Malatya:
Vekilden fabrika müdürüne 'karaborsa” sorusu

 

 

 BURHAN KARADUMAN

AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Şeker Fabrikası’nı ziyaret ederek, burada çiftçilere verilen ve satılan küspenin karaborsaya düşürülerek fiyatının yükseltildiği iddialarını gündeme getirdi. Milletvekili Şahin, Şeker Fabrikası Müdürü Hasan Yetiş’e, “Küspelerin depoya aktarılarak, piyasaya karaborsa olarak satıldığı şeklinde bir algı var” şeklindeki ifadeyi aktardı. Yetiş ise, iddiaların doğru olmadığını ileri sürdü.

 AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, beraberindeki partili yöneticilerle birlikte Malatya Şeker Fabrikası’nı ziyaret ederek, burada Fabrika Müdürü Hasan Yetiş ve  Şeker-İş Sendikası Şube Başkanı Nuri Murat ile görüştü. Görüşmenin ana konusunu fabrikadaki küspenin satışı konusundaki karaborsa iddiaları oluşturdu.

 

“PİYASADA KARABORSA ALGISI VAR”

Yapılan görüşmede Şahin ile Yetiş arasında yaşanan diyalog şu şekilde;

Milletvekili Şahin: “Şuanda hayvancılık yapanlar için küspe can simidi. Küspelerin depoya aktarılarak, piyasaya karaborsa olarak satıldığı şeklinde bir algı var. Depoya aktarılan küspenin büyük çoğunluğunu da çürümek üzere olduğu söyleniyor.  Satış noktasında kolaylıklar sağlansın.”

Fabrika Müdürü Yetiş: “Pancar teslim eden çiftçilere yüzde 20’sını küspe olarak geri veriyoruz. Bunu bedava olarak veriyoruz.  3 Kasım tarihine kadar biz bu çiftçiye vermiş olduğumuz kartlardan dolayı küspeyi onlara vermek durumundayız.  Bu durumda biz her hangi bir müdahale edemiyoruz. Müdahale ettiğimiz zaman bizden hak talep edebiliyorlar.  Vatandaş burada küspeyi 40-45 TL’ye veriyor küspeyi, biz 30 TL’ye veriyoruz.  Havuza küspenin dökülmemesi gerekiyor. Ama bu talepten kaynaklanıyor. Geçen yıl havuza hiç küspe dökülmedi. Bu yıl samanın ucuz olmasından dolayı talep azaldı. Biz 3 Kasım’dan itibaren normal küspe satışına geçeceğiz.”

 

KARABORSAYA YÖNLENDİRME OLMASIN”

Milletvekili Şahin: “Daha önce küspe 40 TL’den satılırken, şuanda 50 TL’ye çekildiği söyleniyor.  Havuzda önemli miktarda küspe stok edilmiş.”

Fabrika Müdürü Yetiş: “Bin 500 ton küspe stoku vardı, bunun 300 tonu satılmış.”

Milletvekili Şahin: “Vatandaşa satılma imkanı varken, karaborsa yönlendirilmesi hoş bir şey olmaz. Öncelikle vatandaşımızı düşünmemiz gerekiyor.”

Fabrika Müdürü Yetiş: “Kesinlikle biz vatandaşı ezdirmeyiz.”

 

“KARABORSACI İLE REKABET EDİN”

Milletvekili Şahin: “Vatandaşımızın taleplerini dikkate almak zorundayız. Her şeyden önce devlet bir tarafa vatandaş bir tarafa. Önce vatandaşı yaşatmak zorundayız.  Vatandaşımızı karaborsacıya ezdirmemiz gerekiyor. 3-5 kişi kar edecek diye fırsat verilmemeli. Gerekirse karaborsacıyla sizin rekabet etmeniz lazım.”

Fabrika Müdürü Yetiş, “Yok kesinlikle,  Biz 3 Kasım’a kadar müdahale yapamıyoruz. “

Milletvekili Şahin: “Fiyatınız sabit 30 TL’mi?”

Fabrika Müdürü Yetiş, “Fiyatımız normal 30 TL. Genel Müdürlükçe tespit edilen fiyat 30 TL. Şuanda istihak küspesi verdiğimiz için bizim müdahalemiz olmuyor.”

Şeker-İş Sendikası Başkanı Nuri Murat: “Çiftçiye istihak fişi veriliyor. O fişler verilene kadar biz buraya müdahale edemiyoruz.”

Milletvekili  Şahin, beraberindeki fabrika yetkilileri ile birlikte fabrika sahasında bir süre inceleme gezisinde bulundu.

 Yeni Malatya Gazetesi
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

"Türkiye bu tümseği aşacak"
"Türkiye bu tümseği aşacak"

Haberi Oku