Malatya:
Şahin: 'tarımsal Sulama Çiftçi Desteklenmelidir”
AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, tarımsal sulamada çiftçilerin enerji konusunda desteklenmesi gerektiğini dile getirdi.

Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, AK Parti adına Enerji Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada Hekimhan, Kuluncak ve Akçadağ ilçelerinde bulunan maden yataklarının önemine değinerek, MTA Bölge Müdürlüğü’nün bu bölgelerde sondaj çalışmalarını devam ettirdiğini söyledi.

Dışarıdan alınan cevher, hurda demir de hesaba katıldığında Malatya'nın kalkınmasında lokomotif görevi görecek olan yer altı kaynaklarının bulunduğunu ifade eden Şahin, şunları kaydetti:

“Sondaj çalışmalarıyla bu rezervlerin 3,5 milyar tona çıkabileceği düşünülmektedir. Özellikle burada Kolin ve Erdemir, Oyak firmalarımızın yatırım yaptıklarını biliyoruz. Bu konuda desteklerinizi bekliyorum. Özellikle Malatya ilimizde mermer Akçadağ bölgemizde üretilmekte olup yer altı kaynaklarımızın madenlerimizin uç ürüne dönüştürülmeden ham madde olarak direkt ihraç edilmesi ve bu kapsamda Akçadağ ilçesinde mermer ihtisas organize sanayi bölgesinin faaliyete geçirilmesi noktasında Enerji Bakanlığımızdan beklentilerimiz var.”

MTA Bölge müdürlüğünün yeni bir yere inşa edilmesiyle ilgili taleplerinin olduğunu hatırlatan Milletvekili Mustafa Şahin, MTA Bölge müdürlüğü için yeni yerin hazır olduğunu söyledi.

Şahin, tarımsal sulamada çiftçilerin enerji konusunda desteklenmesi gerektiğini dile getirerek, suyun cazibesiyle gelmediği yerlerde barajlardan ve artezyenlerden elektrikle su çekildiğini, bunun çiftçiye ciddi yük getirdiğini kaydetti ve Bakan Yıldız'dan enerji konusunda çiftçiye daha fazla destek verilmesini istedi.

Konuşmasında TEDAŞ'la ilgili sıkıntıları tekrar gündeme getiren Milletvekili Şahin

"İlk başlangıç 2011 tarihi itibarıyla ciddi birtakım değişim ve dönüşümler olmakla beraber yeterli değil ama mutlaka şu andaki Aksa holdingimizin özellikle enerji noktasında, elektrik noktasında biraz daha yatırıma yönelik kafa yormalarını şahsen bekliyoruz. Çünkü, gerçekten bugüne kadar hatlar noktasında sıkıntılar oluştu,bununla birlikte trafoların bakıma ihtiyacı var" diye konuştu.

Konuşmasında Enerji Bakanlığının çalışmalarıyla ilgili bilgiler de veren Şahin "Hükûmet olarak, enerji politika ve stratejilerinizin, giderlerle ithalatı azaltmaya yönelik çalışmalar olup aynı zamanda gelirlerini de artırıcı bir politika uygulamasını görmekteyiz. Bunun üzerine inşa edildiğini görmekteyiz. 2023 yılına kadar Türkiye bütün yerli kaynaklarını kullanmış, yenilenebilir enerji kaynaklarının önemli kısmını harekete geçirmiş ve mutlaka serbest piyasa koşullarının sağlamış bir ülke olmak için ciddi gayretlerinizin olduğunu görmekteyiz. 2023 yılına kadar doğal gaz payının elektrik üretimindeki oranının düşürülmesiyle beraber hidrolik kaynakların en az yüzde 30’lar civarında olduğu, nükleerin her geçen gün önemli bir paya sahip olacağını, yine yerli kömürlerimizin de ciddi bir üretim payına ulaşacağını ümit etmekteyiz. Jeotermal, rüzgar, güneş ve su kaynaklarımız gibi yenilenebilir kaynakları, kömür gibi yerli kaynaklarımızı da mutlaka ön plana almamız gerekmektedir. 2002 yılında 129 milyar kilovatsaat civarındaki elektrik üretim ve tüketim miktarlarını 230 milyar kilovatsaatlere çıkarmış durumdayız. Türkiye’nin yüksek talep senaryosu ve düşük talep senaryosuna göre de maksimum yüzde 7,5’lar civarında ortalaması ve minimum da yüzde 6,5’lar seviyesinde büyümesini öngören bir yapıyı kurgulayarak bu çalışmaları yürütmektesiniz. 2002 yılında 4.500 kilometre olan doğal gaz iletim hattımızı 12.290 kilometreye ulaştırdınız. Bizden önceki hükûmetler döneminde ancak 5 şehrimizde doğal gaz var iken şu anda 71 şehrimize BOTAŞ’la bu iletim hatların götürmüş durumdayız. EPDK’nın yaptığı ihalelerle beraber şehir şebekesinin dağıtımları, hakeza gün geçtikçe daha da artmaktadır. 81 ilimize de bunu götürmeyi hedefleyip bunun için de artık zaman zaman fizibil olamayabilecek olan ama sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde bu yerleri de doğal gazla ile buluşturacağınızdan kuşkumuz yoktur. Özellikle, tıpkı varoşlara gittiğiniz zaman, varoşlarda bile şu anda doğal gazla vatandaşımızın ihtiyaçlarının karşılanması da ayrıca bir güzellik. Özellikle illerimizde daha önce hava kirliliği noktasında çekilen sıkıntıları biliyoruz, Şu anda ilimiz Türkiye’nin en temiz havasına sahip illerin başında geliyor" ifadelerini kullandı.

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Büyükşehir'den Konaktepe'ye Ziyaret
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Kuluncak İlçesi Konaktepe Mahallesinde yapımı...

Haberi Oku