Malatya:
Teşviklerden ses seda yok!...

Aralarında Malatya’nın da bulunduğu “Bazı illerde vergi ve sigorta primi teşvikleri uygulamak, enerji desteği sağlamak ve yatırımlara bedelsiz arsa ve arazi temin etmek suretiyle yatırımları ve istihdam imkânlarını artırmak” amacıyla 2004 yılında çıkarılan 5084 Sayılı “Yatırımların ve İstihdamın Teşvikine Dair Kanun”un öngördüğü teşviklerin süresi daha önce iki defa kanun ile bir defa ise Cumhurbaşkanlığı Kararı ile uzatılmış, teşviklerin 31.12.2019 tarihine kadar devam ettirilmesi sağlanmıştı.

Ancak, işletmelerin devlet teşviklerine en çok ihtiyaç duyduğu süreçte, söz konusu teşviklerin uzatılacağına dair bugüne kadar herhangi bir açıklama yapılmaması iş dünyasında endişeli bir bekleyişe yol açıyor.

Konuyla ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz Yeminli Mali Müşavir – malatyahaber.com ekonomi yazarı Mustafa Bahadır Altaş, ilk olarak 2004 yılında çıkarılan teşvik yasasının bugüne kadarki serüvenine ilişkin bilgi verdi ve teşviklerin uzatılmasına yönelik yeni yasal düzenleme yapılmaması halinde işletmelerin zor durumda kalacağını söyledi.

Teşviklerin sadece işveren için değil, çalışanların ekonomik durumunun iyileştirilmesine de hizmet ettiğini kaydeden Mustafa Bahadır Altaş, “Teşviklerin süresi son olarak, geçtiğimiz yıl 26 Aralık 2018 tarihli ve 30607 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 25.12.2018 tarihli ve 503 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ve ekinde yer ala (I) , (II) ve (III) sayılı listelerde yer alan illerde faaliyet gösteren işyerleri için 31/12/2019 tarihine kadar tekrar uzatılmıştı. Ancak, bu sürenin bitimine geldiğimiz ve teşviklere her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan bir ortamda olmamıza karşın teşviklerin uzatılacağına ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı” dedi.

“Süre uzatılmazsa işletmeler zor durumda kalacak”

Teşviklerin uzatılması konusunda, Cumhurbaşkanlığınca bir süre uzatımı yapılmaması halinde 01.01.2020 tarihinden itibaren özel sektör işyerlerinde istihdam edilen işçiler için 6 puanlık sigorta primi işveren desteği hazinece karşılanmayacak bilgisini veren Mustafa Bahadır Altaş, hazinece karşılanmayacak tutarın, yeni açıklanan asgari ücret göre 1 işçi için aylık 176,58 TL. olduğunu belirtti.

2020 yılında asgari ücrette meydana gelen artış ve geçen yıl 1 işçi için aylık toplam 150,00 TL olan asgari ücretin desteğinin 2020 yılında 1 işçi için aylık toplam 75,00 TL olarak uygulanacağını kaydeden Altaş, “Özellikle eski işletmeler ve küçük esnaf işverenler için önemli bir yük olarak ortaya çıkacaktır” dedi.

İlave 6 puanlık işveren hissesi sigorta primi teşvik kapsamına giren iller

(I) SAYILI LİSTE

(II) SAYILI LİSTE

(III) SAYILI LİSTE

Afyınkarahisar

Adıyaman

Ağrı

Amasya

Aksaray

Ardahan

Artvin

Bayburt

Batman

Bartın

Çankırı

Bingöl

Çorum

Erzurum

Bitlis

Düzce

Giresun

Diyarbakır

Elazığ

Gümüşhane

Hakkari

Erzincan

Kahramanmaraş

Iğdır

Hatay

Kilis

Kars

Karaman

Niğde

Mardin

Kastamonu

Ordu

Muş

Kırıkkale

Osmaniye

Siirt

Kırşehir

Sinop

Şanlıurfa

Kütahya

Tokat

Şırnak

Malatya

Tunceli

Van

Nevşehir

Yozgat

Bozcaada-Gökçeada ilçe

Rize

Sivas

Trabzon

UşakGÜLER HAZAR / YENİ MALATYA
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner82

Çalık: “Hepimiz için çok önemli bir süreçti”
Çalık: “Hepimiz için çok önemli bir süreçti”

Haberi Oku