Malatya:
Sigorta Desteği Sona Eriyor, İşveren Sıkıntılı..

Sigorta Desteği Sona Eriyor, İşveren Sıkıntılı..

“SÜRE EN AZ 3 YIL UZATILMALI, AKSİ TAKDİRDE..” Malatya’nın da içinde yer aldığı 51 ilde uygulanmakta olan özel sektör iş yerleri için sağlanan 6 Puanlık Sigorta Prim İşveren Hissesi Desteği 31 Aralık 2020 tarihinde sona eriyor.

Konu ile ilgili bilgi veren Yeminli Mali Müşavir, malatyahaber.com Yazarı Mustafa Bahadır Altaş, “29 Mayıs 2013 tarih ve 28661 sayılı resmi gazetede yayınlanan 6486 sayılı kanunla 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 81.maddesinde yapılan düzenlemede. 1 Ocak 2013 tarihinden geçerli olmak 5 puanlık sigorta primi hazine desteğine ilave olarak prime esas kazanç alt sınırı üzerinden 6 puana kadar ilave prim desteği sağlanması konusunda ilave puan tutarı ile uygulanacak illeri ve uygulama süresini belirleme konusunda Bakanlar Kuruluna (Cumhurbaşkanına) yetki verilmişti.

30 Mayıs 2013 tarihinde yayınlanan 2013/4966 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararının Eki Kararda yer alan 51 ilde özel sektör işyerlerinde istihdam edilen işçiler için 6 puanlık sigorta primi işveren desteği hazinece karşılanmasına karar verilmiştir. Cumhurbaşkanı tarafından kullanılan bu yetkili ile 6 puanlık sigorta primi işveren desteği 31.12.2019 tarihine kadar uzatılmıştı. Bu konuda en son uzatmada 23 Şubat 2020 tarihinde yayınlanan 2137 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı 31.Aralık 2020 tarihine kadar yapıldı. Süre 01.01.2021 tarihi itibariye bitmektedir.” dedi. 

“Süre uzatılmazsa işletmeler zor durumda kalır”

Altaş konuya ilişkin değerlendirmesini “Sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyi düşük 51 il ve Bozcaada Gökçeada ilçelerinde de uygulanmakta olan 6 Puanlık Sigorta Primi işveren hissesi desteği 2020 yılında uygulanan 2.943,00 TL’si asgari ücrete göre özel sektör işyerlerinde 1 işçi için 176,58 TL. Tekabül etmektedir. Bu tutarın 2021 için açıklanan olan asgari ücrette göre bu tutarın daha yüksek hesaplanacağı tabidir.” diye sürdürerek, 31.12.2020 tarihinde sona erecek olan bu SGK sigorta prim ile ilgili Cumhurbaşkanlığınca bir uzatma yapılmaması halinde 01.01.2021 tarihinden itibaren özel sektör işyerlerinde istihdam edilen işçiler için 6 puanlık sigorta primi işveren desteği hazinece karşılanmayacağını belitti

“Süre en az üç yıl uzatılmalıdır.”

Süre uzatımında bir yılın yeterli olmayacağını söyleyen Altaş “Korona salgınının ekonomide oluşturduğu olumsuzluklar kapsamında 7256 sayılı kanunla uygulama süresi uzatılan SGK sigorta prim teşvikleri dikkate alındığında 6486 sayılı kanunla sağlanan 6 puanlık prim desteğinin de en az üç yıl süre ile uzatılması artık zorunluluk halini almıştır. Bugün geçtiğimiz ocak ayına yaşana deprem akabinde mart ayında başlayan korona salgının olumsuz etkilerinin yaşandığı süreçte bu tür teşviklere Malatya iş dünyası olarak her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Teşvik uygulama süresinin uzatılmasına yönelik yeni yasal düzenleme yapılmaması halinde özellikle yeni teşviklerden yararlanma imkanı olmayan eski işletmelerin zor durumda kalacağı kaçınılmaz olacağı gibi olumsuz ekonomik koşullar altında bulunan tüm işyerleri için önemli ilave maddi yük getirecektir.” diye konuştu.

Yeni Malatya Gazetesi

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner78

'Kayısı Kent ve Ticari Merkez Projesi'...
'Kayısı Kent ve Ticari Merkez Projesi' imza töreni yapıldı  

Haberi Oku