Malatya:
Sorun Vahim, Müdür Enteresan!.

GÜLER HAZAR- Türkiye genelinde bu yıl yaşanan kuraklık, Malatya’da gerek içme gerekse sulama suyunda ciddi sıkıntıların yaşanmasına neden olurken, Malatya Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürü Özgür Özdemir enteresan bir açıklama yaptı. Özdemir, “Malatya’ya geldiğimde dikkatimi çeken ilk şey, içme suyunun aynı zamanda sulama, sifon suyu, mutfak suyu, yıkama ve banyoda kullanılması idi. İçme suyu sadece içmek için kullanılmalıdır. Yoksa gelecekte büyük sıkıntılar yaşarız” dedi.

Malatyalılar suyu nasıl kullanacağını bilmiyor mu?

Çınar Koleji öğretmen ve öğrencilerinin MASKİ’ye yaptığı ziyaret sırasında ilkokul öğrencilerine su tasarrufu dersi veren Dr. unvanlı MASKİ Genel Müdürü Özgür Özdemir, Kayseri’den Malatya’ya geldiği ilk günlerde şaşırtıcı bir duruma tanıklık ettiğini ifade ettikten sonra, ‘Malatyalıların adeta içmesuyunu nasıl kullanacağını bilmediği’ yorumlarına neden olacak şekilde şaşkınlığının gerekçesini şöyle açıkladı: Malatya’ya geldiğimde dikkatimi çeken ilk şey, içme suyunun aynı zamanda sulama, sifon suyu, mutfak suyu, yıkama ve banyoda kullanılması idi. İçme suyu sadece içmek için kullanılmalıdır. Yoksa gelecekte büyük sıkıntılar yaşarız.”

MASKİ Genel Müdürü Özgür Özdemir’in “İçme suyu sadece içmek için kullanılmalıdır. Mutfakta, banyoda ve tuvalette kullanılmamalıdır” şeklindeki sözlerini yorumlamasını rica ettiğimiz hidrojeoloji uzmanları “Anlamı olan sözler yorumlanabilir. İçme suyunun mutfakta, banyoda kullanılmamasını bir çözüm önerisi olarak sunmak anlamdan yoksundur. Bu yüzden bu sözleri yorumlamak için çaba harcamak da doğru değildir. Yani vatandaş ne yapmalı? Her mahallede bir kuyu mu açılacak? Her sokakta bir artezyen mi vurulacak? Yoksa akarsulardan tankerle su taşınıp mahallelerde mi dağıtılacak? Ya da müdür kullanmak için abonelere ayrıca bir hat çekilmesini mi planlıyor?” şeklinde konuştu.

“Kayserililer mutfakta hangi suyu kullanıyor?”

MASKİ Genel Müdürü’nün bu açıklamasını basın yayın organlarından okuyan vatandaşlar ise bu açıklamalara tepki gösterdi. Bazı vatandaşlar, MASKİ Genel Müdürü Özgür Özdemir’in ‘İçme suyu sadece içmek için kullanılmalıdır. Mutfakta, banyoda ve tuvalette kullanılmamalıdır” ifadeleriyle ne demek istediğini anlamadıklarını ifade ederken bazı vatandaşlar ise “ Sayın Genel Müdür, Malatyalıların suyu kullanma biçimini şaşkınlıkla karşılamış. Acaba kendisinin memleketi Kayseri’de vatandaşlar diş fırçalarken, banyo yaparken, bulaşık veya çamaşır yıkarken şebeke suyu kullanmıyor mu? Kayseri’deki vatandaşlar içmesuyunu sadece bardağa doldurup içmek dışında bir amaçla kullanmıyorlarsa hangi su kaynaklarını kullanıyorlar? Tankerle ayrıca su mu dağıtılıyor. Eğer musluk suyu dışında bir alternatif varsa söylesin biz de o şekilde kullanalım. Böylece Malatyalılar olarak içmesuyunu nasıl kullanacağımızı da öğrenmiş oluruz” sözleriyle tepki gösterdiler.

HABERİN YORUMU

Emrullah Efendi’ye rahmet okuttu…

Yaygın şekilde bilinen bir anekdottur:  Osmanlı’nın son dönem milli eğitim bakanlarından Emrullah Efendi bir grup yazar ve eğitimci ile sohbet ederken “Şu mektepler olmasa, Maarif Nazırlığı (Milli Eğitim Bakanlığı) ne güzel idare edilirdi…” diye espri yapar.

Emrullah Efendi’nin bu esprisi, baş ağrısının giderilmesi için kafanın kesilmesini öneren zihniyete örnek gösterilir sıklıkla.

Son dönem de olsa, Osmanlı eğitim sistemine ciddi katkıları olan Emrullah Efendi, eğitim sistemine yaptığı yenilikçi katkıları ile değil ama kamuoyunda hep yukarıda alıntıladığımız esprisi ile anıldı ve tanındı.

Emrullah Efendi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın rahat, sorunsuz idare edilmesi için okulların kapatılması dileğini, elbette bir espri olarak ifade etmişti ama, onun ölümünün 100. yıl dönümünde, Malatya Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (MASKİ) Kayseri’den transfer edilen genel müdürü Özgür Özdemir, Emrullah Efendi’nin sorun çözme tekniğini bir hayli ciddiye almış olsa gerek, Malatya’nın su sıkıntısının çözüme kavuşturulması için, içme suyunun sadece içmek için kullanılması gerektiğini vurgulayarak, bu suyun mutfak, banyo ve tuvalette kullanılmamasını istedi.

İçme suyunun, tarım sektöründe sulama suyu olarak kullanılmamasının istenmesi anlaşılabilir bir durumdur. Çünkü sulama suyunun kaynakları ve stok araçları farklıdır. Ancak, su sıkıntısının giderilmesi ve su tasarrufunun sağlanması için, çözüm olarak, içme suyunun mutfakta, yani yemekte, çayda, bulaşık yıkamada, banyoda, tuvalette kullanılmaması gerektiğini söylemek, mantıktan ve rasyonaliteden uzak bir reçete olarak değerlendiriliyor.Yeni Malatya Gazetesi
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

"Partiyi kurarken bir felsefesi vardı,...
"Partiyi kurarken bir felsefesi vardı, o felsefeye sonuna kadar bağlı kaldı"

Haberi Oku