Malatya:
Riskli alanda yıkım ihalesi

Ocak ayında meydana gelen Sivrice merkezli depremden etkilendiği gerekçesiyle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Haziran ayında ‘Riskli Alan’ ilan edilen ve kentsel dönüşüm projesi kapsamına alınan Şehit Fevzi Mahallesi’nde, yıkılmasına karar verilen evlerin yıkılması için bir ihale düzenlendi.

Malatya’yı de büyük ölçüde etkileyen Sivrice depreminde etkilenen ve yıkımına karar verilen okul binalarındaki kapı, pencere, demir, çatı, musluk, lavabo gibi malzemelerin sökülmesi işini ve bu malzemelerden elde edilecek hurdaları yasa dışı yollarla bazı şahıslara vermekle suçlanan ve bu nedenle yöneticilerinin adli soruşturmaya tabi tutulduğu Malatya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Şehit Fevzi Mahallesi’ndeki evlerin yıkım işi ihalesi 4 Ocak 2021 tarihinde yapılacak.

“Şehit Fevzi Mahallesi’nde Bulunan Riskli Alan İçerisinde Kalan Yapıların Yıkım İşi” başlığını taşıyan ihale, 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 19. Maddesine göre, açık ihale usulü ile gerçekleştirilecek.

Ağır hasarlı bina listesinde belirtilen, 47 ağır hasarlı bina hariç olmak üzere, sınır krokisi ile gösterilmiş alan içerisinde kalan tüm yapıların yıkılması ve hafriyatının Belediye tarafından gösterilecek yere taşınması işi ihalesinde, yıkılacak bina sayısının net biçimde belirtilmemiş olması dikkat çekiyor.

Patlayıcı madde kullanılmayacak

İhalenin ‘Özel Teknik Şartnamesi’nde, binaların yıkılması için yapılacak çalışmalarda herhangi türde bir patlayıcı madde kullanımının yasak olduğu belirtilerek, “Yıkım işleri patlayıcı madde kullanılmadan, makine ile yapılacaktır” denildi. 

Acil yıkım kararı olan binalarda, yüklenici tarafından bina içinde hurda sökümü yapılmayacağı, binanın mevcut haliyle yıkılacağı da kaydedildi.

Her tür hurda yıkım ihalesini kazanana ait olacak

İhale şartnamesinde, yıkım sonrası ortaya çıkacak her tür hurda ve yapısal atığın ihaleyi üstlenecek olan yüklenicinin tasarrufunda olacağı açıklandı. İhale Şartnamesinin söz konusu maddesi şöyle: “Yıkımdan önce yapı üzerindeki pencere, kapı, çatı malzemeleri, cam vb. ile yıkımdan sonra meydana gelecek her türlü yapısal atığın kullanımı şantiye sahasından uzaklaştırılmak suretiyle yüklenicinin tasarrufundadır”.

1 ayda yıkılacak

İhale Şartnamesine göre, Şehit Fevzi Mahallesi’nde Riskli Alan ilan edilen bölgede kalan binaların yıkımı, ihaleden sonraki 10 günlük yer tesliminin ardından 30 günde tamamlanarak, alan boş bir biçimde Malatya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne teslim edilecek.GÜLER HAZAR / YENİ MALATYA
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner78

Malatya Havalimanı’nın pisti zorlu hava şartlarına...
Malatya Havalimanı’nın pisti zorlu hava şartlarına rağmen ulaşıma hazır tutuluyor

Haberi Oku