Malatya:
Yeşilyurt'ta 136 Metruk Ev Yıkıldı
 

Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Abdulgaffar mahallesindeki bina yıkımı sırasında yaptığı açıklamada, “ İlçemiz metruk ve enkaz bedeli ödenerek yıkımı gerçekleşen binalardan arındıkça, hem vatandaşımız rahat nefes alıyor, hem de yeni park alanlarına ve alternatif yol güzergâhlarına kavuşuyor. Amacımız daha huzurlu ve yaşanılabilir bir Yeşilyurt inşa etmek” diye konuştu.

ÜÇ YILDA 136 ADET METRUK VE ENKAZ BEDELİ ÖDENEN BİNA YIKILDI

Son dönemlerde yapılaşma ile nüfus yoğunluğunun artması nedeniyle genişletilmiş ve farklı güzergâhlı yollara fazlasıyla ihtiyaç duyan Yeşilyurt İlçesinde araç ve yaya trafiğini rahatlatmak adına ciddi önlemler alan Yeşilyurt Belediyesi, mahalle aralarındaki bağlantı yollarını açma çalışmalarına engel teşkil eden binaların yıkımına hız verdi.

Sorunlu ve plansız güzergâhların canlandırılması, sağlıklaştırılması ve yeniden yapılandırılması hedefiyle ilçe genelinde yoğun bir tempoyla çalışan Yeşilyurt Belediyesi Fen İşler Müdürlüğü ekipleri, Abdulgaffar Mahallesinde devam eden yol genişletme çalışmalarına engel teşkil eden tek katlı binayı çevre güvenliğinin alınmasından sonra yıkımını gerçekleştirildi. Yıkım çalışmalarının çevreye zarar vermemesi için İtfaiye aracından yıkım sonuçlanıncaya kadar su sıkıldı ve yıkım anındaki tozun çevreye yayılması önlendi.

Yeşilyurt Belediyesi tarafından mülk sahiplerine enkaz bedeli ödendikten sonra gerçekleşen yıkım çalışmalarını Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Güner, Mehmet Çınar ve mahalle sakinleri takip etti.

Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, yıkımına karar verilen bina ve başlayan yol çalışmaları hakkında yetkililerden detaylı bilgiler aldı.

Yeşilyurt Belediyesinin metruk ve enkaz bedeli ödenen binaların yıkımına önem verdiğini ifade eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, 2014 yılından bugüne kadar yol ve park çalışmalarına engel teşkil eden binaların yanı sıra, vatandaşlar ve çevre için tehlike arz eden toplam 136 binanın yıkımını gerçekleştirdiklerini söyledi.

“YEŞİLYURT PROJE VE YATIRIMLARLA FARKLI BİR KİMLİĞE BÜRÜNÜYOR”

İlçede görselliğe ve huzura büyük önem verdiklerini belirten Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, “2017 yılı planlamalarımızda yer alan imar yollarını açma çalışmalarımıza engel teşkil eden binaların yıkımına ayrı bir özen gösteriyoruz. Görevi devir aldığımız 2014 yılından itibaren imar yollarını açmayla ilgili her yıl için 10 km hedef koymuştuk, bu hedefimizin üzerinde çalışmalar gerçekleştirdik. Üç yıl içerisinde 37 km. imar yolu açtık. İlçemizdeki nüfus artışına paralel olarak araç ve yaya trafiğini rahatlatacak tedbirleri almaya 2017 yılında aynı kararlılıkla devam edeceğiz. Yol ve park çalışmalarına engel teşkil eden binaların yıkılmasıyla ilgili öncelikle resmi işlemleri hallediyoruz, mülk sahiplerine enkaz bedellerini ödüyoruz. Çevre ve görüntü kirliliğine sebep olan metruk evleri kamulaştırma işlemlerinin tamamlanmasından sonra yıkımını gerçekleştiriyoruz. Bugüne kadar toplam 136 binanın yıkımını başarıyla gerçekleştirirken, mülk sahiplerine 1 Milyon 363 Bin 827 TL. enkaz bedeli ödemesi yaptık. İlçemiz metruk yapılardan arındıkça, hem vatandaşımız rahat nefes alıyor, hem de görüntü kirliliğinin önüne geçiyoruz” dedi.

“ABDULGAFFAR MAHALLESİ İLE KUYULU MEZARLIĞI ARASINDAKİ BAĞLANTI YOLUNU AÇIYORUZ”

Abdulgaffar Mahallesi ile Kuyulu Mezarlığı arasındaki bağlantı yolunun açılmasının araç ve yaya trafiğini ciddi oranda rahatlatacağını ifade eden Başkan Polat, “Bugün yıkımını gerçekleştirdiğimiz bina yol çalışmalarına engel teşkil ediyordu. Mülk sahiplerine gerekli enkaz bedelini ödeyip resmi işlemleri tamamladık. Buradaki binanın yıkılmasıyla birlikte Abdulgaffar mahallemiz ile yukarıdaki Kuyulu Mezarlığı arasındaki yolu açıp bağlantı yolunu tamamlamış olacağız. Burası ilk bakışta kısa mesafede tıkanmış bir yol olarak gözükse de açıldığı zaman araç ve yaya trafiğinin önemli ölçüde rahatlamasına neden olacak. Amacımız; Yeşilyurt’u her yönüyle modern ve yaşam standardı yüksek bir konuma ulaştırmak. 2014 yılından bu yana ilçemizde çok ciddi değişimler söz konusu oldu. Devam eden proje ve çalışmalar ile Yeşilyurt farklı bir kimliğe bürünüyor” dedi.

Başkan Polat, Abdulgaffar Mahallesi ile Kuyulu Mezarlığı arasındaki yol ve yıkım çalışmalarını inceleyerek mahalle sakinleriyle sohbet etti.BÜLTEN
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Proje Var, Para Yok!
Beylerderesi'nde Alternatif Geçiş sorunu

Haberi Oku