POLİTİKA:
Chp Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'dan Açıklamalar
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, IŞID ile ilgili, "Türkiye, Ortadoğu’daki, Suriye’deki, Irak’taki katliamların önüne geçebilmek için her türlü olanağını kullanmalıdır" dedi.

Beraberinde CHP İl Başkanı Enver Kiraz, CHP’li belediye başkanları ve partili yöneticilerle birlikte basın toplantısı düzenleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, IŞİD ile ilgili gelişmeler ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Bölgemizde önemli gelişmeler oluyor. Bir şeyi açıklıkla söylemek istiyorum, maalesef dünyanın gördüğü, dünyanın tespit etiği bir gerçeği halen Türkiye görmezden geliyor. Ortadoğu’da akan kanın IŞİD’in katlettiği insanların kanında maalesef hükümetin katkısı var. Maalesef o kör bıçakla kesilen Amerikalı gazetecinin bıçağını gönderen Türkiye. Orada bugün Kürtlere saldırılıyor, Alevilere saldırılıyor, Türkmenlere saldırılıyor. 9-10 yaşındaki kız çocukları 40-50 dolara köle pazarlarında satılıyor. Maalesef hükümet bunu izlemekten başka bir şey yapmıyor. Çünkü AKP hükümeti IŞİD’ın eline rehin düşmüştür. Maalesef üzülerek söylemek isterim ki; laik, demokratik Türkiye Cumhuriyetini yönetin hükümet IŞID ile aynı kafadadır” ifadelerini ileri sürdü.

“TÜRKİYE IŞİD’E KARŞI KOALİSYONA GİRMELİ”

Bir gazetecinin Türkiye’nin IŞİD’e karşı kurulacak uluslar arası koalisyonda görev alıp almaması ile ilgili soruya ise Ağbaba şu cevabı verdi: “Şunu belirtmek istiyorum; son dönemde en vahşi cinayetleri izliyoruz hep beraber. Son dönemde, belki bu bölgede böyle cinayetlerin, böyle vahşi cinayetlerin işlendiği bir dönem olmamıştır. Buna, IŞİD’e terör örgütü demek de mümkün değil. Bu bir vahşet örgütüdür, bir cani örgütüdür. Bu kadar acımasızca, bu kadar hunharca ve bunu da maalesef dini değerlerin arkasına sığınarak yapmaya çalışmaktadır. Bu kabul edilebilir bir şey değildir. Biz oradaki insanların ölümüne Türkiye’nin seyirci kalmamasını istiyoruz. Çünkü Türkiye ’bölge devletiyim’ diyor, ’büyük devletim’ diyor, maalesef bu iddiaların hepsi kayboldu ama Türkiye o bölgede yaşanan olaylara seyirci kalmamalıdır. Derhal silah sevkiyatına, insan sevkiyatına son vermelidir. Derhal IŞİD’in sınırımızdan yol geçen hanı gibi gelip geçmesini engellemelidir. IŞİD’in katlettiği insanların sorumlularından biri de Türkiye’dir. Çünkü ona silah veren Türkiye’dir. Mutlaka bu olayların durması için elinden geleni yapmalıdır. Türkiye, Ortadoğu’daki, Suriye’deki, Irak’taki katliamların önüne geçebilmek için her türlü olanağını kullanmalıdır."

CHP’Lİ BELEDİYELER İÇİN TAŞERON İŞÇİ SİSTEMİ UYGULAMASI

CHP’li belediyelerde başlatmak istedikleri Taşeron İşçi Sistemi ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Ağbaba, “Taşeronlaşmanın kaldırılabilmesi için kanan değişmesi gerekiyor böyle bir gücümüz yok. Ancak dün Beşiktaş’ta imzaladığımız sözleşmeyle beraber bütün Türkiye’deki belediyelerimize örnek bir proje geliştiriyoruz. Taşeronlaşmayla ilgili onların sendikalaşma haklarının verildiği, örgütlenme hakkının garanti altına alındığı, iş güvencelerinin sağlandığı, her türlü haklarının verildiği ve toplu sözleşme yapılabilecek bir konuma getiriyoruz taşeronları. Bu Türkiye’de örnek olacak. Artık hiçbir belediye, hiçbir kurum ‘Ben taşeron adı altında fazla ücret veremiyorum, sendika hakkı veremiyorum’ diyemeyecek. Bunu belirtmek istiyorum. Belli ölçüdeki CHP’li belediyelerimizin hepsinde bu uygulanacak. Şuanda dün Beşiktaş’ta yaptık bunu. Odun Pazarı yapıyor, Kartal yapıyor, İzmir yapıyor. Bunu bütün belediyelerimizde uygulamaya geçireceğiz. Yani taşeron sistemi, köle sistemi, taşeronların almış olduğu paralar belediyelerden çıkıyor ama taşeron işçilerin cebine girmiyor. Bu paraların taşeron işçilerin ceplerine girmelerini sağlayacağız. Onların toplu sözleşme haklarına belli bir standart getireceğiz. Onların yemek paralarını, onların yolluk paralarını belli bir standarda getireceğiz ve en az, iddiayla söylüyoruz en az bir asgari ücretlinin aldığı maaşın, en az iki katını alacak. Bunu CHP belediyeleri yapacak” şeklinde konuştu.

AĞBABA’DAN MALATYA YEREL SORUN AÇIKLAMALARI

Ağbaba, AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin’in İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik’e yönelik paralel yapı iddialarına tepki göstererek, “Sofrasında bulunmak için yarıştığı, omuz vurduğu kişilerle şimdi kavgaya girişiyor. Buna da Malatya’yı alet etmeye çalışıyor. Benim o arkadaşa tavsiyem Malatya’nın sorunlarına biraz sahip çıksınlar. Malatya maalesef iyi yönetilmiyor. Bakın daha geçtiğimiz gün Malatya’da yine bir ishal olayı yaşandı, sudan dolayı bir olay yaşandı. Maalesef bu konuda AKP’nin karnesi çok kötü. Bakın hafızalarımızı yoklayalım, bundan 5-6 yıl önce yaklaşık 100 bine yakın insan Malatya’da ishal olmuştu. Kimin döneminde? AKP döneminde. Bunda hiç kimse bedel ödemedi. Söylüyoruz, yine söylüyorum, Malatya’da halen sulama suyu sorunu çözülememiş, halen insanlar kanalizasyonu kırarak bahçesini sulamaya çalışıyor” dedi.

Emniyet Müdürüne de tepki gösteren Ağbaba, “Bizim açıklamamızı duyar ve gerekli tedbirleri alır. Umarım, Emniyet Müdürü, Emniyet binasının dışına çıkıyordur, onu da belirtmek istiyorum. Malatya’da Asayiş olayları hiç olmadığı kadar arttı. Kayıtlara girenler var, girmeyenler var. Bakın, sokak ortasında esnaflar saldırıya uğruyor. Maalesef polis ortada yok. Malatya’da polisin görevi sadece haklarını arayan öğretmenlere, haklarını arayan memurlara yolda yürüdüğü için ceza kesmek. Malatya’da polisin başka bir şey yaptığı yok. Onu belirtmek istiyorum. Emniyet Müdürünü de bu anlamda göreve davet ediyorum” ifadelerini iddia etti.

CHP İL BAŞKANININ KONUŞMASI

CHP İl Başkanı Enver Kiraz ise yaptığı açıklamada, yapılan CHP Kurultayı’nda Ağbaba’nın en çok oyu alan 3. isim olduğunu söyleyerek, Ağbaba’nın performansının çok yüksek olduğunu ortaya koşmuş olduğunu belirtti. Kiraz, Ağbaba’ya CHP Genel Başkan Yardımcılığı görevi için başarılar dileyerek, “Bundan sonraki dönemde, bundan önceki dönemde olduğu gibi milletvekilimiz ile birleşerek, bütünleşerek, örgütümüz ile birleşerek, bütünleşerek, önümüzdeki döneme CHP’yi Malatya’da daha iyi bir noktaya taşıma çabası içerisinde olacağız. Bundan sonraki süreçte önümüzde bir genel seçim var, hepimiz oraya hedefleneceğiz, oraya kilitleneceğiz. Önümüzdeki genel seçimde en iyi sonuçları alma gayreti içerisinde olacağız” diye konuştu.

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

AK Nokta Aracı Doğanşehir İlçesinde
AK Parti Malatya İl Başkanlığı tarafından faaliyete geçirilen ve vatandaşların AK Parti ile iletişimini...

Haberi Oku