece 1 öğrenci sorun bildirmiş ve İİBF Dekanlığı bu öğrencinin sorununu çözmüştü.

Bu sırada İİBF Dekanlığı çok sayıda sorun yaşandığını itiraf etti ve öğrencileri doğruladı

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay’ın, İİBF vize sınavlarında yaşanan sorunları dile getiren öğrencileri ‘Mesnetsiz karalama yapmakla’ suçladığı sırada, İİBF Dekanlığı web sayfasında yayınlanan açıklamada, öğrencilerin iddiaları doğrulandı ve elektronik sınavlarda yaşanan sorunlar için mazeret sınavı hakkı verileceği açıklandı.

İİBF Dekanlığı, “Vize Sınavlarında Sorun Yaşayan Öğrencilerin Dikkatine” başlığı ile yayınladığı açıklamada, vize mağduru öğrenciler için şöyle denildi: “Fakültemizde yapılan vize sınavlarında bazı öğrencilerimizin sınava girememe, cevaplanan soru sayısında farklılık, sınav notunun hesaplanmaması  yanlış hesaplanması veya öğrenci tarafından görülmemesi vb. gibi sorunlar yaşadığı bilgisi gelmektedir. Sorun yaşayan öğrenciler hangi dersin sınavında sorun yaşadığını varsa kanıtlarıyla (kanıt yoksa doğrudan sorunlarını iletebilirler) birlikte aşağıda verilen bölüm sorumlularına mail olarak atarlarsa vizeler bittikten sonra öğrencilerin belirttiği sorunlar incelenecek ve sistemsel sıkıntı yaşayan öğrencilere mazeret sınav hakkı verilecektir”.

Öğrencilerden Rektör Kızılay’a sert ve ironik cevaplar

İİBF Dekanlığının kendilerini doğrulamasına karşın, Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay’ın ‘Mesnetsiz karalama yapmakla’ suçladığı İnönü Üniversitesi İİBF öğrencileri, Rekötr Kızılay’ın twitterdaki mesajına sert ve ironik cevaplar verdi.

Prof. Dr. Kızılay’ın “Sevgili Öğrenciler, Bugün İİBF ara sınavları başarı ile yapılmıştır. Dekanlığa problem yaşayan bir öğrenci başvurmuş sorunu çözülmüştür. Mesnetsiz karalama yapan sosyal medya bilgilerine itibar etmeyiniz” şeklindeki tweet mesajına öğrencilerin verdiği cevaplardan bazıları şöyle:

@inonuguncel, Bir öğrenci başvurmamıştır bir öğrenci ancak ulaşabilmeyi başarmıştır hocam.

@CengizBaydemir, “Biz rektör adayı değiliz ki karalayalım. Biz sınavları "Yapılamamış" öğrencileriz. Sorunlarını dile getiren öğrencileri rektör olarak teskin etmeniz gerekirken karalamakla suçluyorsunuz. Sınav yapmayı başaramayıp haklı sitem eden bir grubu suçlama hakkını da sizde gördük”.

@inonuguncel, “İnönü Üniversitesi Öğrencileri MAĞDUR! Bugün yapılan sınavda öğrenciler soruları cevaplayamadı, sistem sürekli hata verdi, yetkililerden hiç birine ulaşılamadı ve sistem sınav sonunda puanlama yaptı maalesef tüm öğrenciler mağdur durumda.

@kapusuz_beraat, "Bende başvurdum her hangi bir sorunum çözülmedi sayın rektörüm.... Hocam buyrun sorun (ekran görüntüsü). Bir kişide oluşmuş dediniz ya, bu sorun olarak sayılmıyor mu? İnternetimde bir sıkıntı yoktu, ailem ben sınava gireyim diye wifiye dahi bağlanmadı, ama hatalı olan benim öyle mi? Sınavdan çıkıp kendi internetimi de kullandım bu arada, oradan vurmayın lütfen”.

@RamazanChe, “Karalama kampanyası öyle mi hocam? Onlarca gencin mağduriyetini "karalama kampanyası" olarak adlandırıyorsanız ve hala vicdanınız rahatsa hiç sorun yok!”.

@CengizBaydemir, "Mesnetli öğrencimiz kim hocam? 3000 twiti akşam gördünüz 1 öğrencinin çözüldüğünü biz mesnetsizler olarak görmedik. Aynı fakültedeyiz bize de bahsetmedi?”.

@betobaskann, “Mesnetsiz karalama mı hocam? Görseli bırakıyorum... Ayrıca yaşadığımız ilk mağduriyet değil ve biz bunlara alışmiycaz… Ve ben bu sınavdan 20 aldım kayıt edilmeyen cevaplardan. Ve sınav esnasında yardımda bulunacak birimlere, sınav esnasında ve sonrasında ulaşamadık #inönümağdur”.

@rumyby, "Tek yürek olduğumuz için bir demiş olabilir misiniz Hocam”.

@ajdaylayla, "Karalama kampanyası değil, bizzat yaşadığımız sorunların çözülmesi için sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Görünen o ki sesimize kulak tıkandığı yetmezmiş gibi birde mağduriyetimizin karalama kampanyası olduğu iddia ediliyor".

@uhese6, "Doğru söylüyosunuz, ben de evde boş boş duracağıma inönüyü karalayayım diyodum sayın rektörüm".

@Elzembozkurtt, "Bize de yazıklar olsun hocam inanır mısınız hem mağdur hem mesnetsiz karalama yapan insanlarız...".

@yohendisim, "Biz de kime güveniyoruz, baksanıza! Sonra neden bu öğrenciler bu kadar nefret ediyor, al örnek bir üninin rektörü öğrencinin yanında olma şeyi ancak bu kadar olursa, sonucu elbette öyle olur".

@reyhannertrk, "Bu sınavdan mağdur olupta sorunu çözülen o 1 kişi dediğiniz değerli arkadaşımızı gerçekten çok merak ettik hocam.Çünkü onlarca mağdur olan ben ve arkadaşlarım var fakat kimsenin umrunda bile değiliz. #inönümağdur".

@bulgusal, "Ha tamam pardon hocam rahatsız ettik halis görmüşüz meğer".

@zeliisdemir, "Hocam amacımız karalamak değildir. Hem derslerde hem sınavlarda sistem hata veriyor, sınavlarda sorularımız kaydedilmiyor , kaydedilen canlı derslerde ses kesiliyor ve bu saydıklarım sadece sistemsel sorunlarımız .. Dikkate almanız dileğimle saygılar hayırlı akşamlar ...".

@Serkanerdogan44, "Bir mi? galiba binlerce olacaktı efendim. Binlerce öğrenci bu sorunu yaşadı ve ilk sınavlarımız çöp oldu".

@beyazcicekk1, "Hocam karalama demişsiniz ama elimizde yaşadığımız sıkıntılara dair ekran görüntülerimiz mevcut, yönlendirildiğimiz yerlere başvurduk ancak sonuç alamadık. Lütfen bu zorlu süreçte bize sırt çevirmek yerine yanımızda olmayı deneyin çünkü ihtiyacımız var!".

@yorgun_bitik, "Mesnetsiz karalama mı?Onca öğrenci canları istedi diye mi böyle davrandı sizce hocam?Biz öğrencilerin hali geçen yıl da böyleydi.Bizim elimizde olmayan nedenlerden dolayı suçlanan hep bizler oluyoruz. Neden bir kere de olsa gerçekten öğrenci lehine kararlar alınmıyor üniversitede".

@ozbay_ruveyda, "Hocam bende başvurayım dekanlığa biri yönlendirsin rica ediyorum. Benim sorunum çözülmedi sınavım 0 olarak işlendi bu kadar öğrenci sorun yaşıyorken mağduriyetlerimizin giderilmemesinden şikayetçiyiz en azından mazeret haklı verilsin".

@yaabisege, "Magdur olmadigim için, deli gibi çalıştığım sınav sonrası babamı arayıp ağlaya ağlaya 100 dk denilen ve ancak ucu ucuna yetişen sınavın 30 dk yapıldığını sınav esnasında öğrendiğimizi anlattım, ne mesnetsiz bi karalama yazıklar olsun bana".

@Mehmetcakmak294, 40 kişilik sınıfta en az 20 kişi bu sorunu yaşadı sınavı tamamlamadan sınavdan atıldım.  O nasıl bir sistem Allah aşkına :( 

@elifnur_444, "Hocam kanıtlarımızla birlikte mail attık hocalarımıza ama bir dönüş alamadık. Kanıtın olduğu yerde karalama olur mu ?".

@feyzagnc_, "Bir kişi mi hocam ? Hepimiz bir kişi için onca twiti atmadık. Hepimiz sorumlu hocalarımıza mail attık ama geri dönüş olmadı. Helal olsun o bir kişiye ki ulaşabilmiş".

@tatlibirhandis, "Ya, üç gün içinde bütün sınavlarım bitti ve ben sabahlara kadar uyumadan çalıştım bu sınavlara. Sonuç ne biliyor musunuz? Cevaplarım sistemin sıkıntısı yüzünden kaydedilmedi ve notlarım düştü ama aşırı güzel di mi uzaktan eğitim müthişşş".

@syfllah4, “Mesnetsiz karalama yapan sosyal medya bilgilerinden bir diğeri bu (ekran görüntüsü). Bir de hocam, öğrencilerinizi böyle itham etmek nasıl bir duygu acaba? Hani biz sizin öğrencileriniziz ya”.

@burcgezegeni, “Sorunları dile getirmek ne zamandan beri karalama sıfatını aldı? Madem ödev okuma zahmetinde bulunamayan hocalarımız var, öyleyse sınavı kısıtlı süreye sıkıştırmasaydınız. Madem sıkıştırdınız çözüm istiyoruz!!!”GÜLER HAZAR / YENİ MALATYA
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner78

138 köy yolu ulaşıma açıldı
138 köy yolu ulaşıma açıldı

Haberi Oku