Malatya:
Şeker Fabrikasının lojmanları da korumaya alındı

Güler Hazar- Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Şeker Fabrikası binasının ardından fabrika yerleşkesi üzerinde bulunan lojmanlardan 11’i için koruma kararı verdi. Mimarlar Odası Malatya Şubesi’nin başvurusu üzerine geçtiğimiz Haziran ayında Fabrika binası için tescil kararı alan Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, bu kez de fabrika alanındaki 15 lojmandan 11’i için 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun 6. Maddesi kapsamında kalan özellikleri taşıdığı gerekçesiyle koruma kararı verdi. Kurul, 4 adet lojmanı da tescil edilmesinin uygun olmadığı gerekçesiyle tescil talebini reddetti.

Malatya Şeker Fabrikası binası dahil olmak üzere fabrika yerleşkesi üzerinde bulunan yapı ve lojmanların tarihsel, sosyal birer kültür mirası olduğu gerekçesiyle çalışma başlatan Mimarlar Odası Malatya Şubesinin başvurusu üzerine,  Sivas Koruma Kurulu, şeker fabrikası ve arazisinin ardından üzerindeki 15 adet lojmandan, 2-4-6-8-9-10-11-13-15-17-19 No’lu parsellerde bulunanlar için tescil kararı verdi.  Kurul, 1- 3-5-7 No’lu parsellerde bulunan lojmanların 2863 Sayılı kanunun 6. Maddesindeki özellikleri taşımadığı gerekçesiyle tescilinin uygun olmadığına karar verdi.

Öte yandan Sivas Koruma Kurulu, tescilli fabrikanın bacasının da koruma altına alınması için, Sitlerin Tespit ve Tescili Hakkında Yönetmelik kapsamında gerekli evrakların tamamlanarak kurula sunulmasına, kuruldan karar çıkıncaya kadar herhangi bir inşai ve fiziki müdahale yapılmaması gerektiğine karar verdi.

Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun Malatya Şeker Fabrikası alanındaki lojmanlara yönelik tescil kararında şu ifadeler yer aldı:

“İnönü Mahallesi’nde tapunun 5498 ada 17 No’lu parselinde kayıtlı, mülkiyeti Maliye hazinesine ait Şeker Fabrikası Yerleşkesinde Yer Alan lojman binalarının tescil edilmesi isteminde bulunan TMMOB Mimarlar Odası Malatya Şubesi'nin 26.03.2018 tarih ve 70 sayılı yazısı okundu ve ekleri incelendi:

Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü raportörünün 20.11.2018 tarih ve 543215 sayılı dosya inceleme raporu okundu ve açıklamaları dinlendi.

Dosyasındaki bilgi ve belgeler incelendi, 31.10.2018 tarih ve 4688 sayılı Kurulumuz kararı gereği alan Kurul üyelerince yerinde incelendi; yapılan görüşme sonunda;

 Malatya İli, Yeşilyurt İlçesi, İnönü Mahallesi'nde tapunun 5498 ada, 17 parselinde kayıtlı, mülkiyeti Maliye Hazinesi'ne ait Şeker Fabrikası Yerleşkesinde Yer Alan Lojman binalarından 1- 3-5-7 plan nolu lojmanların 2863 sayılı Kanunun 6. Maddesi kapsamında kalan özellikler taşımadığında tescil edilmesinin uygun olmadığına, 2-4-6-8-9-10-11-13-15-17-19 olan nolu lojmanların 2863 sayılı Kanunun 6. Maddesi kapsamında kalan özellikler taşıdığından tescil edilmesinin uygun olduğuna koruma alanının kararımız eki kadastral haritada gösterildiği şekliyle uygun bulunduğuna, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu'nun 05.11.1999 tarih ve 660 sayılı ilke kararı gereği koruma grubunun II. Grup olarak belirlenmesine, hazırlanan anıt fişlerinin onanmasına;

 Malatya İli, Yeşilyurt İlçesi, İnönü Mahallesi’nde tapunun 1072 ada, 26 parselinde yer alan 2863 sayılı Kanun kapsamında özellikler gösterdiği anlaşılan Tescilli Şeker Fabrikasının Bacasına yönelik 13.03.2012 tarih ve 28232 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Sitlerin Tespit ve Tescili Hakkında Yönetmelik kapsamında gerekli evrakların tamamlanarak Kurulumuza sunulmasına, Kurulumuzdan karar alınıncaya kadar herhangi bir inşai ve fiziki müdahale yapılmaması gerektiğine karar verildi."GÜLER HAZAR / YENİ MALATYA
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Vatandaş İhtiyacını Üretmeye Yöneldi
Vatandaş İhtiyacını Üretmeye Yöneldi

Haberi Oku