Malatya:
SODES'e gözaltı mı?

 

 

 

 

BURHAN KARADUMAN

AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, paralel yapı olarak nitelendirilen grup tarafından SODES Projelerinden alınan mali destekleri usulsüz olarak kullandığına dair iddiaları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’a aktardıklarını belirterek, “SODES noktasında gerçekten Malatya’ya milyonlarca lira kaynak aktarılmasına rağmen, maalesef bunların aslına uygun olmadığını gördük. Ben kesinlikle ilgili kurumlarımızın geriye dönük dosyaları masaya yatırmalarından yanayım” dedi.

 

“TESPİT ETİĞİMİZ ANDAN İTİBAREN DE NOKTAYI KOYMAK ZORUNDA KALDIK”

 Malatya’daki SODES Projesi konusunda değerlendirmelerde bulunan AK Parti Malatya Milletvekili Şahin,  “Biz SODES Projelerimizi normalde yürürlüğe korken, özellikle Sosyal Destek Projeleri noktasında vatandaşlarımızın güzel projelerle bir takım istihdam veya kendi güzel projelerinin hayata geçmesi için güzel bir düşünceydi. O düşünceyi uygulamaya koyan hükümetimize teşekkür ediyorum. Ancak bazen yapmış olduğumuz çalışmalar maksadının dışına çekilebiliyor. Ama şunu gördük, ben geçen Kalkınma Bakanımız ve ilgili birimlerle, hata sayın başbakanımız ile yapmış olduğumuz istişare toplantısında burada bizimde rahatsız olduğumuzu ifade ettik. Yani SODES’in uygulama noktasında bir takım sıkıntıların var olduğunu arkadaşlarımız bizlere sahada ilettiklerinde, bunları da bizler ilgili muhataplarına Sayın Başbakanımız ve Sayın Bakanımız ile paylaştık. SODES Projesi Malatya’mızda çok ciddi bir destek projesi iken ama maalesef, burası ağlama duvarı değil, çözüm duvarı, çünkü bunu biz tespit etiğimiz andan itibaren de noktayı koymak zorunda kaldık ve bundan sondaki dönem içerisinde eminim bir daha uygulanmayacak veya çok daha titiz bir çalışmayı gerektiren proje kapsamına alınacak” ifadelerini kaydetti.

 

“ASLINA UYGUN OLMADIĞINI GÖRDÜK”

 Malatya’ya milyonlarca lira kaynak aktarılmasına rağmen, maalesef bunların aslına uygun olmadığını gördüklerini söyleyen Milletvekili Şahin şunları söyledi, “Özellikle bu paralel yapı denilen, gerçekten bu paralel yapı bugünün ürünü değil, yani bunlar İttihat ve Terakki’nin ta 100-150 yıl önceden itibaren, yine devlete paralel bir takım oluşumların var olduğu gibi, bugünde maalesef insanlarımızın saf ve iyi niyetli duygularını, dini inançlarını istismar ederek, kendilerine hayat bulmaya çalışan, onların vermiş oldukları desteklerin hiç birini aslına uygun kullanmayan bir oluşum gördük. Çeşmenin başında bulunarak kendilerine bu akarların tamamını akıtmaya gayret gösterdiklerini gördük. Ama biz fark etmiş dönümler içerisinde müdahaleler etmeye çalışmış olmamıza rağmen, maalesef kendilerini sinsi bir şekilde, ben şunun altını çizerek söylüyorum; bugüne kadar yeryüzüne gelmiş geçmiş en sinsi ve en tehlikeli illegal örgütler içerisinde yer alabilecek bir oluşum. İnsanlarımızın saf ve temiz duygularını istismar etmelerinden dolayı da vatandaşlarımız şuanda haklarını dahi helal etmiyorlar. Ama siz iyi bir niyetle oluşuma destek veriyorsunuz, ancak o insanlara bakıyorsunuz ipleri başka yerler taraflarından yönetilmeye çalışılıyor. SODES noktasında gerçekten Malatya’ya milyonlarca lira kaynak aktarılmasına rağmen, maalesef bunların aslına uygun olmadığını gördük. Ben kesinlikle ilgili kurumlarımızın geriye dönük dosyaları masaya yatırmalarından yanayım. Kim olursa olsun, eğer aslına uygun yapmamışlarsa, bununla ilgili tüyü bitmemiş yetimimizin hakkını alıp da birilerinin kullanmasının hiç kimsenin hakkının da haddinin de olmadığını bilmesi lazım.”

 

“HERKESİN GÖREVİNİ YAPMASINI BEKLİYORUM”

  Şahin, “Malatya ve Türkiye’de paralel yapıyla ilgili çok şeyler söylendi. Seçim dönemi içerisinde kendilerinin her hangi bir siyasi parti kimliği taşımamalarına rağmen, bütün partileri destekleyecek tarzda ister CHP; yer yer MHP olmuş, bazı yerlerde BDP’ye destek vermişler, AK Parti olmasında kim olursa olsun bağlamındı. Çünkü niye? Şuanda onları en iyi bir şekilde çözen AK Parti’den başka hiç kimse değildir, AK Parti ‘Bugüne kadar soğan yemedik ki ağzımız koksun’ düşüncesi ile bunlara yönelik hiçbir zafiyet içerisinde değiliz. Değil aynı masa etrafında, aynı çatı altında bile selamlaşmayacak kesimlerin AK Parti karşısında bir araya gelmeleri vatandaşımız tarafından çok daha iyi bir şekilde sorgulanmakta. Ben SODES’in özellikle geriye dönük olarak, bunanla alakalı eğer kim bir haksızlık yapmışsa mutlaka bununda normal hukuk devletine yakışır bir şekilde yetkili mercilerimizin bunlardan hesabını sorması ve bu kesimlerinde hesaplarını vermesi noktasında herkesin görevini yapmasını bekliyorum” ifadelerini kaydetti.Yeni Malatya Gazetesi
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner78

Deprem Konutları Kura İle Hak Sahiplerine Teslim...

Haberi Oku