Malatya:
Tahmini kuru kayısı rekoltesi 85 bin ton

 Malatya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünün (BÜGEM) talimatları doğrultusunda İl Müdürlüğü koordinesinde oluşturulan Kayısı Rekoltesi Tespit Komisyonu’nun, 2020 yılı yaş kayısı rekoltesini 381 bin 737 ton, kuru kayısı rekoltesini ise 85 bin 275 ton olarak tahmin ettiğini açıkladı.

Dünya kayısı üretiminin en önemli merkezi konumundaki Malatya’da, 2020 yılının kuru ve yaş kayısı üretim miktarına ilişkin tahminler, başta üretici olmak üzere kayısı piyasası aktörleri açısından büyük önem taşıyor.

Malatya il Tarım ve Orman Müdürlüğü, 2020 yılı kayısı rekoltesi tahminine ilişkin olarak bir açıklama yaptı.

Açıklamaya göre; Tarım ve Orman Bakanlığı, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünün (BÜGEM), kayısı rekoltesi tahmini için sağlıklı veri elde edilmesi amacıyla, Malatya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün koordinesinde Kayısı Rekoltesi Tahmin Komisyonu kurulması talimatı verdi.

Malatya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünün bu talimatı üzerine, bünyesinde, Turgut Özal Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası, Malatya Ticaret Borsası, Kayısı Araştırma Enstitüsü, Kayısı Araştırma ve Geliştirme Vakfı ile Ziraat Odası temsilcilerinin yer aldığı "Kayısı Rekoltesi Tespit Komisyonu" oluşturdu.

Kayısı Rekolte Tahmin Komisyonu, rekolte tahminini belirlemek için neler yaptı?

Kayısı Rekolte Tahmin Komiyonu, Tarım ve Orman İlçe Müdürlükleri tarafından 2 Nisan – 24 Nisan tarihleri arasında, İstatistik Veri Ağı’na girilen verim değerlerine ilişkin istatistikleri de dikkate alan bir çalışma yürüttü.

Rekolte tahminine ilişkin açıklamaya göre, Rekolte Tespit Komisyonu tarafından kayısı üretim alanları için doğal afetlerle ilgili riskler bitinceye ve yüksek rakımlardaki kayısı ağaçlarının çiçekleri meyveye dönüşünceye kadar beklendikten sonra kayısı ağaçlarının verimi ile ilgili saha çalışmaları yapıldı.

Saha çalışmalarının tamamlanmasından sonra,  Kayısı Rekoltesi Tespit Komisyonu üyeleri toplanarak, ilçelerin istatistik veri ağına girdiği iki dönem tahmin rakamları ile saha çalışması verileri değerlendirilerek rekolte tahmin çalışmalarını tamamladı.

Tüm bu çalışmaların sonucu olarak, Kayısı Rekoltesi Tespit Komisyonu;  2020 yılı yaş kayısı rekoltesi tahminini 381.737 ton, kuru kayısı rekolte tahminini ise 85 bin 275 ton olarak belirledi.

Yaş kayısı ihracatı ve tüketimi 40 bin ton olarak öngörülüyor

Açıklamada, Kayısı Rekoltesi Tespit Komisyonu, 381 bin 737 ton olarak tahmin edilen yaş kayısı rekoltesinden 40 bin 637 tonluk bir bölümün, yaş olarak ihraç edileceğini ve iç piyasada tüketime ayrılacağını öngördüğü belirtilerek, geriye kalan 341 bin 100 tonluk büyük bölümün ise kuru kayısı rekoltesini (85 bin 275 ton) oluşturacağını belirledi.

“1978’den bu yana rekolte doğru tahmin edilmektedir”

Malatya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, belirlenen yaş ve kuru kayısı rekoltesi tahmininin güvenilirliği konusuna da vurgu yaparak, kurumun 40 yılı aşan birikimini referans gösterdi. Açıklamada, bu konuda, “İlimizde 1978 yılından bugüne İl Müdürlüğümüz tarafından rekolte tahminleri açıklanmaktadır. Bu veriler dikkate alınarak ihracat ve iç piyasaya sunulan kayısı miktarları değerlendirildiğinde, yıllar itibariyle tespit edilerek açıklanan rekolte tahminlerinin doğruya yakın olduğu görülmektedir” denildi.

“Rekolte tahminine ilişkin tek resmi veri Kayısı Rekoltesi Tespit Komisyonu’na aittir”

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü açıklamasının son bölümünde, yaş ve kuru kayısı rekoltesine yönelik tek resmi çalışma ve verinin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinesindeki Kayısı Rekoltesi Tespit Komisyonu’na ait olduğunun altı çizildi ve bunun dışındaki kişi ve kurumların tespitlerinin anılan Komisyon ile ilgisinin olmadığı vurgulandı. Bu konuda şöyle denildi: “Resmi olarak "Kayısı Rekolte Çalışması" komisyonumuz dışında, İlimizde herhangi bir kurum ve kuruluş tarafından yapılmamaktadır. Rekolte tahmininde bulunan kişi ve kurumların tespitleri kendi görüşleri olup; komisyonumuzla herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır”.GÜLER HAZAR / YENİ MALATYA
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

İki Sokakta Karantina Kaldırıldı, İki Evde...
İki Sokakta Karantina Kaldırıldı, İki Evde Devam..

Haberi Oku