Malatya:
Sayıştay'a göre belediyenin yanlışlarıGÜLER HAZAR

Sayıştay Başkanlığı Malatya Belediyesi’nin 2012 yılına ait iş ve işlemlerine ait denetleme sırasında usulsüz yapıldığı tespit edilen işlemlerin ‘Kurumu maliyetin üzerinde bedele maruz bıraktığı’na yönelik bulgular elde ettiğini duyurdu. 2012 Denetleme Raporu’nda ayrıca, konut olarak inşa edilen bazı yeni yerleşim bölgelerinin emlak vergilerinin halen arsa cinsi üzerinden alınmasının emlak vergisi mevzuatına aykırı olduğu vurgulandı.

Kamu idarelerini denetlemekle yetkili en yüksek yargı organı olan Sayıştay Başkanlığı, Malatya Belediyesi’nin 2012 yılına ait denetim raporunda, iki temel konuda bir dizi yanlış işlem tespit ettiğini açıkladı.

Sayıştay Başkanlığı denetimine göre, Malatya Belediyesi yöneticileri, kamulaştırma yerine, kamulaştırmasız el atma yoluna giderek kurumu maliyetin üzerinde bedele maruz bıraktı, yani zarar ettirdi.

Sayıştay Raporu’ndaki bir başka bulguda ise, Malatya’nın yerleşime açılan yeni bölgelerinde (örneğin Fahri Kayahan) emlak vergisi ve tapu harcından kaçınmak amacıyla, tamamlanmış konutların bina olarak değil, arsa payı olarak devredildiği, bu yolla örnek olarak ele alınan mükelleflerin yaklaşık % 25’inin emlak vergisi tahsilâtının gayrimenkullerin cins tahsisi yapılmadan gerçekleştirildiğine vurgu yapıldı.

Belediye yönetimi de yanlış işlem yaptığını kabul ediyor

Sayıştay Başkanlığı’nın Malatya Belediyesi 2012 Raporu’nda, mevzuata aykırı olduğu tespit edilen emlak vergisi ve kamulaştırma alanındaki usulsüzlükler konusunda Malatya Belediyesi’nin de Sayıştay Başkanlığı Müfettişleri’nin tespitlerine katıldıkları da kaydedildi.

‘Emlak Vergisi için cins tahsisi yapılmalı’

Sayıştay Müfettişleri hazırladıkları raporda, emlak vergisi tahsilatının ilgili mevzuatın gereği olarak gayrimenkullerin cins tahsisleri yapıldıktan sonra işleme tabi tutulması gerektiğini hatırlatarak, “Ancak Malatya Belediyesi uygulamasında özellikle şehrin yerleşime yeni açılan bölgelerinde son yıllarda tamamlanan konutlarda, mülkiyetin, emlak vergisi ve tapu harcı’ndan kaçınmak kastıyla, bina olarak değil arsa payı olarak devredildiği görülmüş ve örnek olarak ele alınan mükelleflerin yaklaşık %25’inde uygulamanın bu yönde olduğu anlaşılmıştır” denildi.

‘Kamulaştırması el atma ile belediye maliyetin üzerinde bedele maruz bırakıldı’

Raporun bu bölümünün sonucunda ‘Malatya Belediyesi’nde emlâk vergisi tahsilatları gayrimenkullerin cins tahsisleri yapılarak buna göre yapılmamıştır” tespiti yapıldı.

Raporda kayıtlara geçen ve Malatya Belediyesi’ni zarara uğrattığı tespitine yol açan bir başka usulsüz işlemin ise belediyenin kamulaştırma yerine, kamulaştırmasız el atma yoluna gittiği bulgusuna yer verildi ve “Belediyenin, kamulaştırmak yerine, kamulaştırmasız el atma yoluna giderek, kurumu, kamulaştırma maliyetinin üzerinde bir bedele maruz bıraktığı anlaşılmaktadır” tespitine yer verildi. Yeni Malatya Gazetesi
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner77

“Bu Tarife Dışındaki Tarifeler Geçersiz”
“Bu Tarife Dışındaki Tarifeler Geçersiz”

Haberi Oku