POLİTİKA:
'İsmet İnönü hem Türkiye hem de Malatya için önemli'

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "Türkiye bugün bu noktaya geldiyse Cumhuriyet Halk Partisi'nin attığı temeller ve harçların önemi büyüktür" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin 96'ıncı kuruluş yıldönümü dolayısıyla Atatürk ve İsmet İnönü Anıtları'na çelenk sunumunda bulunuldu.

Çelenk sunumunun ardından konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "Türkiye bugün bu noktaya geldiyse Cumhuriyet Halk Partisi'nin attığı temeller ve harçların önemi büyüktür. Bugün bölgemize, yanı başımızdaki ülkelere baktığımız zaman cumhuriyetin, Cumhuriyet Halk Partisi'nin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin kuruluş felsefesini koruyarak Türkiye'de emperyalistlerin yer almaması için uğraş verdiğini kaydeden Ağbaba, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye'nin bağımsızlığını, varlığını ve bütünlüğünü savunmuştur. Düşünün ki birileri 1 Mart Tezkeresi'nde birileri Amerika'nın kuyruğuna yapışıp, peşinden giderken, Cumhuriyet Halk Partisi emperyalistlerin Türkiye'de var olmaması için 1 Mart Tezkeresi'nin çıkmamasını sağlamıştır. Yine İsrail devletinin mayınlı arazileri temizleme adı altında Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin onlara peşkeş çekilmesine Cumhuriyet Halk Partisi izin vermemiştir. Tarihi 12 Eylül 2010 referandumunu herkes aklında tutsun. 12 Eylül 2010 referandumunda herkese her şeye rağmen tek başına, bir başına Cumhuriyet Halk Partisi hukuku, cumhuriyeti savunmuştur. Cumhuriyet Halk Partisi'nin savunduğu 'hayır' çıksaydı 15 Temmuz darbe girişimi yapılamazdı. 12 Eylül 2010'da kim desteklemişse darbenin önünü açmıştır. 15 Temmuz'da meclisi bombalayan uçaklara konulan bomba, 12 Eylül 2010 akşamı yüklenmiştir. Boğaz köprüsünde sivil insanlara sıkılan kurşunlar, 12 Eylül 2010 akşamı silahlara sürülmüştür. O nedenle tarihimiz önemlidir. Tarihimiz herkese ve her şeye rağmen direnerek, cumhuriyeti, bu ülkenin bağımsızlığını, bu ülkenin tarihini korumakla geçmiştir. Tarihimizde zaman zaman saldırılar olmuştur. Bu ülkenin kurucusu, ikinci cumhurbaşkanı İsmet İnönü taşlanmıştır, bu ülkenin başbakanı Bülent Ecevit kurşunlanmıştır, bu ülkede barışı, özgürlüğü getiren, kurmuş olduğu ittifakla Türkiye'de herkesin önünü açan Kemal Kılıçdaroğlu daha dün Ankara'nın göbeğinde linç değil, öldürme girişimiyle karşı karşıya kalmıştır. Bu partinin il başkanı hapisle cezalandırılmıştır. Bu partinin il başkanları kurşunlanmıştır. Bu partinin gençlik kolları başkanı Yüksel Mazmanoğlu kurşunlanmıştır. Cumhuriyet Halk Partisi kurşuna, hapse, taşa rağmen kendi değerlerini, yani bu ülkeyi var eden, bu ülkede birlikte huzur ve barış içerisinde yaşamamızı sağlayan demokrasiyi, hukuku, özgürlükleri savunmaktan geri kalmamıştır, bundan sonrada saldırılar ne olursa olsun cumhuriyeti korumak, bu ülkede hukuku egemen kılmak için her bir üyemizden genel başkanımıza kadar mücadelemiz devam edecektir."

Ağbaba, İsmet İnönü'nün hem Türkiye hem de Malatya için önemli olduğunu ifade ederek, Beli birileri kendi tarihini yazmaya çalışıyor. Türkiye tarihini unutturmaya çalışıyor ama İsmet İnönü'nün yaptıklarını paylaşmak istiyorum. O genç yaşta eşini İstanbul'da bırakarak Kurtuluş Savaşı'na katılmıştır ve daha öncede birçok cephede görev yapmıştır. Kurtuluş Savaşı'nda çocuklarını Malatya'ya getirmiş, bir çocuğu burada vefat etmiş, savaş sonrası eşiyle görüşmüş ve çocuğunun öldüğünü o zaman öğrenmiştir. Mütevaziliğini ve dürüstlüğünü hiçbir zaman değiştirmemiş, ne kendisi ne de ailesiyle ilgili hiçbir çirkin iddiada bulunulmamıştır. Türkiye'nin en zor döneminde cumhurbaşkanlığı yapmıştır. Birileri, iktidar sahipleri 'tek parti, tek parti' diyorlar ya İsmet Paşa'nın tek parti dönemini 4 yıl bile sürmemiştir. İkinci Dünya Savaşı başlıyor, bütün dünya savaşa girmiş, dünya neredeyse nüfusunun üçte birini kaybetmiş, İsmet İnönü'nün dehası ve zekası sayesinde Türkiye savaşın dışında kalmış, ülkenin parçalanmasına izin vermemiş birisi. Ardından 1946'da çok partili yaşam, 1950 yılında da iktidarın değişimi. Bütün dünya tek adamlıkla yönetilirken, o kendi elleriyle seçimle iktidarı teslim etmiştir. Zaman zaman bu ülkeyi kuran kurtaran Mustafa Kemal Atatürk'e laf söyleyemeyenler, İsmet İnönü'ye saldırıyorlar. İsmet İnönü, Malatya'nın değeridir. Burada özellikle Malatyalı politikacıların İsmet İnönü'yle ilgili tartışmanın içine girmesini de kınadığımı, doğru bulmadığımı belirtmek istiyorum" diye konuştu.

Ağbaba, konuşmasında şunlara yer verdi: "İsmet İnönü'ye laf söylerken kendilerine baksınlar. O Amerika'nın, Rusya'nın Hitler'in, Mussolini'nin baskısına rağmen savaşa direnmiştir. Birileri ise bugün bizi Suriye bataklığının içine sokmuştur. Bugün Suriye'de kan akıyorsa, bugün Türkiye, Suriye mültecileriyle bir meselesi varsa bunun tek bir sorumlusu vardır, Suriye politikasını 2011'den beri uygulayan iktidardır, şuan ki AKP genel başkanıdır. Bugün Türkiye yeni bir sığınmacı kriziyle karşı karşıya. Maalesef defalarca uyardık, Cumhuriyet Halk Partisi 2011'den beri söylüyor, 'Suriye'ye karışma. Suriye'nin toprak bütünlüğü, senin toprak bütünlüğündür. Suriye'deki ateşe benzinle' diyor. Defalarca dedik, bize 'Esedçi' dedi ama bugün geldiğimiz noktada Türkiye tam ateşin ortasında. Bu ülkede Suriyeli mültecilere laf söylemeyin, onların suçu yok. Onları bu ülkeye getiren, bu ülkenin huzurunun kaçmasını, barışının bozulmasını sağlayan Suriye politikalarını uygulayanlara söyleyelim."

CHP Malatya İl Başkan Yardımcısı Mehmet Erdem Uzunoğlu ise "Bugün Cumhuriyet Halk Partisinin 96. kuruluş yıl dönümü. Cumhuriyet Halk Partisinin Kuvayi Milliyeden Anadolu Müdafa-i Hukuk Cemiyetinin devamı olarak 9 Eylül 1923’te ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulmuş, Cumhuriyet’in kurulmasında devrimlerin gerçekleşmesinde çok önemli roller üstlenmiş, bu ülkede çok partili sisteme geçerek demokrasiyi getirmiş bir siyasi partisidir. 96 yıldır bu ülke de demokrasi mücadelesini sürdürmektedir. Cumhuriyet Halk Partisi Mustafa Kemal Atatürk’ün iki büyük eserinden birisidir. Her dönemde toplumun birleştirici gücü olmuştur. Bugün de herkesi birleştiren anlayışı ile mücadelesini sürdürmeye devam edecektir.  Bu ülkeyi, bu partiyi bizlere miras olarak bırakan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e minnet borçluyuz" diye konuştu.FERDİ DURDU / YENİ MALATYA
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Ağbaba, "Böyle bir siyaset anlayışı...
Ağbaba, "Böyle bir siyaset anlayışı olur mu?"

Haberi Oku