Malatya:
TÜİK'den şaşırtıcı kayısı tahmini


GÜLER HAZAR

Kayısı ile ilgili tüm kurumlar, 29-30-31 Mart gecelerinde yaşanan don olayı ile çiçeklenme aşamasında yanan kayısıdaki kayıp oranını % 90 ila % 95 arasındaki bir bantta olduğunu ileri sürerken, devletin resmi veri kurumu olan Türkiye İstatistik Kurumu kayısıda bu yılki üretim azalış oranını yüzde 55.1 olarak tahmin etti.  TÜİK 2014 kayısı üretim tahminini 350 bin ton olarak açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun bu verisi, yaş kayısı üretiminin  % 60 - 65’ine karşılık gelen üretimi yapan Malatya’nın yanı sıra, son yıllarda kayısı üretiminde söz sahibi olma iddiasındaki Elbistan ve Baskil yöresindeki kayısıların da dondan yoğun biçimde etkilendiği gerçeği ile birlikte düşünüldüğünde, uzmanlar tarafından ‘Gerçeklikten uzak ve masa başında hazırlanmış bir veri’ olarak değerlendiriliyor.

 ‘Tahılda % 10 azalma, sebzede % 1.3 artış olacak’

Türkiye İstatistik Kurumu’nun kayısı üretimine yönelik olarak yaptığı ve uzmanlar tarafından ‘Gerçekle bağı olmayan, bir hayli iyimser’ olarak nitelendirilen tahmin, TÜİK tarafından yayımlanan Bitkisel Ürün 1. Tahmini Belgesi’nde yer aldı. Bu belgeye göre Türkiye’deki tahıl üretiminin 2013 üretimine göre % 10.1 oranında azalarak 33.7 milyon ton olacağı tahmin edildi.

TÜİK’in aynı belgesine göre sebze üretiminde ise 2013 yılı üretimine oranla artış yaşanacağı tahmin edildi. Sebze üretim tahminine göre, 2014 yılında üretilen sebze 2013 yılına oranla % 1.3 artarak 28.8 milyon ton olarak gerçekleşecek.

‘Meyve üretimi % 4.5 azalacak… Kayısıdaki üretim düşüş oranı % 55.1’

TÜİK Bitkisel Ürün 1. Tahmini Belgesi’ne göre bu yıl Türkiye’de üretilecek meyve miktarı 2013 yılına göre % 4.5 oranında azalarak 17.5 milyon ton olarak gerçekleşeceği tahmin edildi.

TÜİK’in Bitkisel Ürün 1. Tahmini Belgesi’nde yer alan en çarpıcı sayısal veri kayısı üretimine ilişkin. 1. Tahmin Belgesi’ne göre, Türkiye’de geçen yıl 780 bin ton yaş kayısı üretilirken, 2014 üretimi % 55.1 ile 350 bin tona düşecek.

Uzmanlar: ‘Masa başında hazırlanmış tahmin’

TÜİK’in kayısı rekoltesine ilişkin bir hayli iyimser tahmini, tarım uzmanları ve kayısı yetiştiricileri tarafından ‘Gerçekle bağı olmayan bir tahmin’ olarak nitelendirildi.

Uzmanlar, Malatya’nın Türkiye’nin kayısı rekoltesinin % 60 ila 65 arasındaki bölümünü ürettiğini, bu orana Malatya çevresinde kayısı yetiştiren Elbistan ve Elazığ-Baskil’deki kayısı üretiminin eklenmesi durumunda Malatya ve çevresindeki rekoltenin % 70 ila 75 oranına çıktığını hatırlattı. Uzmanlar “Malatya’da kayısı zirai dondan dolayı % 90-95 oranında çiçeklenme aşamasında yandı. Elbistan ve Baskil de yoğun biçimde dondan etkilendi. Bu durumda Türkiye’de 2014 yılında üretilecek kayısı miktarındaki azalmayı 2013 yılına göre % 55.1 olarak tahmin etmek gerçekle ilişkisiz tahmin açıklamak demektir. Mersin-Mut’un rekoltesi 70 bin ton, Iğdır’ın rekoltesi ortalama 15-20 bin ton. Peki TÜİK’in 2014 yılında üretileceğini tahmin ettiği 350 bin ton kayısı nerede üretilecek? Bu tahminlerin masa başında üretilen ve sahayla ilgisi olmayan tahminler olduğu anlaşılıyor. Ancak TÜİK gibi devletin ciddi bir kurumunun kayısı konusunda böyle, yanıltıcı olduğu çok açık olan bir tahmin yayınlaması şaşırtıcı oldu” şeklinde konuştu.

Bakan ‘da ‘hasar çok ciddi’ demişti

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in 3 Nisan 2014 tarihideki Malatya ziyaretinde Sultansuyu’ndaki bir kayısı bahçesinde yaptığı incelemenin ardından yaptığı kayısıdaki don hasarına ilişkin açıklamalar da uzmanların TÜİK’in bu üretim tahminine yönelik ‘Sahadan uzak, gerçekle bağı yok’ şeklindeki nitelendirmesini destekler nitelikte. Bakan Eker, 29-30-31 Mart tarihlerinde yaşanan don olayının sadece Malatya’yı değil, Türkiye’nin değişik bölgelerindeki tarımsal üretimi ciddi oranda etkilediğini belirterek, kayısıdaki hasarın ise çok ciddi boyutlarda olduğunu ifade etmişti.  Kayısı ağaçlarındaki don etkisini büyüteçle inceleyen Bakan Eker, şu açıklamayı yapmıştı: “Kayısı ağaçları çok ciddi şekilde dondan etkilenmiş ve zarar görmüş. Türkiye’nin bazı bölgelerini etkiledi ama kayısı üretimini ciddi şekilde etkilemiş durumda. Hem sigorta eksperleri hem bakanlık uzmanları burada ayrıntılı bir şekilde çalışıyorlar. Malatya Sultansuyu’nda bir kayısı bahçesinde yerinde arkadaşlarla uzmanlarla birlikte burada inceleme yaptım. Ve birçok bölgede birçok ağaçta çok ciddi hasarlar var ve şu anda bu hasarların tespiti söz konusu.”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in yanı sıra Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar ve Malatya Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamalarda kayısıdaki hasarın yüzde 90’lara vardığı ifade edilmişti.Yeni Malatya Gazetesi
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Pütürge'de 4.7 Büyüklüğünde Deprem...

Haberi Oku