POLİTİKA:
'Çözüm sokak değil, sandıktır”

 

BURHANKARADUMAN

MHP Grup Başkan vekili ve İzmir Milletvekili Oktay Vural, hükümeti eleştirirken, üstü kapalı olarak son günlerdeki sokak eylemlerine de tepki göstererek, çözümün sandık olduğunu, bunun içinde yerel seçimlerin yaklaştığını ifade etti.

  MHP’nin Elazığ’da düzenleyeceği miting öncesinde Malatya’ya gelen MHP Grup Başkan vekili ve İzmir milletvekili Oktay Vural, havaalanında MHP İl Başkanı Arif Yıldız ve MHP’li yöneticiler tarafından karşılandı.

“Malatya birlik ve beraberliğin kalesidir”

  Vural, partisince Yakınca Şelale Lokantasında düzenlene toplantıya katıldı. Toplantı öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vural, 12 Eylül nedeniyle yaptığı açıklamada,  “Malatya milliyetçi ve ülkücü hareketin yükselmesinde büyük katkılar vermiş bir yöre. 44 yıllık şerefli bir mücadele ve Malatya’da yetişmiş ülkücüler bugünlerin temellerini oluşturmuşlardır. Biz Malatya’dan ve Malatyalılardan güç aldık, güç almaya devam ediyoruz. 12 Eylül darbesi MHP’yi durduramadı. Geçmişe baktığımız zaman hem milli iradeye ve milliyetçiliğin adresi olan MHP’ye vurulan darbenin bugün geldiğimiz bu yıldönümünde burada 12 Eylül’de gözaltına alınarak, gözaltına alındıktan 15 gün sonra kaybettiğimiz Aydın Demirkol ve Mehmet Kazgan,’ı rahmetle anıyorum.  Bunlar 12 Eylül’de e gözaltına aldıktan sonra kaybettiğimiz ülkü devleri.  12 Eylül’de idam edilen Cengiz Baktemur. Biz böyle bir dönemden geliyoruz. Onların yürüttüğü şanlı mücadeleyi, bugünde demokrasini verdiği imkanlar ölçüsünde sürdürmeye devam ediyoruz. 12 Eylül’de milliyetçilik yargılanmıştır, Türk Milletinin direnci yargılanmıştır. Bugün aynı şekilde yine milliyetçiliği maalesef ayaklar altına almaya çalışan bir Türkiye ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluş felsefesini dışlayan siyasal bir zihniyete karşı yine MHP, her türlü baskıya, tehdide, şantaja rağmen dimdik ayakta ve mücadelesini sürdürüyor.    Malatya’ya çok iyi hizmetler vermiş, yine 12 Eylül darbesi öncesinde maalesef menfur bir bombalı saldırı sonucunda hayatını kaybeden Belediye Başkanı Hamit Fendoğlu olayı halen faili meçhul.  Malatya Türk milletini birlik ve beraberliğinin kalesidir, kardeşliğinin kalesidir.  MHP’ye ve Ülkücü harekete, bu memleketin birlik ve bütünlüğüne inananların güç verenlerin yaşadığı bir yöredir” ifadelerini kaydetti.

 

“En güzel demokratik imkandır”

Yerel seçimlerle ilgili olarak değerlendirmede bulunan  Vural açıklamasında şunları söyledi, “Yerel seçimler Türkiye için çok önemli.  Bu gidişatı gördüğümüz zaman gerçekten içerde kutuplaşma, maalesef dışarıda yalnızlaşma, dışarıda kan ve bomba peşinde koşan bir iktidar, içerde insanları bir birine düşman kılan etnik ve mezhep ekseninde gerilimlerle siyaset oluşturmaya çalışan bir iktidar. O bakımdan 30 Mart’ta yapılacak yerel seçimler bu gidişatı durduracak olan en güzel demokratik imkandır. Bu yerel seçimler Türkiye’yi yöneten bu zihniyeti durdurmanın, Türkiye’ye kasteden planların hayata geçirilmesini engelleyecek en önemli  en önemli adım olacağına inanıyorum.  Bu iktidara bir ders vermek gerekiyor.  Malatyalıların bu seçimde AK Parti’ye ders vereceğine inanıyorum.  Malatyalılar birlik ve bütünlüğüne sahip çıkan iradeye sahip çıkacaktır. Malatyalılardan AK Partinin ayağının altına kayısı çekirdeği koyarak, bu gidişatla ilgili kararlı duruşlarını göstereceklerine inanıyorum. Bu gidişattan büyük bir belirsizliğe götüren bu süreçten kurtulmamız gerekiyor. Türkiye içinde kardeşlik, Türkiye içinde birlik fikri hakim olmuyor. Dışlama, ötekileştirme ve çatıştırma, Müslüman’ı Müslüman’a kırdıran bir politikanın parçası haline geldi Türkiye. Bugün Türkiye ABD bombalarının peşinde. Türkiye kan ve gözyaşı üreten bir ülke olarak algılanıyor. Komşularımıza huzur ve barışı getirmemiz ve bu mesajı vermemiz gerekiyor. Bu coğrafyada medeniyetimizin gücünü göstermemiz gerekiyor. Birileri güçlü olabilir, topları tüfekleri olabilir, ama bunlar Çanakkale’de, Dumlupınar’da göğsümüzü çarparak gitmişlerdir. Önemli olan Hakkı güçlü kılmaktır. Coğrafyamıza kan ve gözyaşı getiren AK Parti medeniyetimizin gücü yerine maalesef güç sahiplerinin, dolar milyarderlerinin, enerji devlerinin politikalarını ısrarla yerine getiriyor. Türkiye’nin önü açıktır. Artık bu coğrafyaya adaletsiz medeniyetin değil de, yeni bir medeniyetin hakim olması gerekiyor. Bu medeniyeti de hakim kılacak olanda Türk milletidir. Dünün bozguncu ve bölücü düşüncelerine karşı, bugünde bozguncu ve bölücülere karşı MHP Türk milletinin direncini temsil etmeye devam edecektir. Yapılan bütün anketlerde AK Parti’ni oy oranı düşüyor.  AK Parti’ye halkın desteği azalıyor. Bunu için kutuplaşmayı meydana getiriyorlar. Bu oyunları bozacağız, sokak değil, sandık bozacak, beraber ve birlikte çözeceğiz.”

 

“Hükümet PYD ve PKK için Suriye’ye girmeli”

MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, hükümetin Suriye politikasını da eleştirerek,  “Türkiye’nin Suriye politikası bir bataklık politikası olmuştur. Türkiye yanlış politika takip etmiştir. Doğru olan politikasını değiştirmiştir. Özelikle ABD’nin isteği üzerine değiştirmiştir. Türkiye’nin bu coğrafyada uyguladığı politika İsrail’in güvenliği ve özellikle bu coğrafyanın 22 İslam ülkesinin siyasi coğrafyasını değiştirmeye yönelik projenin peşindeler. Etnik ve mezhepsel bir federatif yapılanma istiyorlar.  Türkiye’nin sözü Suriye konusunda dinlenmiyor, dikkate alınmıyor. Suriye politikasında kimse Türkiye’yi dinlemiyor.  PYD’yi engellemesi için yetki verdik, bırakın bu yetkiyi kullanmayı, PYD’yi, Müslim’ü Ortadoğu’nun ortağı haline dönüştürdün.  Sayın Başbakan’ın PYD ve PKK yapılanmasını engellemesi gerekiyordu. Türk milleti, sana TBMM’de yetki verdik, bu yetkiyi kullan. Elinde bu yetki var, PKK ve PYD oluşumu var.  Kimseden medet umma, gereğini yapabilirsin” şeklinde konuştu.

 

“Biraz onları diyete almamız lazım”

  Malatya ile ilgili olarak mesajda veren Oktay şu şekilde konuştu; “Malatya yerel seçimlerde ilk defa büyükşehir belediyesi için oy kullanacaktır. Malatya bize belediye hediye etti. Şimdi İnşallah diyorumki, Malatya, Büyükşehir Belediyesi MHP’nin hizmet dolu kadrolarını göreve getirirler. 44 yılımızdayız, Malatya yılındayız, Malatya’da inşallah MHP yükselecektir.  Malatya’ya ne yaptılar? Malatya’nın çevreyolu mu var? Malatya’da obez oldular, biraz onları diyete almamız lazım. Biz büyükşehir statüsüne karşı değiliz. Malatya, nüfusa bakılmaksızın büyükşehiri hak ediyor. Biz büyükşehiri değil, bütün sınırı mülki idare sınırlarını genişletilmesine karşıydık. Yerel ve kırsal kalkınma engelleniyor. Malatya süper ligi de hak ediyor. Malatya Doğu’nun incisi. Malatya çok canlı bir yöremiz.”

 

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

“Basınımızı Kutluyorum”
 Malatya Gazeteciler Cemiyeti Yönetimini kabul eden Vali Aydın Baruş, CASA Şehitliği haberi nedeniyle Yeni...

Haberi Oku