Malatya:
'Yatay yapılaşmayı yeni imara açılan yerlerde yapacağız”

Battalgazi Belediye Meclisi, Haziran ayı toplantısını gerçekleştirdi. Meclis Başkan Vekili Zafer Kırçuval başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda Orduzu ve Hanımınçiftliği mahallelerindeki sokak ve caddelere isimler verilirken, kat artışı içeren imar plan tadilatlarına yönelik talepler de görüşülerek karara bağlandı.  Mevcut İmar planında 5 kat olan Çöşnük Mahallesi 4172 ada 6 No’lu parsele 10 kat yapılaşma talep edilen madde üzerinde söz alan  İYİ Partili Meclis Üyesi Mehmet Ali Görgeç, “Cumhurbaşkanımız ısrarla yatay yapılaşmaya vurgu yaparken biz neden hala bu kat yüksekliklerine onay veriyoruz?” diye sordu. Görgeç’e yanıt veren İmar Komisyonu Başkanı Eyüp Sağlam ise “Bu parselin yanındaki adalarda yapılaşma bu şekilde tamamlanmış. Onun için uygun görüyoruz. Yeni imara açılan yerlerde yatay yapılaşmayı sağlayacağız” dedi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra başlayan Meclis Toplantısı’nda, ilk olarak imar ile ilgili gündem maddeleri görüşüldü. İmar ile ilgili gündem maddelerinden bazıları İmar Komisyonu’na havale edilirken, bazıları ertelendi, bazıları da oy birliği ile kabul edildi.

Orduzu ve Hanımınçiftliği mahallelerinde onlarca cadde ve sokağa isim verildi

Geçtiğimiz ay komisyona havale edilen Orduzu, Hanımınçiftliği, Dolamantepe ve Yaygın Mahallelerinde isimsiz veya birden fazla mahallede ayın isimlerin bulunduğu cadde ve sokaklara yeniden isim vermesi yönündeki madde kabul edildi.

Meclis Üyesi Muzaffer Karakuş, Orduzu bölgesinde 7 tane meclis üyesinin bulunduğunu, bu isimler belirlenirken bu meclis üyelerinin görüşlerinin alınmadığını belirterek, “Bu üyelerin de görüşleri alınsaydı hiç değilse Orduzu’yu kucaklayacak isimler belirlenirdi” sözleriyle tepki gösterdi.

Aralarında Malatya’nın kent kültürü, tarihi hafızası ve sosyolojik geçmişi ile alakası olmayan bazı isimlerin de yer aldığı cadde ve sokak isimlendirmeleri şöyle oldu:

Dolamantepe Mahallesi İçin; Bilim, Elit, Bayraktar, Dolamantepe Caddesi, Demirköprü, Ela, Karaağaç, Fener, Park, Karlık, Yedirenk, Tuğra,

Yaygın Mahallesi İçin; Senger, Cumalar, Nevolar, Helikani,

Hınımınçiftliği Mahallesi İçin; Akdeniz, Akif, Asma, Atlı, Bağlar, Bahtiyar, Battalgazi, Beyçelebi, Bilir, Bizim, Bora, Bosna, Çay, Çaybaşı, Çeşmebaşı, Çiftlik, Çoban, Damla, Ege, Elvan, Evren, Ferman, Fetih, Galata, Gamzeli, Gök, Gönül, Gülendam, Güler, Güleryüz, Gülmez, Gülsu, Günal, Güvenli, Hanbey, Harman, Harmanyolu, Hazar, Hoşsohbet, Hurma, İncir, Kaptan, Karaçam, Kavaklı, Kazlıçeşme, Korkut, Köklü, Körfez, Kuşçu, Kutluay, Külhan, Limon, Malazgirt, Mavi, Melek, Menteşe, Mercan, Mihrap, Mizan, Muhallebi, Nizam, Orkide, Ova, Oya, Özgür, Pamuk, Petek, Pulsar, Sarılık, Subaşı, Suyolu, Suzan, Şeftali, Şenyurt, Şule, Tevek, Uzunçayır, Üzümbağı, Yaz, Yazgülü, Yeşilvadi, Yonca,

Orduzu Mahallesi İçin; Ahbap, Alitepe, Altun, Armağan, Armutlu, Asmalı, Ataman, Aydınlık, Bahar, Barış, Birlik, Bozçan, Bucak, Bülbül, Cihangir, Çalıkuşu, Çamlıbel, Çanlık, Çapa, Çimenli, Dabazpınar, Danış, Derya, Doğuş, Elmas, Endam, Engin, Ezel, Farabi, Fırtına, Gökkuşağı, Göknar, Güneşli, Halk, Havuzbendi, Hazal, Hızırtepe, Hızma, İlim, İncesu, İncir, İpekli, Kahve, Kamer, Kameroğlu, Kaplan, Karaçam, Karahatun, Katmer, Kervan, Kışomo, Kır, Kırmızıtaş, Kızılca, Kireçhane, Kiriş, Koşuyolu, Kumbaşı, Kuruçeşme, Kutlu, Menevşe, Mülk, Nacaroğlu, Narlı, Nilüfer, Nizam, Oba, Ocak, Oduncu, Kubbe, Partallar, Pazar, Pilopınarı, Pusula, Rüzgar, Saka, Salih, Sandal, Sare, Saygılı, Saygın, Semerciler, Serhat, Seyrenge, Sonbahar, Söğütlü, Şafak, Taka, Temurlar, Tosbağa, Tullik, Turuncu, Türkü, Ulu, Uzun, Üç Havuz, Volkan, Yaylacık, Yekta, Yeşil, Yeşilpınar, Vatan, Vefa, Zeybek, Zorvalı İsimlerinin Verilmesi kabul edildi.

Kat artış taleplerine itiraz

Mevcut İmar planında 4 kat olan Uçbağlar Mahallesi 4486 ada 9-10-11 nolu parsellerin 6 kata çıkarılmasını içeren madde kabul edilirken, mevcuttaki imar planında 5 kata müsaadeli Çöşnük Mahallesi 4172 ada 6 No’lu parsele 10 kat inşaat yapılmasını içeren madde, komisyonun çalışmalarını  tamamlamadığı gerekçesiyle ertelenmesi kararlaştırıldı.

Madde üzerinde söz alan İYİ Parti Meclis üyesi Mehmet Ali Görgeç, “Sayın Cumhurbaşkanımız dikey değil yatay yapılaşmaya gidilmesi yönünde bir çağrısı var. Malatya ayrıca bir deprem bölgesi. Deprem bölgesi olan bir yerde Cumhurbaşkanımızın dediği gibi neden yatay yapılaşmaya gidilmiyor da sürekli bu kat artışlarına onay veriliyor?” diye sordu.

Görgeç’e yanıt veren Battalgazi Belediye Meclisi İmar Komisyonu Başkanı Eyüp Sağlam, “Aynı adada kalmak şartıyla kat yüksekliği yapılıyor.  Orada etrafında binalar bu şekilde yapılaşmış. Uygun gördüğümüz plan tadilatları genellikle ya ada bazındaki tadilatlar veya daha önceden aynı adada aynı yapılaşma olmuşsa onay veriyoruz. Parsel bazında kat artışı vermiyoruz. İnşaat alanının artmasına müsaade etmiyoruz.  Cumhurbaşkanımızın dediğine biz de katılıyoruz, yatay şehirleşmeyi istiyoruz ama burada etrafındaki adalar o şekilde yapılaşmış. Sosyal donatı ve yeşil alanı artırmak için ada bazı doğrultusunda uygun görüyoruz. Yeni imara açılacak yerlerde asla yükseklik serbestisi tanımayacağız” dedi.

“Arslantepe için festival yapılsın”

Arslantepe arkeolojik sit alanı içerisinde kamu yararı görüşü alınması ile ilgili gündem maddesini görüştü. Gündem maddesi, yapılan görüşme ve oylamanın ardından oybirliği ile kabul edildi.

Madde üzerinde söz alan İYİ Parti Meclis Üyesi Muzaffer Karakuş, Arslantepe ile ilgili uluslararası bir festival yapılması önerisinde bulundu. Karakuş, “Malatya’nın böylesine bir değerinin tanıtımı için Arslantepe ile ilgili uluslararası arkeolojik kültür sanat festivali yapılması gerektiğini düşünüyorum ve bunu teklif ediyorum. İlgili komisyona havale edelim bu konu üzerinde çalışma yapılsın” önerisinde bulundu.

Meclis Başkan Vekili Zafer Kırçuval ise önerinin değerlendirileceğini ifade etti.

Battalgazi Belediyesi’nde yeni atamalar

Öte yandan toplantıda Battalgazi Belediyesi’nde yapılan atamalarla ilgili meclise bilgi verildi. Battalgazi Belediye Meclisi İmar Komisyonu Başkanı olan Eyüp Sağlam’ın Battalgazi Belediye Başkan Yardımcılığına, Mercan Sarı Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne ve Hüseyin Serçe’nin de Zabıta Müdürlüğü’ne atandığı duyuruldu.

Battalgazi Belediye Meclisi, Temmuz ayı olağan toplantısını 3 Temmuz 2019 Çarşamba günü saat 14.00’de Battalgazi Belediye Meclisi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirecek.GÜLER HAZAR / YENİ MALATYA
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

1 mahalle karantinaya alındı
1 mahalle karantinaya alındı

Haberi Oku