Malatya:
Yayla çocukları istedi, ‘Ziya öğretmen' gönderdi

Yayla mevsiminde, küçükbaş hayvan yetiştiricisi aileleri ile birlikte Yama Dağı eteklerindeki Çiçayırı Yaylası’nda yaşayan, ancak elektrik ve televizyon yokluğundan dolayı bu yıl EBA üzerinden verilen derslerini takip edemedikleri için, Yeni Malatya Gazetesi Muhabirine “Yaylada olduğumuz sırada işlenen derslerden geri kaldık. Ziya öğretmenimizden çözüm istiyoruz” diye konuşan Fethiye Ortaokulu ve Fethiye İlkokulu öğrencilerinin sesini duyan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ı arayarak, kendisi adına yayladaki bu çocuklara, ders müfredatı yüklü tabletler, yardımcı ders kitapları, hikâye kitapları ve satranç takımları götürülmesini sağladı.

AK Parti Malatya Milletvekili – MKYK Üyesi Öznur Çalık, önceki gün beraberinde Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı ve Malatya Koyun – Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı olmak üzere, kent merkezine yaklaşık 140 km. uzaklıktaki Yama Dağı Yaylalarına giderek, burada, aileleri ile birlikte yaylada yaşayan öğrencilerle buluştu ve öğrencilerin “Ziya öğretmenimizden çözüm bekliyoruz” sözleriyle dile getirdiği isteklerini yerine getirdi.

Yaylacı ailelerin yakın ilgisi ile karşılanan AK Parti Malatya Milletvekili – MKYK Üyesi Öznur Çalık, Yeni Malatya Muhabiri ’ne konuşurken, “Milli Eğitim Bakanını tanıyoruz. Ziya Selçuk. Hatta kendisine Ziya Öğretmen denilmesinden hoşlandığını bir televizyon programında duymuştuk” diyen öğrencilerle kucaklaşarak, “Size Ziya Öğretmeninizden selam getirdim. Sizi çok sevdiğini söylememi istedi” dedi.

Ders müfredatı yüklü tablet dağıttı

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ın, öğrencilerle yaptığı sohbetten sonra, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan yayladaki çocukların derslerini takip edebilmeleri için çözüm isteyen Fethiye Ortaokulu öğrencisi Özlem İkra Karadoğan, Hayrünnisa Karadoğan, Yavuz Selim Şatır’ın yanı sıra yayladaki diğer öğrenciler Selim Altay İlhan, Ethem Arda Şatır ve Nazlı Gazel Şahin’e internet olmasa bile derslerini rahatça takip edebilecekleri ders müfredatı yüklü tabletler teslim edildi.

Ders müfredatı yüklü tabletler, öğrencilere AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, öğrencilerin isteklerini yaptığı haberle Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a duyurulmasını sağlayan Yeni Malatya Gazetesi Muhabiri Güler Hazar, Malatya Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın tarafından dağıtıldı.

Öznur Çalık ve Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, tabletlerin dağıtımından sonra, yayladaki tüm çocuklara, sınıflarına göre yardımcı ders kitapları, hikâye kitapları ve satranç takımları hediye etti.

“Ziya Öğretmeniniz sizi çok sevdiğini söylememi istedi”

Tablet, kitap ve satranç takınmalarının dağıtımından sonra konuşan AK Parti Malatya Milletvekili – MKYK Üyesi Öznur Çalık, “Milli Eğitim Bakanımız, yani sizin deyiminizle Ziya Öğretmeniniz sizi çok sevdiğini ve yayladaki zor şartlarda bile eğitim hayatını devam ettirmek isteğinizden dolayı çok mutlu olduğunu söylememi istedi. O sizi çok seviyor. Haberi okuduktan sonra, tablet isteklerinizin yerine getirilmesini istedi ve biz bugün sizin eğitim hayatınızın kesintiye uğramaması için buradayız” dedi.

“Çocuklarımız EBA’yı yayladan da takip edebilecekler”

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, böyle bir ortamda yetişmenin herkese nasip olmayacağını belirterek, “Çocuklarımız temiz hava ve bol güneşte, doğal ortamda en güzel besinleri de alarak hayatlarını idame ettiriyorlar. Tabi bu şartlar içerisinde teknolojinin nimetlerinden istifade etmek zor. Sıkıntılar var ve bu sıkıntıların giderilmesi içinde biz, elimizden geleni her daim yaptık. Yaylada olan, hayvanlarını otlatan vatandaşlarımıza da elimizden gelen tüm destekleri verdik. Yaylada çocuklarım maalesef eğitimlerini devam ettiremiyorlar, bu vesileyle de Ziya Öğretmenimizden ‘Biz tablet istiyoruz’ isteklerini gördük. Bunu görür görmez Milli Eğitim Bakanımıza mesaj attım. Ziya Öğretmenimizde ‘Yayladaki çocuklarımıza elimizden ne gelirse yaparız’ dedi. Sayın bakanımız, İl Milli Eğitim Müdürümüze talimat verdi ve müdürümüzde, ‘Nerede evlatlarımız bizim eğitimimizi almak istiyorsa, memnuniyetle hemen götürürüz’ dedi. Bu vesileyle de Yama Dağındayız. Biz eğitimi öğretimi sadece okullarda değil, pandemi süreci bize yeni bir şey öğretti ve Türkiye sağlık sistemini en güzel şekilde oluşturmuştu, uzaktan eğitimi de bir ay içerisinde oturttu. Evlatlarımızın evlerindeyken eğitimlerini almalarını sağladı. EBA’yı çocuklarımız yayladan da alabilecekler” diye konuştu.  

“Özlem’in, Hayrünnisa’nın, Yavuz Selimn’in taleplerini dile getirme özgüveni beni çok mutlu etti”

Öznur Çalık, kendisini en çok mutlu eden hususun, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin taleplerini dile getirme konusunda sergilediği özgüvenleri olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Fethiye Ortaokulu 6. Sınıf öğrencisi Özlem kızımız, hâkim olmak istediğini, bu nedenle derslerine ara vermek istemediğini söylüyor, 3. Sınıftaki kızımız Hayrünnisa öğretmen olmayı arzu ettiğini söylüyor ve Milli Eğitim Bakanı’ndan çözüm istiyor. Bu çok güzel ve övünülecek bir durum. İnanıyorum ki Özlem okuyacak ve çok başarılı bir hâkim olacak, Hayrünnisa, ‘Hayrünnisa Öğretmen’ olacak. Bu çocuklarımız, hayallerini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşarken geleceğin Türkiye’sine hizmet edecek. Bu yayladaki çocukları, yarının yöneticileri olacak, inanıyorum buna. Biz de onların iyi bir eğitim alması, akranlarından geri kalmaması için her tür tedbiri alacağız”   

“Türkiye’nin bütün yaylalarında yürütülecek bir projenin başlangıç kıvılcımı olabilir”

Yama Dağı Yaylası’ndaki öğrencilere yönelik yapılan bu çalışmanın, Türkiye genelinde başlatılacak bir projenin ilk kıvılcımı olabileceğini de belirten Çalık, bu konuda Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile görüşerek görüşlerini aktaracağını söyledi.  Çalık, “Milli Eğitim Müdürümüz Ali Tatlı da Malatya’da bu konunun takipçisi olacak ve hep birlikte çok güzel bir projeyi hep birlikte hayata geçirmenin çabası içinde olacağız inşaallah” dedi.

Birlik Başkanı İhsan Akın’a ve muhabirimize teşekkür

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, yayladaki çocukların eğitim sorununu Yeni Malatya Gazetesi ve malatyahaber.com’da yayınladığı haberle duyuran Yeni Malatya Gazetesi Muhabiri Güler Hazar’a da teşekkür ederek şöyle dedi: “Bizim her an her şeyden haberdar olmamız mümkün değil tabii. Gazetenin, televizyonun, haberciliğin önemi burada devreye giriyor. Güler Hazar, yayladaki çocuklarla konuşarak çok güzel bir habere imza atarak,  güzel bir işe vesile oldu. Kendisine teşekkür ediyorum. Ayrıca, Malatya Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanımız İhsan Akın’a da yayladaki hayvan yetiştiricileri için yürüttüğü çalışmaları, biz siyasileri, hayvan yetiştiricilerimizin sıkıntıları, sorunları konusunda yaptığı doğru bilgilendirmeleri için teşekkür ediyorum”.

Çalık, YKS’de 1. Olan Malatya Fen Lisesi Öğrencisi Özge Dilay Örüm’ü kutladı

Milletvekili Çalık ayrıca, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Alan Yeterlilik Testleri (AYT) oturumu sayısal puan türünde 500 tam puanla Türkiye birincisi olan Özge Dilay Örüm’ü de tebrik etti.  

Çalık, Malatya Fen Lisesi öğrencisi Örüm’ü AYT sayısalda Türkiye birincisi olmasından dolayı kutlayarak, “YKS sınav sonuçları açıklandı ve Malatya’mızda ciddi başarı sağlayan illerimiz arasında yer alıyor. Malatyalı evladımız Özge Dilay Örüm, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Alan Yeterlilik Testleri (AYT) oturumu sayısal puan türünde 500 tam puanla Türkiye birincisi oldu. Özge kızımızı canı gönülden kutluyorum, gözlerinden öpüyorum. Annesine, babasına, öğretmenlerine, onun yetişmesinde emeği olan herkese çok teşekkür ediyorum. 500 tam puan alan Özge kızımızı gözlerinden öpüyorum” dedi.  

Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı: ‘Çocuk neredeyse biz orada olacağız’

AK Parti Milletvekili Öznur Çalık’tan sonra konuşan Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı ise, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un çocukların eğitimlerine verdiği önemi vurgulayarak,  ‘Çocuk neredeyse biz orada olacağız’ dedi.

Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı şöyle konuştu: “Şu anda hem çiftçiler, mevsimlik tarım işçilerimiz hem de yaylaya çıkan ailelerimizin çocuklarının eğitim ve öğretim süreci bittikten sonra hem Milli Eğitim Bakanlığımızın imkanlarından yararlanmaları hem de bu güzel hava ve sağlıklı ortamda kitap okumaları için sayın bakanımızın dağıtımını yaptığı ve önemsediği ‘Arkadaş’ kitabını dağıttık. Ayrıca, ortaokul ve lisede olan çocuklarımızın EBA’da interaktif olmayan içerikleri izleyebilmeleri için tabletlerini dağıttık”.

Milli eğitim Müdürü Ali Tatlı, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Alan Yeterlilik Testleri (AYT) oturumu sayısal puan türünde 500 tam puanla Türkiye birincisi olan Malatya Fen Lisesi öğrencisi Özge Dilay Örüm’ü de tebrik ederek, “Türkiye’de 5 sayısal birincisi var. 3 matematik birincisinden biri Malatya’mızdan. Öğrencimize, velilerimize ve öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.  

Malatya Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın: “Öznur Hanım yayladaki çocuklarımızın sesi oldu”

Malatya Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın da kısa bir konuşma yaparak, yayladaki çocukların eğitim sorunları konusunda duyarlılık gösteren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı ve gazetecilere teşekkür etti.

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ın yakın ilgisinden dolayı yaylacıların ve kendilerinin memnuniyet duyduğunu söyleyen İhsan Akın,  “Öznur Hanım, Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk ile görüştükten sonra yaklaşık 200 kilometre yol yaparak, yaylamıza geldi ve çocuklarımızı sevindirdi. Çocuklarımızın sesi oldu. Bu bir örnektir. Burada yüzlerce çocuğumuz var ama bu örneği bizlere yaşattıkları için teşekkür ediyoruz. Öznur Hanım, Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk ile görüşerek bizlerin sesi oldu” dedi.  

Hayvan yetiştiricisi Ekrem Karadoğan, “Sesimizi duyan devletimize çok teşekkür ediyoruz”

Yama Dağı yaylasında küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a seslenen Özlem İkra Karadoğan ve Hayrünnisa Karadoğan’ın babası olan Ekrem Karadoğan da AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık’a, yaylaya gelmesinden ve çocukların taleplerini dikkate almasından dolayı teşekkür ettiğini söyledi.

Ekrem Karadoğan,  “Sesimizi duyan devletimize çok teşekkür ediyoruz. Eğer bugün burada bu tabletler çocuklarımıza dağıtılıyorsa demek ki hükümet ve devlet mekanizmaları işini görüyor. Bu noktada Milli Eğitim Bakanımıza, Öznur Hanım’a, İl Milli Eğitim Müdürümüze ve birlik başkanımıza teşekkürlerimizi ve saygılarımızı sunuyoruz” diye konuştu.  Karadoğan, milletvekili Çalık’a yayladaki sorunlarını da aktararak, sosyal yaşam projesi konusunda destek istedi.  

Bakana seslenen Özlem, “Bugün çok mutlu olduk”

Son olarak, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’u kastederek “Ziya Öğretmenimizden çözüm istiyoruz” diyen Fethiye Ortaokulu öğrencisi Özlem İkra Karadoğan, duygularını soran AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık’a cevap olarak, “Bugün çok mutluyuz. Gazeteci abla bizimle konuştuğunda, derslerimizi takip edemediğimizi söylemiştik. Ziya Öğretmenimizin bizi duyması, sizin tablet ve kitap getirmeniz çok mutlu etti hepimizi” dedi. Özlem Karadoğan, Çalık’ın “Peki sen üniversitede hangi bölümü okumak istiyorsun?” şeklindeki sorusuna, “Ben hakim olmak istiyorum. Bu yüzden Hukuk Fakültesi okuyacağım” dedi.

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner77

2 Kırsal Mahallede Karantina Başlatıldı
2 Kırsal Mahallede Karantina Başlatıldı

Haberi Oku