Malatya:
Sulama Döneminde Olacak İş mi?

Malatya’da tarım sektöründe sulama mevsiminin başlaması ile birlikte, “sulama birliklerinin elektrik dağıtım şirketine olan borcu nedeniyle sulama sitemlerini çalıştıran motopompların elektriğinin kesilmesi” sorunu bir kez daha gündeme geldi.

Önceki yıllarda da yaşanan ve Malatya’da tarımsal üretimde olumsuz sonuçlar doğmasına neden olan elektrik borcu sorunu, çiftçi-Derme Sulama Birliği ve AKSA Elektrik üçgeninde yaşanıyor.

Buna göre, çiftçi, sulama suyunu yöneten Derme Sulama Birliği’ne borcunu ödeyemeyince, Derme Sulama Birliği AKSA Elektrik A.Ş.’ne ödeme yapamıyor; AKSA Elektrik ise biriken borçlar nedeniyle Derme Sulama Birliği’nin sulama sistemine verdiği elektriği kesiyor.

Güncel durum

Hemen her yıl tekrarlanan sorun, sulama mevsiminin başlaması ile bir kez daha gündeme geldi.

Özellikle Eskimalatya bölgesinde (Hanımınçiftliği- Alibaba arası) bulunan ve meyve bahçelerinden oluşan yaklaşık 1000 dönümlük araziyi susuz bırakacağı belirtilen elektrik kesintisinin 400 bin TL büyüklüğündeki borç nedeniyle işleme konulduğu öğrenildi.

AKSA Elektrik A.Ş. çiftçilerin biriken elektrik borcu nedeniyle Derme Sulama Birliği’nin motopomplarına verdiği elektriği kestikten sonra icra işlemi de başlattığı belirtildi.

Konuyla ilgili olarak sorularımızı cevaplandıran Derme Sulama Birliği yöneticileri, bayram öncesi başlatılan icra işleminin zaten sıkıntılı bir süreç yaşayan çiftçiyi çok zor durumda bıraktığını belirtirken, AKSA Elektrik yöneticileri, icra işlemine konu olan borçların 2018 yılına ait olduğunu vurgulayarak, “Bu borç geçmişten kalan bir borç. Defalarca uyarılarımıza rağmen 2018 yılı için bir kuruş ödemediler. Sonuçta bizim de devlete taahhütlerimiz var. Alacağımızı tahsil edemezsek borcumuzu nasıl ödeyeceğiz” şeklinde savunma yaptı.

AK Parti Milletvekili Tüfenkçi devreye girdi

Bayram tatili süresince susuz kalma tehlikesi ile karşı karşıya kalan Eskimalatyalı çiftçilerin AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tütfenkçi ile görüştükleri ve sorunun çözümü için yardım talep ettiği öğrenildi. Sorunu ilişkin konuştuğumuz AK Parti Malatya Milletvekili Tüfenkçi, Malatya çiftçisini mağdur edilmesine izin vermeyeceklerini belirterek “10 Günlük tatil süresince çiftçilerimizin mağdur olmaması için Müdürlük ve genel müdürlük düzeyinde girişimlerim sürüyor. En geç arife gününe kadar soran çözüm bulacağımızı ümit ediyorum” dedi.

Taraflar ne diyor?

Yaklaşık 400 bin lira sulama suyu borcu nedeniyle motorları AKSA şirketince mühürlenen çiftçiler sulama işletmecisi olan Derme Sulama Birliği’nden soruna çözüm bulmasını istediler. Konuya ilişkin bilgi veren Derme Sulama Birliği Başkanı Faik Şireci, “Göreve geldiğimiz tarihte Birliğimizin (çiftçilerimizin) AKSA’ya geçmişten kalan 1 milyon lira borcu vardı. Bunun 700 bin lirasını iyi niyet göstergesi olarak ödedik. Kalan 300 bin lirayı ise en kısa sürede ödeyeceğimizi beyan ettik. Aradan geçen süre içinde borcumuz 350-370 bin liraya yükseldi. Borcumuzu hasat dönemi başlar başlamaz peyderpey ödeyeceğiz. Başlatılan bu mühürleme olayı zaten zor durumda olan çiftçilerimizi daha da zor duruma düşürecektir” ifadelerini kullandı.

AKSA Perakende Satış Müdürü Mustafa Gel ise “Mühürleme olayı yeni değil. Geçen yıl içerisinde defalarca uyarılarımıza rağmen bir kuruş ödemediler. Borç nedeniyle motopomplar zaten mühürlüydü. Sulama sezonu başlayınca fark ettiler. Bizler de ticari bir kuruluşuz nihayetinde. Alacağımızı tahsil edemezsek devlete olan taahhütlerimizi yerine getiremeyiz” şeklindeki sözleri ile mühürleme işlemini savundu. GÜLER HAZAR / YENİ MALATYA
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

“Ahilik Geleneği Devletimizin Temel Taşı...
“Ahilik Geleneği Devletimizin Temel Taşı ve Direğidir”

Haberi Oku