Malatya:
'Terör örgütü psikolojik bir dağılma ve çözülme sürecinde”

İçişleri Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Tayyip Sabri Erdil, “Terör örgütü bugün büyük ölçüde çökertildi. Yaklaşık 500 civarında teröristin olduğunu ön görüyoruz. Teröre katılma sayısı da bugün 115 civarı bir rakamda. Geçen 40 yıl içerisinde en alt rakamdır. Artık terör örgütü psikolojik bir dağılma ve çözülme sürecinde. Terörü ve bugüne kadar maalesef yetkinliğini, kapasitesini, eylem gücünü artıran hem finansal kaynaklar hem de yetkinlik kazandırma noktasında yerel yönetimler olarak tanzim edilmiş bunlar arasında bir suç haline getirilmiş, şiddet uygulayarak, korku salarak, siyasal şiddet uygulayarak ele geçirdikleri yerel yönetimleri artık bir suç alanı olarak kullanmalarına devlet müsaade etmeyecek. Bunu da kararlı bir şekilde bu istikametteki çalışmalarda sürdürülecek” dedi.

İçişleri Bakanlığı İzleme ve Değerlendirme Sistemi Projesi (İZDES) kapsamında Malatya’ya gelen Erdil, beraberindeki heyetle birlikte Malatya Valisi Aydın Baruş ve kentteki İçişleri Bakanlığı’na bağlı birim amirleriyle Malatya Valiliği’nde bir toplantı düzenlendi.

Toplantı sonrası Malatya Valisi Aydın Baruş ile birlikte basın toplantısı düzenleyen İçişleri Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Tayyip Sabri Erdil, İçişleri Bakanlığı kamu güveni ve düzenini tam anlamıyla tesis etmek, onu sürdürülebilir kılmak, ilgili önlemleri ve düzenlemeleri geliştirmek ile birlikte birde kamunun ürettiği hizmetleri vatandaşa erişimini, vatandaşın bu hizmetlere ulaşmasını sağlamak, hizmet kalitesini sağlamanın bakanlığın en önemli görevlerinden birisi olduğunu ifade etti.

Erdil, basın toplantısında terörle mücadele konusuna değinerek, şunları söyledi: “Türkiye, güvenlik yönetiminde bu coğrafyada uzun süredir terörle mücadelede büyük bir çaba gösteriyor ve bununla ilgili çok büyük bedeller ödedi. Geçtiğimiz 3 yılda özellikle terörle ilgili mücadelede önemli mesafeler kat ettik. Terör örgütlerinin bölgedeki eylem kapasitesi büyük ölçüde etkisiz hale getirildi. Artık PKK, DEAŞ ve diğer terör örgütleri çok şükür eylem yapamaz noktaya geldiler. Burada İçişleri Bakanlığı yüksek bir kapasite ortaya koydu. Bu kapasite daha çok Doğu ve Güneydoğu’daki ilgili riskli alanlarda terör örgütünün konuşlandığı alanlarda bir operasyon kapasitesi oluşturuldu.”

Erdil, terörle mücadeleye ilişkin, “Operasyonlarda, geçtiğimiz üç yıl içerisinde içeride ve dışarıda 7 bin civarında terörist etkisiz hale getirildi. Saha yüksek bir kapasiteyle boşluksuz, bütün alana hakim bugün kolluk kuvvetlerimiz. Yine geçtiğimiz 3 yıl içerisinde malum yapılan çalışmalarda bin 115 terörist, 500’ü ikna edilerek kolluk kuvvetlerine teslim oldu” açıklamasında bulundu.

Terörü etkisiz hale getirinceye kadar mücadelenin süreceğini aktaran Erdil, şunları kaydetti: “Terör örgütü bugün büyük ölçüde çökertildi. Yaklaşık 500 civarında teröristin olduğunu ön görüyoruz. Teröre katılma sayısı da bugün 115 civarı bir rakamda. Geçen 40 yıl içerisinde en alt rakamdır. Artık terör örgütü psikolojik bir dağılma ve çözülme sürecinde. Terörle mücadelede kritik bir noktadayız, yeni bir evreye geçiyoruz.  Ancak bu operasyonlar topyekun terörü etkisiz hale getirinceye kadar devam edecektir. Aynı hız ve kararlılıkla sürdürülecektir. Bunun yanında daha öncede sürdürdüğümüz idari tedbirler, teknik düzenlemeler, teröre müzahir alanları, terörle işbirliği içerisindeki alanları etkisiz hale getirmek ve onları ilgili hukuk çerçevesinde kontrol alma konusundaki çalışmalarımızda hızla devam ediyor. Bu devam edecek çünkü terörü ve bugüne kadar maalesef yetkinliğini, kapasitesini, eylem gücünü artıran hem finansal kaynaklar hem de yetkinlik ve erk kazandırma noktasında yerel yönetimler olarak tanzim edilmiş bunlar arasında bir suç haline getirilmiş, şiddet uygulayarak, korku salarak, siyasal şiddet uygulayarak ele geçirdikleri yerel yönetimleri artık bir suç alanı olarak kullanmalarına devlet müsaade etmeyecek. Bunu da kararlı bir şekilde bu istikametteki çalışmalarda sürdürülecek.”

Türkiye'de düzensiz göçünde kontrol altına alındığını kaydeden Erdil, ülkede bulunan yaklaşık 3,6 milyon Suriye'den gelmiş, uluslararası koruma statüsündeki göçmenlerin de büyük ölçüde uyum çalışmalarının sürdürüldüğünü aktardı.

Erdil, trafik güvenliğine ilişkin çalışmaların da üretilen yeni projelerle tüm hızıyla sürdüğünü belirterek, trafik güvenliğine ilişkin istatistiklerde de önemli ölçüde iyileşmeler olduğunu kaydetti.

Erdil, uyuşturucuyla mücadeleyi de büyük ölçüde kontrol altına aldıklarını anlatarak, Türkiye'nin bir yılda yakaladığı uyuşturucu Avrupa'nın bütün ülkelerinin iki katını topladığını sözlerine ekledi.

Malatya Valisi Aydın Baruş ise İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen İzleme ve Değerlendirme Sistemi Projesi kapsamında İçişleri Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Tayyip Sabri Erdil ve heyetini Malatya’da ağırladıklarını ifade etti.

Vali Baruş, proje kapsamında kentte çalışma ziyaretlerinin gerçekleştirildiğini belirterek, “İlimizdeki İçişleri Bakanlığına bağlı birim amirleriyle önemli bir değerlendirme toplantısı yaptık” dedi.

Baruş, İzleme ve Değerlendirme Sistemi Projesi kapsamında, İçişleri Bakanlığı’nın taşra teşkilatlarındaki yani illerdeki hizmetlerin daha kaliteli, verimli bir şekilde sunulması, bu hizmetlere yönelik vatandaş memnuniyetinin artırılması ve katılımcı yönetim anlayışının her kademede hakim kılınması konularının üzerinde durulduğunu ifade etti.

2019 yılında İçişleri Bakanlığına bağlı idareler kapsamında verilen hizmetlerle ilgili de bilgiler veren Vali Baruş, şunları kaydetti: “2019 yılında nüfus ve vatandaşlık işleriyle ilgili İl Nüfus Vatandaşlık Müdürlüğümüzü, Battalgazi ve Yeşilyurt İlçe Nüfus Müdürlüklerimizi yeni binaya taşıdık. MATİM iş merkezinde dört kat yaklaşık bir milyon 650 bin Türk lirası kaynak harcanarak yapılan tadilat sonucunda toplam 2 bin 270 metrekare alana sahip, rahat bir mekana taşıdık. Şuanda vatandaşlarımız rahat bir ortamda nüfus, pasaport, ehliyet hizmetlerini alıyorlar. 2019 yılı başından bugüne kadar verilen Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı sayısı 162 bin 748, 41 bin 962 yeni sürücü belgesi vatandaşlarımıza verilmiş, 10 bin 645’te pasaport düzenlenmiş. Yine İçişleri Bakanlığımızın hizmetleri arasında yer alan 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğümüzü yeni yapılan binasına taşıdık. Aynı binada İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü de faaliyet gösteriyor. Yine İl Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezimizi de aynı binaya taşıdık. Göçle ilgili konularda ilimizde yakalanan düzensiz göçmenlerin barındırıldığı 350 kapasiteli şuan 270 yabancının kaldığı geri gönderme merkezimiz var. 350 kapasiteli yeni geri gönderme merkezi inşaatı halen devam ediyor. Birde acil ihtiyaçlara binaen bakanlığımızın da direktifiyle açtığımız geçici geri gönderme merkezimiz de 2 bin kapasiteli, şuanda orada 657 yabancı mevcudu var. Emniyet, güvenlik hizmetlerimizin de çok daha elverişli ortamda, teknik imkanları da kullanarak verilmesini önemsiyoruz. Bu kapsamda ilimizde şuanda 287 noktada hizmet vermekte olan MOBESE kamera sayısı yeni yapılacak çalışmalarla birlikte çok ciddi sayıda artacak. Şuanda kurulma çalışması devam eden bin 564 KGS kamerası var. Bunlarda tamamlandıktan sonra ilimizdeki suçları önlemeye ve suçluları yakalamaya yönelik çok önemli avantajlar elde edeceğiz. Birde bakanlığımızın çok önem verdiği bir konu var. Hizmetlerde vatandaş memnuniyeti; vatandaşlarımızın dilek, şikayet ve önerilerinin tek bir masa etrafında alınması. Bu, ‘açık kapı’ uygulaması olarak biliniyor. Bu uygulama 2018 yılında başladı. Bugüne kadar Malatya’da 4 bin 416 başvurumuz var. Olumlu neticelenen 2 bin 793, olumsuz neticelenen bin 505, işlemi devam eden 122 başvurumuz var. 15 Temmuz’dan itibaren Battalgazi ve Yeşilyurt ilçelerimizde de açık kapı uygulamasına başlandı” dedi./FERDİ DURDUFERDİ DURDU / YENİ MALATYA
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner82

Sigorta prim işveren desteği süresi uzatıldı
Sigorta prim işveren desteği süresi uzatıldı

Haberi Oku