Malatya:
SERADA KAYISI SALKIM SAÇAK

 

 

 

BURHAN KARADUMAN-GÜLER HAZAR

Malatya’da kayısının dondan etkilendiği her dönemde kayısıya alternatif olarak yetiştirilecek meyveler her dönem gündeme taşındı. İnönü Üniversitesi Ziraat Fakültesi ise, kayısıya alternatif meyve yerine, geleneksel kayısı yetiştiriciliğine karşı alternatif kayısı yetiştiriciliği konusunda proje geliştirdi. İnönü Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin kayısının serada yetiştirilmesi için başlatılan projede ilk aşamada başarı sağlanarak ilk hasat dönemine girildi.

 

İLK HASADA TÖREN

İnönü Üniversitesi’nin Taçan Kampusundaki Ziraat Fakültesine ait kayısı serasında bu yıl ilk kez hasat yapılması nedeniyle resmi tören düzenlendi ve proje detayları kamuoyu ile paylaşıldı.

İnönü Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bayram Murat Asma, “Biz 2011 yılında Malatya’da sera koşullarında turfanda kayısı üretiminin olup olmadığını araştırmak için bir proje hazırladık. Projemizi Fırat Kalkınma Ajansına takdim ettik. İnönü üniversitesi Rektörlüğü ve Fırat Kalkınma Ajansı’nın verdiği destek ile bu serayı 2011 yılında kurup, fidanlarımızı diktik. Şuanda seramızda erkenci kayısı çeşidi olarak bizim ıslah ettiğimiz, yani İnönü Üniversitesi’nin ıslah ettiği Dilbay Kayısıyı yetiştirdik.  Bu sera yaklaşık 600 metrekarelik bir alana sahip ve seramızın içerisinde 150 adet erkenci olgunlaşan Dilbay kayısı çeşidi mevcut. Don olmaması için biz seramızı ısıttık, ağaçlarımız 28 Şubat’ta tam çiçeklenme dönemine girdi ve 26 Mayıs’ta ilk hasadımızı yaptık. Şuanda hasadımız devam ediyor” şeklinde bilgi verdi.

 

 

“BU BAHÇE DONDAN ZARAR GÖRMEDİ”

Proje kapsamındaki sera da yetiştirilen kayısıların dondan etkilenmediğini belirten Prof. Dr. Asma şunları söyledi, “Biliyorsunuz, Malatya bu yıl büyük bir don afeti yaşadı ve kayısı ağaçları hemen hemen yüzde 9 5 oranında zarar gördü. Ama bizim seramızda ağaçlarımız dondan zarar görmedi. Dünyada bir iklim değişikliği, bir küresel ısınma var, özellikle bu iklim değişikliği ile birlikte küresel ısınmanın da beraberinde Malatya’da seracılık sektörü düşünülebilir.  Malatya’da rakımı 700-750 metre olan Karakaya Baraj Gölü sahil kenarına yakın olan bölgeler de ve Baskil’in baraja yakın alanlarında kayısı serası veya sebze serası düşünülebilir. İnönü Üniversitesi’nde Seracılık ve Süs Bitkileri Programı var.  Şu anda bu programının da seraları ve çiçek üretimi alanları var. Eğer üreticilerimiz, bu konuya ilgi duyan işadamlarımız bizden teknik yardım talep ederlerse, hem kayısı serası ve hem de sebze serası ile ilgili olarak biz kendilerine destek oluruz. Baraj sahilindeki alanlarda çiftçilerimize örtü altı sebzeciliğini özendirmek için bir proje hazırladık.”

 

“MALATYA’DA OLUP OLAMAYACAĞINI İNSANLARA GÖSTERMEK İSTEDİK”

Projenin ekonomik olup olmadığı için zamanan henüz erken olduğunu ve birkaç yıl daha beklenilmesi gerektiğini aktaran Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bayram Murat Asma, “Biz kayısı serasının Malatya’da olup olamayacağını insanlara göstermek istedik. Normalde 15 gün önceden hasadımızı yaptık. Ekonomik olup olmayacağına önümüzdeki yıllarda karar vereceğiz.  Çünkü ağaçlarımız henüz fidan. Şuanda ilk sonuçlar 15 gün önceden turfanda hasat kayısı yapılıyor. Bu seraların yaygınlaşıp yaygınlaşmayacağını, ekonomik olup olmayacağını gelecek yıl yada daha sonraki yıllarda daha doğru ve daha gerçekçi verilere ulaşacağız” dedi.

 

“DİLBAY’IN TESCİLİ ÜNİVERSİTEYE AİT”

Serada yetiştirilen Dilbay adlı kayısı çeşidinin İnönü Üniversitesi’nce ıslah edilerek yetiştirildiğini ve tescilinin de üniversiteye ait olduğunu belirten Prof. Dr. Asma şu şekilde konuştu;  “ Seradaki ağaçların büyük bölümünü oluşturan Dilbay kayısı çeşidi Fakültemizde yapılan ıslah çalışmaları sonucu geliştirilmiş ve fakülte adına Tarım Bakanlığına tescil edilmiştir. Meyvesi turuncu, 55-60 gram ağırlığında, şeker miktarı yüzde 14-16, meyve gelişim süresi 80-85 gün arasında değişmektedir.  ilk sonuçlara göre kayısı serasında hasat 15 gün önceye alınabilmektedir.”

 

SERADAKİ AĞAÇLARDA DALLAR KIRILIYOR

Düzenlenen hasat törenine İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof.Dr. Yusuf Türköz ve Prof.Dr. Asım Künkül, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bayram Murat Asma, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Mesut Öztop ile üniversite yöneticileri katıldılar.

Bu arada, Malatya’da kayısının bu yıl dondan yüzde 95 oranında dondan zarar görürken, seradaki kayısı ağaçlarının meyvelerinden dolayı dallarının kırıldığı görüldü.

 Yeni Malatya Gazetesi
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Malatya’da 3.3 Büyüklüğünde Deprem

Haberi Oku