Malatya:
Yazıhan'a kurulacak olan çimento fabrikasına tepki

 

 

 

  BURHAN KARADUMAN

  Yazıhan ilçesinin Fethiye beldesi bölgesinde yapılacak olan çimento fabrikasının bölgeye zarar vereceği iddia edildi. İnsan Hakları Malatya Şubesi tarafından hazırlanan rapor da, “İleride ciddi çevre ve sağlık sorunlarına yol açabilecek bir proje olabileceği kanaatine varılmıştır” denildi.

  İnsan Hakları Derneği Malatya Şubesi’nde dün düzenlenen toplantıda derneğin Yazıhan’da kurulacak olan çimento fabrikası ile ilgili raporu kamuoyu ile paylaşıldı. Toplantıya CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ile bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri de katılarak rapora destek verdi.

 

 Hazırladıkları raporu açıklayan İnsan Hakları Derneği Malatya Şube Başkanı Servet Akbudak, “Malatya ili Yazıhan İlçesi Fethiye beldesi Eminlik ve Kaklık bölgesinde özel bir firma tarafından entegre çimento fabrikası ve malzeme ocakları projesi gerçekleştirilmek istenmektedir. Fethiye yöresi sakinleri tarafından, İnsan Hakları Derneği Malatya Şubemize yapılan başvuru üzerine, şube yönetimimiz bölgeye giderek, şikayetleri yerinde incelemek üzere başta bölge sakinleriyle görüşmüş ve aşağıdaki tespitleri yapmıştır. Ekonomik yatırım adı altında gerçekleştirilmek istenen, ancak ilgili firmanın kar amacını önceleyen, insan ve çevre faktörünü yok sayan, ileride ciddi çevre ve sağlık sorunlarına yol açabilecek bir proje olabileceği kanaatine varılmıştır. Ham madde, ulaşım ve maliyet unsurları esas alınarak gerçekleştirilmek istenen bu proje, ülkemiz ve dünyadaki örneklerinde olduğu gibi başta sağlıklı çevre ve yaşam hakkı olmak üzere, barınma, beslenme, sağlıklı su kaynaklarına erişim hakkı, ekolojik denge gibi temel yaşam hakkını olumsuz etkileyecek, sağlık ve çevre sorunlarına yol açacaktır. Şimdiden bu ağır sonuçların farkında olan yöre halkı kendi aralarında oluşturdukları platform ile bu projenin iptal edilmesi için değişik demokratik etkinliklerle tepkilerini göstermeye çalışmaktadırlar” şeklinde bilgi verdi.

 

“YAZIHAN OVASINA ZARAR VERİR”

  Kurulacak olan fabrikanın bölgeye zara vereceğini iddia eden Akbudak şunları söyledi, “Kurulması planlanan çimento fabrikası, Fethiye beldesinin 1,5 kilometre kuzey yönünde yüksek bir tepede konumlandırılmak istenmektedir. ÇED raporlarına da yansıdığı gibi yöredeki yerleşim ve tarım alanları sürekli kuzeyden esen rüzgarın etkisi altında bulunmaktadır. Dolayısıyla söz konusu fabrikanın yapılması durumunda, fabrikanın çıkaracağı zehirli gaz ve toz partikülleri, kuzeyden sürekli esen rüzgarın etkisiyle verimli tarım ve yerleşim alanların üzerine çökerek tüm Yazıhan Ovası’nda doğal yaşamı olanaksız hale getirecektir. Ayrıca kurulacak olan çimento fabrikasının yeri, yeraltı su kaynaklarına çok yakın olması, açılacak taş ocaklarında kullanılacak patlayıcıların etkisiyle meydana gelecek sarsıntılarla birlikte çıkan atık maddelerin yeraltı ve yerüstü su kaynaklarını kirleterek ortadan kaldıracak, yöreyi çölleştirerek yaşam alanı olmaktan çıkaracaktır. Çimento üretiminde kullanılan enerji, fosil yakıt ve değişik kimyasal maddelerin yanı sıra üretim esnasında ortaya çıkan zehirli gaz ve toz partiküllerinin yüzde 100 önlenmesinin imkansız olması, kullanılan filtre sisteminin zamanla eskimesi sonucunda zehirli ve zararlı gaz sızıntı oranının daha da artacağı gibi 40 kilometre yarı çapındaki alanı da yaşanılabilir olmaktan çıkararak çok daha ağır sosyal ve ekonomik sorunlara yol açacaktır.”

 

“SU KAYNAĞININ YANINDA BİLE TAŞ OCAĞI RUHSATI VERİLDİ”

Bölgedeki Recai Kutan Barajı’nın sulama kanallarının unutulduğunu ve bu yatırımların geciktirildiğini, ancak yöre halkına sorulmadan bölge tarımına zarar verecek projelerin desteklendiğini belirten CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ise şunları söyledi;  “Bu projeler yapılırken çevre halkının yaşam alanları yok edilirken, o bölgede yaşayanların fikirleri alınmıyor. Malatya’da birçok çevre noktasında bu dönem Malatya talan edildi. Su kaynağımızın yanında bile taş ocağına ruhsat verilen bir dönem yaşanıyor. Bölge halkına sorulmadan projeler hayata geçiriliyor. Fethiyeli vatandaşlarımızın mücadelesini destekliyorum. Fethiye artık turistik bir bölge olmuş durumda. Orada yazlık evler yapılıyor. Yazıhan Ovası tarım için önemli bir bölge. Yatırım yapılacaksa tarımı güçlendirin, insanları destekleyin.”

 

 

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Büyükşehir'den Konaktepe'ye Ziyaret
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Kuluncak İlçesi Konaktepe Mahallesinde yapımı...

Haberi Oku