Malatya:
UTANÇ TABLOSU

 

BURHAN KARADUMAN

İnönü Üniversitesi’nde yapılan akademik çalışmada cinsel istismara uğrayan çocuklarla ilgili olarak gerçekleştirilen akademik çalışma sonucunda ortaya utanç dolu bir tablo çıktı ve cinsel istismara uğrayan çocuklara saldıranların yüzde 16’sı yakın akraba olurken, yüzde 40’i ise aile dışındaki tanıdıklardan oluştu.

 

 GERÇEK MAĞDURLAR KONU EDİLDİ

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Psikiyatrisi Anabilim Dalı tarafından Mahkemeler ve Emniyetçe  adli değerlendirme için Çocuk Psikiyatrisi Polikliniğine gönderilen cinsel istismar mağduru çocuk ve ergenlerin sosyodemografik ve istismarla ilişkili özelliklerini, istismar sonrası gelişen ruhsal bozukluk tanılarını incelemek amacıyla  “Cinsel İstismar Mağduru Çocuk ve Ergen Olgularımızın  sosyodemografik ve Klinik Özellikleri” adlı akademik çalışma yapılarak, sonuçları yayımlandı.

Akademik çalışmanın Ocak 2008- Haziran 2013 yılları arasında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağılığı ve Hastalıkları polikliniğine adli rapor düzenlenmesi amacıyla gönderilen cinsel istismara uğramış 0-18 yaşları arasındaki 215 mağdur çocuk ile ilgili bilgiler üzerinden yola çıkılarak yapıldığı kaydedildi.

 

GELİR DÜŞÜKSE, MAĞDUR ARTIYOR

İnönü Üniversitesi Tıp Dergisi’nde yayımlanan araştırma sonucuna göre; cinsel istismar mağduru olan 215 çocuğun yüzde 73’ünün ailesinin sosyoekonomik düzeyinin düşük olduğu ve aylık gelirinin asgari ücret veya altında olduğu, yüzde 25.6’sının ailesinin ise aylık gelirinin asgari ücret ile 3 bin TL arasında olduğu, yüzde 1.4’ünün ailesinin ise sosyoekonomik durumunun yüksek olduğu ve aylık gelirinin 3 bin TL üzeri olduğu tespit edildi.

 

 

OKUL ÇAĞINDA OLMAYANLARDA VAR

Cinsel istismar mağduru çocukların yüzde 5’ninin okul yaşında olmadığı, yüzde 2.8’inin hiç okula gitmediği, yüzde 5’inin ilköğretimi bitirmeden terk ettiği, yüzde 59’unun ilköğretime devam ettiği, yüzde 2.8’inin ilköğretim mezunu, yüzde 5.6’sının liseyi bitirmeden terk ettiği, yüzde 17.7’sinin liseye devam ettiği, yüzde 1.9’unun ise lise mezunu olduğu kaydedildi. Mağdur çocukların yüzde 80’inin anne ve babasıyla birlikte yaşadığı kaydedilirken, yüzde 8.4’ünün annesi ile, yüzde 6’sının babası ile, yüzde 2.8’nini akrabalarının yanında ve yüzde 2.8’inin ise bir kurumda yaşadığı belirtildi.

 

 

SALDIRGANLARIN YÜZDE 58’İ TANIDIK ÇIKTI

Araştırmacıda çocuklara cinsel istismarda bulunanların yakınlıkları ile ilgili çalışma da ise, yüzde 7.4’ü aile içi (baba, üvey baba, abi), yüzde 8.8’i geniş aile (büyükbaba, amca, dayı, kuzen, enişte), yüzde 41.4’ü aile dışı tanıdık ve yüzde 42.3’ü ise yabancı olarak belirlendi. Cinsel istismar sonrasında çocukların yüzde 5.1’nin gebe kaldığı da tespit edildi.  Mağdur çocukların yüzde 59.5’nin bir kez cinsel istismara, yüzde 40.5’nin ise birden fazla cinsel istismara uğradığı belirlenirken, çocukların yüzde 22’sinin yine birden fazla istismarcının saldırısına maruz kaldığı kaydedildi.

 

 

 

10 ÇOCUKTAN 8’İ RUHSAL BOZUKLUK YAŞIYOR

Cinsel istismar sonrası mağdurların ruhsal değerlendirme sonuçları ile ilgili incelemede ise mağdur çocukların yüzde 81.9’unun istismar sonrası en az bir ruhsal bozukluk gelişmiş olduğu tespit edildi. Buna göre; çocukların yüzde 25.6’sında Akut Stres Bozukluğu (ASB), yüzde 33’unda Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB), yüzde 25,1’inde Major Depresif Bozukluk (MDB), yüzde 2,8’inde  Davranım Bozukluğu (DB) gelişti. Ayrıca mağdurların yüzde 6’nda hafif düzeyde zeka geriliği, yüzde 1,4’ünde ise orta düzeyde zeka geriliği saptandı.

Araştırma raporunda, “İstismarcıların çoğunun çocuğun daha önce tanıdığı ve güvendiği kişiler olması, cinsel istismarı önlemede çalışmacıların işini zorlaştırmaktadır” denildi. Yeni Malatya Gazetesi
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner78

“Biz Sadece 3 Aralık’ta Hatırlanmak İstemiyoruz”

Haberi Oku