Malatya:
ÜRETİM DÖNEMİ İYİ BAŞLAMADI


  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü'nde; ülke çapında yaşanan kuralık, don ve dolu olaylarında zarar gören çiftçilerle bir araya gelmek ve onların sorunlarını dinlemek amacıyla başlattığı 'TZOB Doğal Afetleri Değerlendirme Toplantıları'na Malatya'da devam etti.

  Değerlendirme toplantılarının ilki Ordu'da gerçekleştirildi. 'Biz üretemezsek Türkiye aç kalır' sloganı kapsamında Malatya Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda çiftçiler sorunlarını anlattı.

 

ŞAHİN: "YAŞANAN ZARAR HERKESİ ETKİLEDİ"

  Vali Vasip Şahin, değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada, "Kayısı, Malatya'nın hem can damarı hem de alternatifsiz bir şekilde yapılan tarım çeşidi. Bu anlamda zarar, toplumun bütün kesimlerini etkiledi. Dolayısıyla Malatya'da bu toplantının düzenlenmesi önemli ve anlamlıdır. Malatya, son yıllar sanayide de önemli gelişmeler kaydetmesine rağmen hala taşıyıcı önderlik yapan sektör tarım ve kayısıdır. Malatya bu işi de iyi yapıyor. Bütün gelişmeleri yakından takip edip, özellikle teknik noktada adaptasyon hızını takdir etmek gerekir. Her gelişmeye, her imkana olabildiğince hızlı bir şekilde adapte olan bir çiftçi yapımız var. Buda bizim için bir başka şans. Ama gelin görün ki, tabi afet çoğu zaman sizin gücünüzün çok üzerinde bir şekilde sizi sarıp, sarmalıyor. Bu seneki don aslında, don değil ama o don mevsiminin öncesindeki mevsimin kendi şartları içerisinde gelişmemesinden kaynaklandı. Dolayısıyla bu noktada öncelikle mütevekkil olmak durumundayız. Ama mütevekkil olmak tek başına yetmiyor. Bundan sonra bu tür afetlerin yaşanması ihtimaline karşı, almamız gereken tedbirlerin ciddi bir şekilde alınması gerektiğini de bize öğretmiş oluyor" dedi.

 

"HASAR TESPİTLERİ KISA SÜREDE TAMAMLANACAK"

  Şahin, Malatya'da hasar tespitlerinin kısa sürede tamamlanacağını dile getirerek, şunları söyledi: "Tabi sadece Malatya'da afet yaşanmadı. Ülkemizin çok değişik yerlerinde, dolu ve başka tabi afetlerden kaynaklanan zararlar yaşandı. Dolayısıyla ülkemizin bu zararı karşılama noktasında da bir karar vermesi gerekiyor. 'Tüm çiftçilerimizi nasıl destekleyebiliriz?' Sadece bir şehir olsaydı bütçeden pay ayrılıp, zarar giderilebilirdi ama tüm Türkiye genelinde olunca bunun maddi külfeti de çok arttı. Yine de hükümetimiz 'ne yapabiliriz?' noktasında çalışmalar yaptı ve tedbirler aldı. Biz şehir olarak ön hasar tespitlerimizi yapmıştık. Kararname yayınlanır yayınlanmaz arkadaşlarımıza talimatı verdik. Arkadaşlarımız hızlı bir şekilde hasar tespit çalışmalarına başladı. Çok kısa zamanda hasar tespit raporları tamamlanarak, Bakanlığımıza ve ilgili mercilere ulaştırılacak."

 

"ÇİFTÇİLERİMİZ BÜYÜK SIKINTIYA DÜŞTÜ"

  TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, yaşanan don olayı nedeniyle çiftçilerin büyük sıkıntıya düştüklerini belirterek, "Ekim ayından itibaren başta İç Anadolu ve Akdeniz Bölgelerimiz olmak üzere şiddetli bir kuraklık yaşadık. Çiftçimiz, bu kuraklıkla mücadele ederken; Mart ayı sonunda ülkemiz çok büyük bir bölümünde yaşanan don, üreticimiz için büyük sıkıntı yarattı. Ocak, Şubat aylarında hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi meyve ağaçlarının erken çiçek açmasına neden oldu. Bu durum, zaten ilkbahar geç donları için bir risk oluşturuyordu. Nitekim başta kayısı, Antep fıstığı, elma, ceviz, fındık olmak üzere meyve ağaçları don olayından çok kötü bir şekilde etkilendi. Gelişmekte ve az gelişmiş olan birçok ülkede yaşanan gıda yetersizliği, tarımsal üretimin hayati önemini bit kez daha ortaya koyuyor. İklim değişikliği sorunları yanı sıra, yaşanan küresel mali krizler bazı ülkelerde gıdaya talebin artmasıyla bu tarımın önemini daha da artırıyor. Hal böyleyken tarımın dışsal risklere açık olması, bazı yıllar dünyanın pek çok bölgesinde tarımsal üretimde sürdürülebilirliği tehlikeye sokmaktadır. Özellikle iklim değişikliği sonucunda aşırı doğa hareketlerine maruz tarım sektörünün gelirlerinde istikrarsızlıklar görülmektedir. Açlık, bu çağda bile dünyamızın çözemediği bir sorun. Dünyada 900 milyona yakın açlık çeken insan var. Çok şükür ülkemizde böyle bir sorun yok. Türk çiftçisi 77 milyon insanımızı doyuracak gıdayı üretiyor. Fakat kuraklık, don, dolu gibi tabi afetler yaşanınca tok olmanın değerini daha iyi anlıyoruz. Allah bu ülkenin insanını açlıkla, yoklukla terbiye etmesin. Tek temennimiz budur. Çiftçimiz de bunu şimdiye kadar sağladı. Eğer destek olunursa, bundan sonrada sağlayacağından kimsenin kuşkusu olmasın" şeklinde konuştu.

 

-ÖNERİLERİNİ SIRALADI-

  Başkan Bayraktar, yaşanan doğal afetler nedeniyle sıkıntıya düşen çiftçilerin desteklenmesi gerektiğini kaydederek, önerilerini şöyle sıraladı: "Hasar tespit komisyonları bir an önce çalışmalarını tamamlamalıdır. Bunu ardından doğal afetlerden zarar gören üreticilerimize destek olunmalı ve yardım yapılmalıdır. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri'ne olan çiftçi borçları yüzde 3 faizle, bir yıl süreli ertelendi. Çiftçilerimizin Sosyal Güvenlik Kurum (SGK) prim borçları da ertelenmelidir. Buda yetmez, bu yıl yeterli geliri elde edemeyecek üreticilerin gelecek yıl üretime devam edebilmeleri için ihtiyaç duydukları finansmanın faizsiz kredi şeklinde sağlanması hususunda kolaylık sağlanmalıdır. Tarımsal ürün sigorta primleri çiftçimize yüksek gelmektedir. Bu noktada prim miktarları düşürülmelidir. Tabi afetlerden zarar gören çiftçilerimize yapılacak yardımlarla ilgili 2090 sayılı kanun yenilenmeli, doğal afetlerde uygulanabilir hale getirilmelidir. Kanundaki tüm tarımsal mal varlığı hükmü yerine, doğal afete uğrayan tarımsal ürünün yüzde 30'unun zarar görmesi esas alınmalıdır. Tabi afetlerden zarar gören çiftçilerimize yapılacak yardımlarla ilgili 2090 sayılı kanun işler hale getirilmelidir. Ayrıca kuraklığın etkisini azaltabilmek için üreticilerin sulama yapabilmesi çok önemlidir. Barajlarda sulamayı sıkıntıya sokmayacak şekilde su toplanmasını sağlamak öncelikli olmalıdır. Bundan dolayı hidroelektrik santrallerden (HES) elektrik üretimi, bu gerçek göz önünde bulundurularak planlanmalıdır. Elektrik borçlarından dolayı icralık olan ve sayaçları kapanan üreticiler sulama yapamamaktadır. Kesik elektrikler acilen açılmalı, icralar durdurulmalı, elektrik borçları faizsiz olarak ertelenmelidir."

 

"TARIM ALANLARINI İMARA AÇMADIK"

  Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, görevde oldukları süreç içerisinde bir metre kare tarım arazini imara açmadıklarını belirterek, "Yansımasına baktığımız zaman 60 ili kapsadığı söyleniyor ama burada en çok etkilenen birinci il Malatya'dır. Raporlar açıklandığında da bu görülecek. Yüzde 90-95 civarında ürünün afetle karşı karşıya kaldığını net bir şekilde söyleyebiliriz. Dolayısıyla bu toplantının Malatya'da yapılıyor olması doğru ve isabetli olmuş" şeklinde konuştu.

  Çakır, yaşanan sorunlara mutlaka çare bulunacağını belirterek, "Başbakanımız ve Bakanlarımızın bu konuda ilk günden itibaren bilgileri var. Tabi bu konuda çalışma yapılması yönünde talimatları oldu. Kayısıya, 'yaş kayısının 700 bin ton üretiliyor, ihracatı 300-350 milyon dolar' olarak bakılması bizi tamamen yanıltır. Dolayısıyla bunun Malatya ekonomisinin her kademesini ve sektörünü direk ve dolaylı olarak etkileyebilecek bir tablo. Çevre iller dahil olmak üzere Malatya'da çok önemli bir istihdam oluşturuyor. Nakliyesinden ticaretine kadar baktığımızda bunun etkilemiş olduğu rakam bir milyar TL'dir. Bununla ilgili çalışmalar inşallah hayırlı bir netice verir. Tabi ki sadece kayısıda değil, birçok meyve olumsuz etkilendi. Bu doğal afettir, alınacak tedbirlerle bunun üstesinden gelmek lazım" şeklinde konuştu.

 

"BURUK KUTLUYORUZ"

  Malatya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Yunus Kılınç, "Her yıl başken Ankara'da Türkiye Ziraat Odaları Birliğimizin ev sahipliğinde, Sayın Başbakanımızın, Bakanlarımızın ve siyasetçilerin katılımıyla şölen havasında kutlanan 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü, 29-30 Mart geceleri yaşanan don afeti sonucu bir yıllık emeklerini bir gecede kaybeden Malatya çiftçilerinin yanında bulunmak ve sıkıntılarını paylaşmak üzere bu toplantının Malatya'da yapılmasına teveccüh gösterdiğiniz için teşekkür ederiz. 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü buruk kutlanmış olsa da, günümüz kutlu olsun" şeklinde konuştu.

 

"TALEPLER, BAKANLIĞIMIZ TARAFINDAN DEĞERLENDİRİLECEK"

  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mevlüt Gümüş, 28, 29, 30 Mart tarihlerinde meydana gelen don olayından sonra Bakanlık olarak İl ve İlçe Müdürlükleri'nin yerinde hasar tespit çalışmalarına başladığını ifade etti.

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği tarafından gerçekleştirilen toplantılardaki taleplerin kendilerine iletileceğini kaydeden Gümüş, iletilen taleplerin Bakanlık tarafından tek tek ele alınacağını dile getirdi.

  TARSİM Genel Müdür Bülent Bora ise, toplamda 2013 yılına kadar 3,4 milyon poliçe düzenlediklerini kaydederek, "3,4 milyon bağ, bahçe, tarla sigortalandı. Bunun karşılığında 350 bin poliçeye hasar ödemesi gerçekleştirdik. Sigorta yaptıran bağ, bahçe ve tarlanın yüzde 10'u hasarlanmış anlamına geliyor. 3,4 milyon poliçe karşılığında çiftçimizden 924 milyon TL tahsil ettik, bunun karşılığında çiftçilerimize bir milyar 324 milyon TL ödeme yaptık. Ödemeler devam ediyor. Ağırlıklı konumuz kayısı ve kayısı Malatya'nın her şeyi. Kayısı ise aynı dönemde bu dönemi saymazsak, 81 bin 500 poliçe düzenlendi. Bunun karşılığında 35 bin 500 poliçe hasar almış" dedi.

 

-İL KOORDİNASYON BAŞKANLARI RAPORLARINI SUNDU-

Toplantıda daha sonra Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanları, illerindeki zararlar ve istekleri ile ilgili hazırladıkları raporları sundu.

  Malatya Ziraat Odası İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Yunus Kılınç, Kahramanmaraş Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, Adana Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, Elazığ Baskil Ziraat Odası Başkanı Faruk Çetin, Hatay Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Abdülheyl Denizli, Gaziantep Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Sıdık Durmaz, Osmaniye Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Hanifi İspir, Adıyaman Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Kemal Şahin ve Kilis Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Abdullah Çelik, illeriyle ilgili hazırladıkları raporları toplantıda yetkililere sundu./FERDİ DURDU

 

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Büyükşehir'den Konaktepe'ye Ziyaret
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Kuluncak İlçesi Konaktepe Mahallesinde yapımı...

Haberi Oku