Malatya:
Yüreğimiz Soma için yanıyor

 

 

 

SELAHATTİN GÖKATALAY / BURHAN KARADUMAN / İHA

Manisa’nın Soma ilçesinde kömür madeninde meydana gelen ve 283 işçinin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan faciaya karşı Malatya’da tepki eylemleri ile birlikte anma etkinlikleri de düzenlendi. Bazı etkinlikler ise ertelendi.

 

KESK, DİSK ve TMMOB EYLEMİ

KESK, DİSK ve TMMOB tarafından Soma’da kömür madeninde meydana gelen faciaya tepki nedeniyle ortaklaşa olarak bir eylem düzelendi. 

 KESK, DİSK ve TMMOB tarafından düzenlenen eylem Ofis Kavşağı’nda başlayarak İnönü Caddesi güzergahından yol kapatılarak  SGK İl Müdürlüğü önüne kadar yürüyüş yapıldı. Emniyet birimleri eylem nedeniyle her hangi bir provokasyon yaşanmaması için eylem bitine kadar İnönü Caddesi üzerinde trafik akışını durdurdu.

 Eyleme katılan grup adına eylemi düzenleyen kuruluşlar tarafından SGK İl Müdürlüğü önüne siyah çelenk bırakıldı. Eylem esnasında kaldırıma serilen beyaz bez üzerine ise kömür, karanfil, somun ekmek bırakıldı. Eyleme bazı okullardan öğretmenlerde derslerine girmeyerek katıldılar. Yapılan ortak basın açıklama da, “İş cinayetlerinin artışına neden olan taşeron çalıştırma derhal yasaklanmalıdır. Özelleştirildikten sonra seri cinayetle gündeme gelen tüm madenler derhal yeniden kamulaştırılmalı. İşçi sağlığı ve iş güvenliğini piyasaya devreden iş güvenliği yasası kaldırılmalı, tüm denetim yetkisi emek ve meslek örgütlerine verilmelidir” denildi.

 

YOL-İŞ SENDİKASI'NDAN 'SOMA' TEPKİSİ

Türk-İş'e bağlı Yol İş Sendikası Malatya Şubesi  tarafından  Manisa Soma’da meydana gelen ve yüzlerce madencinin yaşamını yitirdiği, facianın bir daha yaşanmaması istendi.

Yol-İş Sendikası Malatya Şubesi yönetici ve bir grup çalışan işyeri önünde basın açıklamalı bir eylem düzenlediler.

 Saygı duruşunun ardından Yol İş Sendikası Malatya Şubesi işyeri temsilcisi Yusuf İdog, yaptığı basın açıklamasında, " Soma, özelleştirmelerin, taşeronlaştırmanın, yetersiz denetimlerin, insanın yaşama hakkına saygısızlığın nerelere ulaştığını gösterdiği yeri  Soma, duyarsızlığın, keyfiliğin, İhmaller zincirini, patladığı yer! Soma, bilimsel raporların, uyarıların ve ısrarların hasıraltı edildiği yer! Manisa'nın Soma İlçesi Eynez bölgesinde kömür ocaklarına düşen ateş; işçi evlerinde, köylerinde ve milletin yüreğinde yanmaya devam ediyor. İş kazalarında ve işçi ölümlerinde ilk sırada bulunan madencilik sektöründe nasıl oluyorsa; İş sağlığı ve güvenliği talimatları; kuralları ve önlemler her kazada sanki ilk kez duyuluyormuş gibi davranılmaktadır." dedi.

 

 

KESKİN; “SAĞDUYULU OLMALIYIZ”

SGK İl Müdürü Ayten Kara, Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin’i ziyaret etti.

SGK İl Müdürü Ayten Kara, Soma’da yaşanan olay nedeniyle etkinliklerini iptal ettiklerini ve sadece ziyaretlerde bulunduklarını belirterek “Etkinliklerimizi durdurduk. Ancak hafta nedeniyle ziyaretlerimizi sürdürüyoruz. Bundan sonra da birlikte karşılıklı görüş alışverişinde bulunarak, işbirliği içerisinde güzel hizmetlerde bulunacağız” dedi.

Sosyal Güvenlik Haftasını kutlayarak, ziyaret için teşekkür eden MESOB Başkanı Keskin ise, Soma’da meydana gelen olayla ilgili olarak ise şunları söyledi;  “Ülkemizin baş sağ olsun. Korkunç bir facia ile karşı karşıya kaldık. Ölenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralılara acil şifalar diliyorum. Hepimizin aklı selim davranmamız lazım. Olayı başından beri bakıyorum, olaylar başlamış, eylemler başlamış, camlar kırılıyor, sokak lambaları kırılıyor. Bu üzücü bir durum. Sağ duyulu olmamız lazım. Bu korkunç faciadan dolayı devletimiz elinden geleni yapıyor. Ülkemizde bu tür korkunç faciaların yaşanmamasını Allah’dan diliyorum. Bütün milletimizin başı sağ olsun.”

 

DOĞAN DEDE ANMA ETKİNLİĞİ ERTELENDİ

Cumhuriyetçi Eğitim Merkezi (CEM) Vakfı Malatya Şubesi tarafından düzenlenecek olan Doğan Dede anma etkinliği ertelendi. .

CEM Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan, vakıf binasında yaptığı basın açıklamasında, “18 Mayıs Pazar günü 31’ncisini düzenleyeceğimiz Doğan Dede’yi anma etkinliğini, Manisa Soma’da yaşanan üzücü olay nedeniyle ileri bir tarihe erteledik” dedi.

 

LİSELİ GENÇLERDEN İÇİN SESSİZ EYLEM YAPTI

Soma’da yaşanan kömür maden ocağı faciası nedeniyle liseli gençler, sessiz eylem yaptı.

İnönü Kapalı Çarşı üzerindeki İsmet İnönü’nün heykeli önünde, ellerinde, yazılı pankartla bir süre saygı duruşunda bulunan Yunus Emre Meslek Lisesi’nden bir grup öğrenci, daha sonra sissizce dağıldılar.

Ellerindeki, ‘Karanlıkta aydınlık arayan insanlar, mekanınız cennet olsun’ , ‘Dualarımız sizinle Soma’ yazılı pankartları taşıyarak sessiz eyleme katılan öğrenciler, “Soma’da yaşanan kömür maden ocağı faciasında hayatını kaybeden işçilerin ailelerinin acılarının paylaşma adına böyle bir eylem düzenledik” dediler.

 

ŞEKER İŞ SENDİKASINDAN DUA

Soma’da yaşanan kömür madeni faciası için Şeker İş Sendikası Malatya Şubesi dua ile basın açıklaması yaptı.

Şeker Fabrikası’nda düzenlenen basın açıklamasında önce kömür madeni faciasında ölenler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Şeker İş Sendikası Malatya Nuri Murat, iş güvenliğine uyulmadan taşeron firmalara işlerin verilmesini eleştirdi. İşlerin taşeron firmalara verildiği sürece ileride daha büyük sosyal patlamalar ve iş kazalarına sebep olabileceğini savunan Murat, kömür madeni faciasında ölenler için Allah’tan rahmet, yaralı olarak kurtulanlara da şifalar diledi.

“Soma kalbimizdesin” yazısını yakalarına takan işçiler, kömür madeni faciasında hayatlarını kaybedenler için önce Kur’an-ı Kerim okundu. Sonra ise Şeker Cami din görevlisi Osman Demirkan tarafından dua edildi.

 

ALEVİLERİ EŞİT YURTTAŞLIK PLATFORMUNDAN AÇIKLAMA

Malatya Alevileri Eşit Yurttaşlık Platformu tarafından Soma’da meydana gelen facia ile ilgili olarak bir basın açıklaması yapıldı.

CEM Vakfı Malatya Şubesi’nde düzenlenen toplantıda  Malatya Alevileri Eşit Yurttaşlık Platformu üyeleri bir araya gelerek Manisa Soma’da yaşanan kömür maden faciasıyla ilgili basın açıklaması yaptı.  Basın açıklamasını okuyan Malatya Alevileri Eşit Yurttaşlık Platformu Sözcüsü Duran Özkan, “Soma’da Türkiye tarihinin en büyük maden faciası yaşanıyor. Türkiye Kap kara bir gün yaşıyor ve her geçen saniye, yeni bir madenci ölümüne tanıklık ediyor. Ölü sayısı hızla artıyor. Yüzlerce ailenin ocağına ateş düşüyor. Bir o kadar çocuk babasız kalıyor. Resmi açıklamalar madende kaç kişinin olduğunu, faciaya neyin yol açtığını tam anlamıyla açıklayamıyor. Ocakta tam olarak ne yaşandığı bilinmiyor. Türkiye’nin iş kazalarında geldiği nokta kabul edilir bir durumda değildir. Meseleye parasal boyutta bakarak dünyanın sayılı ekonomisi olmakla övünenler bilmelidirler ki; büyük ülke olmak, bol sıfırlı rakamlara sahip olmak değildir. Büyük ülke olma ölçüsü, yurttaşına verdiğin değer ve insan haklarına gösterdiğin saygı ile ölçülür. Sorumlular yargı önünde hesap vermelidirler. İş kazalarının bir daha olmaması için gerekli düzenlemeler derhal yapılmalıdır. Bu İşçi katliamı da Türkiye’nin unutulanları arasına girmemelidir. Yüreğimiz kan ağlıyor, hepimizi derinden yaralayan bu facia sonucu yaşamını kaybeden madencilerimize Allah’tan rahmet kederli ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz” dedi.Yeni Malatya Gazetesi
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Başkan Çınar Yatırımları İnceledi

Haberi Oku