Malatya:
Vali Barus, 'Malatya açısından önemli'

Vali Aydın Baruş, iade-i ziyaretler kapsamında Birlik Vakfı Malatya Şubesi, Bilgi Yolu Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (BİLSAM), Malatya Şeker Fabrikası, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD ) ve Tüm Sanayici İş Adamları Derneği (TÜMSİAD)’a ziyaretlerde bulundu.

İlk ziyaretini Birlik Vakfı Malatya Şubesine yapan Vali Baruş’u  Şube Başkanı Sadi Ergül ve üyeler karşıladı.

Malatya Birlik Vakfı Şube Başkanı Sadi Ergül yaptığı konuşmasında, “Vakfımız faaliyetlerini kulüp ve komisyonlar aracılığıyla yapmaktadır. Şu anda 200'e yakın öğrenciye burs veriyoruz. İnsana yönelik bilhassa gençlere yönelik faaliyetlerimiz ağırlıkta. Üniversite öğrencileri ile ilgili birçok gezi ve kitap okuma etkinlikleri yapıyoruz. Lise ve ortaokulda da değerler eğitimine devam ediyor. Ayrıca kadın komisyonumuz da kadınlara yönelik programlar yapmakta. Amacımız geleceğe, Milli ve Manevi değerlerine bağlı nesiller yetiştirmek yetiştirdiğimiz bir insanın yanına bir yenisini ilave etmek. Bu vesileyle ziyaretlerinden dolayı Sayın Valimize teşekkür etmek istiyorum saygılar sunuyorum”  dedi. 

Vali Aydın Baruş yaptığı konuşmasında:  “Bugün eğitime, kültür hayatımıza çok önemli katkılar sağlamış köklü bir Vakfı iade-i ziyaret kapsamında ziyaret etmekten büyük bir mutluluk duyuyorum. Birlik vakfımız özellikle üniversite öğrencilerine yönelik çalışmalarında Milli, manevi değerlerimize sahip kişiler olarak yetişmesi için eğitim ve kültür faaliyetleri düzenleyip onlara maddi destek veriyor, burs imkânı sağlıyor. Bu anlamda da geleceğimizin teminatı olacak ve bizim Mukaddes değerlerimizi başının üstünde tutacak gençlerin gelişmesinde çok önemli bir katkı sağlıyor. Bu anlamda Malatya Birlik Vakfı'nın güzel çalışmalara imza attığına şahit oluyoruz. Gençlerimize yönelik yaptığı çalışmalardan dolayı başkanımız nezdinde tüm üyelerimize teşekkür ediyorum. Biz Malatya'dan ne kadar değerli ve karakter sahibi gençler yetiştirebilirsek, memleketimize hediye edebilirsek, ülkemizin geleceğine İslam dünyasının geleceğine ve tüm insanlığın geleceğine de o oranda katkı sağlamış olacağız. Bugünkü misafirperverliğin için sizlere çok teşekkür ediyorum çalışmalarınızda başarılar diliyorum” dedi.

Bilgi Yolu Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (BİLSAM) ziyaretinde Vali Baruş’u Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. İbrahim Gezer ve üyeler karşıladı.

BİLSAM Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Gezer yaptığı konuşmasında: “2005 yılından beri eğitimci, akademisyen, iş adamları ve gençler olmak üzere 1200 civarında üyesiyle eğitim, öğretim, araştırma ve yayıncılık faaliyetleri yürütüyoruz. Kurtuba Akademi diye bir eğitim-öğretim faaliyetlerinden sorumlu birimimiz var. Her dönemde 50 civarında atölyede çalışmalar başlatıyoruz ve 3 ay boyunca devam ediyor. Ulusal düzeyde öğrenci sempozyumumuz var. Uluslararası düzeyde Malatya ile ilgili araştırma konuları yayınlıyoruz. Seri konferanslarımız var. Şu ana kadar 50'yi aşkın yayınlar çıkarttık. Malatya ile ilgili araştırma raporlarının dışında birçok birimimiz şehrimizin eğitim kültür hayatına, araştırma çalışmalarına karınca kararınca katkı veriyoruz. Sizi de memleketimizde görmekten memnuniyet duyduğumuzu ifade ederek yeni görevinizde bundan sonraki süreçte başarılar diliyoruz” dedi.

Vali Aydın Baruş yaptığı konuşmasında: “Bugün Bilsam Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Eğitim Merkezini ziyaret etmekten mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim. Bir şehirde sivil toplum kuruluşlarının canlı olması, özellikle onların fikir ve kültür hayatına katkı sunmaları gerçekten önemsenmesi gereken bir konu. Bu şehirdeki fikir hayatının canlı tutulması aynı zamanda insanların bu şehrin sorunları hakkında duyarlı olduğunu göstermektedir. Bilim dünyasında, ilim dünyasında bazen ilim adamlarımız çok değerli eserler ve fikirler üretebiliyor ancak bunların gerçek hayatta iç içe geçmesi lazım ki içinde yaşadıkları topluma şehre faydası olsun. Bu anlamda yetişmiş bir insanın rolü Malatya açısından önemlidir. Bugünkü misafirperverliğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum çalışmalarınızda başarılar diliyorum” dedi.

BİLSAM ziyareti ardından Malatya Şeker Fabrikası’na geçen Vali Baruş’u Fabrika Müdürü Suat Altun ve yardımcıları karşıladı. Malatya Şeker Fabrikası faaliyetleri ve çalışmaları hakkında detaylı bilgiler alan Vali Baruş, Fabrika Müdürü Suat Altun ve Şeker-İş Şube Başkanı Nuri Murat’a çalışmalarında başarılar diledi.

Daha sonra Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği’ni (MÜSİAD)’ ziyaret eden Vali Baruş’u Şube Başkanı Hüseyin Kalan ve üyeler karşıladı.

MÜSİAD Malatya Şube Başkanı İbrahim Kalan yaptığı konuşmasında: “Malatya büyük bir şehir, büyükşehrin de büyük sorunları olur ama kendisinin bunun üstesinden geleceğine inancımız tam. Malatya'nın huzur ve refah şehri olması yönünde daha önceki valilerimiz son derece gayretliydi; bu gayreti  sayın valimiz de görüyoruz. Gayretlerinden ve ziyaretlerinden dolayı da ayrıca teşekkür ediyoruz” dedi.

Vali Aydın Baruş yaptığı konuşmada, " Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneğimizin daha önce bana yapmış olduğu ziyaretin iadesi kapsamında bugünkü ziyareti gerçekleştiriyorum. Aynı zamanda da değerli iş adamlarımızın Malatya hakkındaki görüşlerini ve bize iletmek istediklerini de tanıma fırsatı buluyorum. İşadamlarımız bizim için çok önemli çünkü şehrin ekonomisini ayakta tutan, insanlara istihdam sağlayan bir kesimi temsil ediyor. İlimizdeki ekonominin canlı olması ve sorunlarının zamanında çözüme kavuşması bizi ilgilendiren bir meseledir.  Bütün çalışmalarımızı Malatya'nın gelişmesi ve Malatya insanın yüzünün gülmesi ve refah düzeyinin artırılması için olacaktır. Bu anlamda iş adamlarımıza, ilimizin insanlarına vermiş olduğu katkıdan, emeklerden dolayı kendilerine çok teşekkür ediyorum. Sivil toplumun da içinde olduğu bir yönetim tarzıyla Malatya meselelerine daha hızlı ve daha etkin çözümler geliştirmeye çalışacağız. Ben tekrar Müsiad Başkanımıza ve değerli heyetine beni karşılamalarından ve sıcak ilgilerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Son olarak Tüm Sanayici İş Adamları Derneği (TÜMSİAD)’ı ziyaret eden Vali Baruş’u TÜMSİAD Malatya Şube Başkanı Murat Gümüş ve üyeler karşıladı. TÜMSİAD’ın çalışmaları hakkında bilgi alan Vali Aydın Baruş iş adamlarıyla ilimizin iş dünyasının sorunları hakkında fikir alış verişinde bulundu. 

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

 Mersedes Kadir Anısına Fotoğraf Sergisi...
Malatya'nın yediden yetmişe herkesin sevdiği "Mersedes Kadir" lakaplı Fatih Kaydı, ölümünün...

Haberi Oku