POLİTİKA:
Ağbaba fidan ve parkmetre ihalelerini gündeme getirdi

 

YENİ MALATYA- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Kamu İhale Kanunu’na ilişkin konuşma yaptı. “AKP 12 yılda ihaleleri nasıl yandaşlarıma veririm deyip Kamu İhale Kanununu sürekli değiştirdi. Sağa çevirdi olmadı, sola cevirdi olmadı. Sürekli değiştirdi” dedi.

Veli Ağbaba, konuşmasında Malatya Belediyesi’nin gerçekleştirdiği aralarında üç asgari ücrete eşit olan fidanların da bulunduğu fidan ihalesi ile Malatya Belediyesi’nin teminat mektubunun sahte çıktığı gerekçesiyle sözleşmeyi tek taraflı fesh ettiği, ancak ihaleyi alan Hançeparkmetre firması yetkilisinin ‘Malatya Belediyesi’ne teminat mektubu vermedim’ dediği skandal nitelikteki ihaleleri de gündeme getirdi.

“İnönü’yü örnek alın”

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Kamu İhale Kanunuyla ilgili yaptığı konuşmada, İsmet İnönü’nün eşine verilen 3 metrelik bezin parasını ödediğini belirterek, “AKP döneminde böyle bir şeyin olması mümkün mü?” diye sordu

 “Kamu İhale Kanunu yürürlüğe girdiği 2003 yılından beri 11 yıl boyunca her torba kanun geldiğinde mutlaka değişiyor. Bu kanunun bu kadar değişmesinde iyi niyet aranabilir mi?” diyerek konuşmasına başlayan CHP Milletvekili Ağbaba, “AKP 12 yılda en çok Kamu İhale Kanunu'nu değiştirdi, diğer hiçbir kanunu değiştirmedi, sürekli Kamu İhale Kanunu'nu değiştirdi. Sağa çevirdi olmadı, sola çevirdi olmadı. Her seferinde en uzman olduğu ihale konusunda farklı değişiklikler yaptı. Bu değişikliklerin sebebi şeffaflık olabilir mi? Hayır. Amaç haksızlığı, hukuksuzluğu, yolsuzluğu, hırsızlığı önlemek olabilir mi? Hayır. Rantı, rüşveti engellemek olabilir mi? Hayır. Bu değişikliğin tek bir amacı var. "İhaleleri kendi yandaşlarıma nasıl veririm, kendi partililerime nasıl veririm." İşte bu yüzden bu kanun her seferinde değiştirildi.”dedi.

“17 Aralık ortaya çıkınca…”

Konuşmasında, İhale kanunlarını Türkiye’nin dışında bu kadar sık değiştiren bir ülke daha bulunmadığına işaret eden Ağbaba “Yakınımızda başka bir ülke var mı, yok; Afrika'da var mı, yok. Soruyu başka şekilde de soralım. Ülkemizde defalarca değişen başka bir kanun var mı? O da yok. Sayıştay raporları ilk kez Mecliste görüşülemedi. Millî iradeyi ağzından düşüremeyen hükümet, millî irade adına denetim yapan, halkın vergilerinin hesabını soran Meclise ilk kez bunun yaptırmadı, ilk kez hükümet hesap veremedi. Kendisinden ve yaptıklarından korkusu yoksa bir hükümet hesap vermekten niye kaçar? Çünkü korktuğu, çekindiği, açık verdiği durumlar var. 17 Aralıkta Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluğu, en büyük hırsızlığı ortaya çıkınca Sayıştay raporlarının Meclise, huzurumuza niye getirilmediği anlaşıldı” diye konuştu.

“Bir Cumhuriyet’e bir de sizin döneminize bakın”

Konuşmasında AK Parti’yi yolsuzluklar konusunda eleştiren Ağbaba, “Siz her konuşmanızın başında tek parti dönemini söylüyorsunuz, her konuşmanızda cumhuriyet dönemiyle karşılaştırıyorsunuz. Ben size buradan tekrar tavsiye ediyorum. 17 Aralıkta yaşanan hırsızlığı, yolsuzluğu cumhuriyet tarihiyle bir karşılaştırın, bakın karşınıza ne çıkacak. Hep küfrettiğiniz, her fırsatta küfrettiğiniz, zaman zaman "İki ayyaş" dediğiniz o insanların dönemiyle yapılan yolsuzlukları, hırsızlıkları bir karşılaştırın, karşınıza ne çıkacak?”dedi.

“İnönü 3 metre bezin parasını öderken”

CHP Milletvekili Ağbaba, İsmet İnönü’nün yaşamından bir örnek vererek devam ettiği konuşmasında şunları söyledi: “Her fırsatta İnönü'ye, Atatürk'e küfrediyorsunuz, eleştiriyorsunuz. Size bir örnek vermek istiyorum. Bakın, İnönü, Cumhurbaşkanı olduğu dönemde Malatya gezisi yapıyor. Malatya gezisinde bizim Malatyalıların kurduğu, cumhuriyetin kurduğu bir Sümerbank fabrikası var -sizin peşkeş çektiğiniz, yerinde yeller esen Sümerbank fabrikası- o fabrikadan 3 metrecik bir bez İsmet İnönü'nün eşi rahmetli Mevhibe Hanım'a veriliyor. Gün geliyor, iktidar değişiyor, iktidar partisinin bir milletvekili Mecliste bu konuyu gündeme getiriyor, diyor ki: ‘Ey İnönü, sana Malatya'ya yapmış olduğun ziyarette Sümerbank’tan 3 metre bez verildi, bunun hesabını ver.’ İnönü, Özel Kalem Müdürü aracılığıyla evinden faturayı-belgeyi getiriyor, Meclise sunuyor. Tabii, bu size masal gibi geliyor, çünkü kendi döneminizle karşılaştırdığınız zaman böyle bir şeyin olması mümkün mü? Değerli arkadaşlar, 3 metre bez alarak devletin imkânlarını kendi çıkarları için kullandığı iddia edilen İnönü bu cevabı veriyor. İnönü'nün bu yönünü de kendinizle karşılaştırmanızı sizden rica ediyorum.”

MALATYA BELEDİYESİ’NİN FİDAN VE PARKMETRE İHALELERİ

İhale kanunuyla ilgili değerlendirmesinin ardından Malatya Belediyesi’nin yaptığı ihalelerden söz eden CHP Milletvekili Ağbaba “Malatya Belediyesinde 13 Aralık 2011 yılında boylu fidan alım ihalesinde 2.200 fidan için 1 trilyon 753 milyar 480 milyon lira ödendi. Malatya fidanın merkezi, kayısının merkezi, her türlü tarım ürününün merkezi. 2 Bin 200 fidan için ödenen para ortada. Malatya Belediyesinin bir başka konusu da parkmetre ihalesi. İhalelerin ayrıntılarını sürekli ihale kanununu değiştiriyorsunuz. Ama bunun hesabı sorulacak sizden” diye konuştu.Yeni Malatya Gazetesi
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

"Yapılan sıradan bir protesto değildir"
"Yapılan sıradan bir protesto değildir"

Haberi Oku