POLİTİKA:
SP adaylarını açıkladı

 

Saadet Partisi (SP) Malatya il teşkilatı, aday tanıtım toplantısı düzenlendi.  ‘Bildiğiniz tüm ceketleri unutun’ sloganı ile toplantı öncesi sahneye ‘Cepsiz Ceket’ konuldu.  SP İl Müfettişi Mehmet Asiltürk, ‘İstemem ama yan cebime koy’ denilmesin diye bu ceketin yan ve iç cebi de yok. Bizim belediye başkanlarımız cepsiz ceket giyecek’ diye konuşurken, cepsiz ceket SP Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Osman Marasalı’ya giydirildi.

Ramada Otel’de düzenlenen aday tanıtım toplantısında SP’nin büyükşehir ve kesinleşen ilçe belediye başkanları tanıtıldı. Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Osman Marasalı olurken, Yeşilyurt: Emine Akkurt, Doğanşehir: Sinan Erarslan, Hekimhan:Lütfi Şahin, Doğanyol : Osman Solmaz, Pütürge : Kasım Tilbaç, Kale : Ramazan Çetinkaya’nın isimleri açıklandı.

Asiltürk: Ülkede beka değil acizliğini mağdur edebiyatıyla örtmeye çalışan iktidar sorunu var

Toplantının açılış konuşmasını yapan SP İl Müfettişi Mehmet Asiltürk, yerel seçimlerde başlatılan beka tartışmasına değinerek “Bu ülkede bir beka sorunu var ise o da 17 yıldır ülkeyi tek başına yöneten siyasi iktidardır” dedi.

Ülkede beka sorunu değil kendi acizliğini mağdur edebiyatıyla örtmeye çalışan iktidar sorunu olduğunu vurgulayan Asiltürk “15 yıldır yerel yönetimde olanlar artık miadını doldurmuştur. 1989 ANAP belediyelerinin başına gelen olay 31 Mart’ta bunların başına gelecek” diye konuştu.

Her seçim döneminde olduğu gibi bu seçim öncesinde de hızlı tren başta olmak üzere çeşitli vaatlerin verilmeye başlandığını hatırlatan Asiltürk “Bir vekilimiz açıkladı ki Malatya’ya hızlı tren gelecek. Havuz bitti. Para kalmadı. Tüm şantiyeler kapandı. Kuzey Çevre Yolu’na ödenek yok. Fahri Kayhan’a ne amaçla yapıldığı belli olmayan göl ve havuzlar yapılırken Üniversite bölgesinde kanalizasyon yok. Foseptik çukurla idare ediliyor. Köprüler yapılmıyor. Hızlı tren Malatya’ya gelecekmiş” ifadelerini kullandı.

“Şahısların başarısı veya başarısızlığı inandıkları ilke ve kurallara bağlıdır” diyen Asiltürk, şunları söyledi:

“Bu idareciler şayet ‘Milli Görüş’ gömleğini çıkardılarsa başarılı olamazlar. Hakkı üstün tutanlar, ibadet aşkı ile çalışanlar, ülkesine ve insanlığa büyük hizmetler yaparlar. Milli Görüşçüler başarılıdır. Çünkü Milli Görüş’ün temelinde dürüstlük vardır, samimiyet vardır, öfke değil şefkat, zulüm değil adalet, kibir değil tevazu vardır. 31 Mart seçimleriyle yeni bir dönem başlayacak. Tıpkı 1994 yılında olduğu gibi çalmadan çalışan, dürüstlüğü şiar edinen bir belediyecilik anlayışı yeniden hakim olacak inşallah. İşi ehline vereceğiz.  Ayrımcılık ve partizanlık yapmayacağız. Kapalı kapılar ardında iş görüşmeleri olmayacak. Yolsuzluk ve israfa geçit vermeyeceğiz. Rüşvete asla izin vermeyeceğiz. Düşmanlaştırma ve ötekileştirme değil kardeşlik ve kucaklaşma diyoruz.”

Akkurt: Söz değil icraat vakti

Daha sonra Yeşilyurt Belediye Başkan Adayı Emine Akkurt kürsüye geldi. ‘Şimdi konuşma değil icraat vakti’ diyen Akkurt, kadınlara öncelik verdiği için SP il teşkilatına teşekkür etti.

 Akkurt, “Cepsiz ceket sloganıyla yola çıkmış bulunuyoruz. Ben de belki bilmeyerek cepsiz ceket ile karşınıza çıktım. Bu yolda, bu uğurda bizleri gönülden destekleyen herkese teşekkür ediyorum. Bugüne kadarki siyasi hayatımızda Emine Akkurt olarak herkes bilir ki, liyakate, ehliyete, adalete, dürüstlüğe, çalışmaya önem verdik. Böyle bir teşkilatlanmayla çalıştık. Bugün farklı bir kulvardayız. Bizi Yeşilyurt Belediye Başkan adaylığına layık görüp bu teklifi getirdikleri için Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Osman Marasalı’ya teşekkür ediyorum. Malatya genelinde ve bölgemizde belediye başkanlıklarına hiçbir yerde kadın aday layık görülmemişti. Saadet Partisi teşkilatı bu anlamda bir ilke imza attı. Siyasi hayatımız boyunca özellikle yerel seçimlerde bunun mücadelesini çok vermiştik. Belediye başkan adayı olmamız bütün memleketimize hayırlı olur inşallah. Şu süreçte insanlarımızın bir takım bıkkınlıklar, bezginlikler içinde olduğunu görüyoruz. Bunları değerlendirilerek biz ateşten bir gömleği giymeye talibiz. Şuradaki ceket, bizim ifademizle ateşten bir gömlek. Buna talip olmak herkesin harcı değil. Biz memleketimizi adaletle, dürüstlükle, nizamla, bereketle, eşit katılımla yönetmeye talibiz. Malatya’da bugüne kadar bunun olmadığına hepimiz şahit olduk. Bu nedenle sadece Emine Akkurt olarak değil, bütün vatandaşlarımızla el ele, gönül gönüle vererek bu işi başaracağımıza iman ettik biz. Yolumuz aydın ve açık olsun. Sözü fazla uzatmaya gerek yok artık icraat vakti” diye konuştu.

İl Başkanı ve aynı zamanda Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Osman Marasalı ise; ”Sonucunu düşünmeden kazanırız ya da kaybetmek önemli değil Malatya’ya ehil ellere teslim etmek bizim için bir vebaldir düsturuyla hareket ederek bu ateşten gömleği giydik.  Ben bu sorumluluğu üstüme almamak için uğraştım. Bu işi benden daha iyi yapabilecek insanlara teklifler götürdüm.  Ama ülkede bir korku İmparatorluğu oluşmuş, bu işlere kimse razı olmuyor.  Bu işi ehliyetsiz ve liyakatsiz insanlara bırakıp 15 sene Malatya yönetildi. Bir 20 sene daha yönetilsin, borç miktarları büyütülsün, sorunlar dağ gibi olsun sonra gelelim. Ya bugün konuşacaktık ya da kıyamete kadar susacaktık.  Bugün konuşmayı tercih ettik.  31 Mart bir yerel seçimdir. Genel seçimlerle karıştırılmamalıdır” dedi.

“Bu ne bir beka ne de bir zeka seçimidir”

Marasalı şunları söyledi:

“Bu seçimler ne bir beka ne bir zeka seçimidir. 2009’da oy verdik Henüz 1 ay geçmeden elimiz kırılsaydı da vermeseydik dedik.  2014 yılında şikâyetçi olduğumuz belediye başkanına reisin hatırı için,  Hollanda’nın günahı için oy verdik ama 2014 bitti. Biz bir baktık ya Hollanda ile dostuz, Avrupa ile yine dostuz,  yine ekonomi kötü biz yine o beğenmediğimiz yanlış yaptığına inandığımız belediye başkanı ile baş başa kalmış olduk.  Bugün 2019 ve kaybedecek bir 5 yılımız daha yok.  Bu 5 yılı geçmişin hatalarını telafi ederek, üstüne iyi şeyler koyarak, telafi etme zamanı. Belediye Başkanlığı başkasına karşı olma değil bir hizmet yarışıdır.  Biz kimseye karşı değiliz,  yaşanabilir bir Malatya kurmak istiyoruz.  Yaşanabilir şehirler endeksinde üstte çıkan bir Malatya oluşturmak istiyoruz.  Sloganımız dürüst başkan dürüst yönetim.  Şahsen dürüstlüğün bir meziyet olduğuna inanmıyorum. Dürüstlük bir mecburiyettir, bir erdemdir.  Fakat ne yazık ki 17 yılın sonunda geldiğimiz nokta dürüstlük artık bir meziyet olarak sunulur hale geldi. Dürüstlük eğer bir meziyet ise Elhamdülillah sonuna kadar dürüstüz.”

“Size cenneti vaat etmiyorum ama…”

Önümüzdeki günlerde projelerini açıklayacağını kaydeden Marasalı, ‘Bize bugünden ne vaat ediyorsunuz diye soracak olursanız, ilk etapta şunu söyleyeyim ki size cenneti vaat etmiyorum” diyerek konuşmasını şöyle tamamladı:

“Ama şunu vaat edebilirim.  Belediye kaynaklarını israf etmeyeceğimize, harcarken her kuruşa dikkat edeceğimize, plansız projesiz  işler yapmayacağımıza, makam aracı saltanatına son vereceğimize, kapımızı daima halk açık tutacağımıza , ihalelerin şeffaf yapılacağına,  ihaleleri belediye şirketleri üzerinden dağıtmayacağımıza, belediye şirketlerini çiftlik olarak kullanmayacağımıza, bağımsız denetime açacağımıza, kanunun alma dediği hiçbir  ücreti almayacağımıza, haksız alınan paralar  için mahkeme yolu gösterilmeksizin paraların iade edileceğine, akredite sanatçı ve yazarlara  avuç dolusu para ödenmeyeceğine, akreditasyonunun olup olmadığına bakılmaksızın sanatçı çağrılacağına, imar uygulamaları ile ilgili olarak dönemimizde en ufak bir şaibeye yol açmayacağımıza, Malatya’nın doğusu ile batısı kuzeyi ile  güneyi arasında farklı imar uygulamaları yapmayacağımıza, iş yapan insanlardan resmi harçlar haricinde haraç almayacağımıza, işlemleri kolaylaştıracağımıza, yeşil katliamına son vereceğimize, halk ve çalışanlar arasında hiçbir ayrım yapmayacağımıza, STK’ları yandaş veya candaş diye ayırmayacağımıza, yandaş STK’lara belediye kaynaklarını peşkeş çekmeyeceğimize, görev dağılımlarını ehliyet ve liyakat esasına göre yapacağımıza, işin gereğinden fazla adam çalıştırmayacağımıza, kontrol edilmeden hiçbir müteahhide hak ediş yapmayacağımıza namusumuz ve şerefimiz üzerine huzurunuzda söz  veriyorum.”

Yapılan açıklamaların ardından adaylar tanıtıldı.

Bu kapsamda Malatya Büyükşehir için Osman Cemali Marasalı, Yeşilyurt ilçesine Emine Akkurt, Doğanşehir ilçesine Sinan Erarslan, Hekimhan ilçesine Lütfi Şahin, Doğanyol ilçesine Osman Solmaz, Pütürge ilçesine Kasım Tilbaç, Kale ilçesine Ramazan Çetinkaya aday olarak gösterildi.

Diğer ilçelerin adaylarının ise ilerleyen günlerde açıklanacağı bildirildi.

Toplantıda ayrıca Osman Marasalı’ya cepsiz ceket giydirilirken, Emine Akkurt’ta da Saadet Partisi rozeti takıldı.

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

“VIP HİZMET, VIP KAÇAKÇILIK”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, ülke gündemine bomba gibi düşen belediyelerin gri pasaportla...

Haberi Oku