POLİTİKA:
Tüfenkci, 'Malatya adına gururlandık'

Gümrük ve Ticaret Eski Bakanı, AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, Malatya Teknokent'i ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Ardından firma yetkilileri ile İstişare Toplantısı'nı gerçekleştiren Tüfenkci,  bilim ve teknoloji ile desteklenmeyen bir kalkınma çabasının amacına ulaşmasının mümkün olmadığını belirtti. 

Tüfenkci, ekonomide var olan klasik üretimin yanında özellikle ARGE merkezleri ve Teknokentlerin rantabl kullanımıyla, Türkiye’nin yeni bir hamle sinyallerini verdiğini ifade etti. 

Türkiye’de 81 Teknopark, 1384 ARGE ve tasarım merkezi bulunduğunu kaydeden Tüfenkci,  “Baktığımız zaman teknoparkların da birbiriyle rekabet ettiğini görüyoruz. Bazı teknoparklarda yer bulabilmek zor, ofis maliyetlerinin metrekaresi gerçekten çok yüksek. Bu nedenle orada şirketlerimizin faaliyette bulunması da neredeyse imkansız hale geliyor. Anadolu’ya yayılan Malatya’nın da içerisinde bulunduğu teknokentlerin desteklenmesi, sanayileşmeye katkı sağlarken ekonominin canlandırılmasında da etkili olacaktır” dedi. 

Malatya Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin desteklenmesi ve kaynakla buluşturulması noktasında çaba sarf edeceklerini vurgulayan Tüfenkci, bu amaçla Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile görüşeceğini, kendisini Malatya’ya da davet edeceğini dile getirdi. 

DEVREYE GİRMEYE HAZIRIZ 

Tüfenkci, Malatya Teknopark’ta faaliyet gösteren şirketlerin gelişmesi amacıyla özellikle bürokraside tıkanılan noktalarda veya TÜBİTAK desteklerinden yararlanmak konusunda devreye girmeye hazır olduklarını ifade etti. 

Teknopark’ta faaliyet gösteren firmaların çalışmalarını dinlerken Malatya adına hem umutlandıklarını hem de gururlandıklarını belirten Tüfenkci, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İnşallah yeni arkadaşlarımızın da ve Türkiye’nin çeşitli alanlarında faaliyet gösteren çeşitli ARGE merkezlerinde yeni başlayacak girişimcileri de buralarda misafir edebilirsek veya çekebilirsek inanıyorum ki bu etkileşim bir enerji ve sinerjiye dönüşerek Malatya için bir teşvik olur. Bu kuluçka merkezimiz inşallah kısa zamanda tam anlamıyla faaliyete geçer. Teknopark’ın o anlamıyla ekosistem içerisinde ev sahipliği yapmasıyla inanıyorum ki çok daha değerli fikirlerin hayata geçtiği dönemleri de görmüş olacağız.”

SANAYİCİ VE GİRİŞİMCİYİ BULUŞTURUYOR

Tüfenkci, 16 yıllık AK Parti iktidarları döneminde 20 bin 155 projeye 10 milyar liranın üzerinde akademik araştırma ve geliştirme katkısı verildiğine işaret ederek, “Bu yeterli değil, daha da fazla kaynak oluşturmamız lazım. Malatya İnönü Üniversitesi Teknopark’ına baktığımız zaman proje anlamında binanın ısıtma soğutma ve diğer fiziki şartları noktasında belki iyileştirmeler yapmak lazım” diye konuştu. 

Teknoparkların sanayici ile girişimcinin buluştuğu noktalar olduğunu vurgulayan Tüfenkci, konuşmasına şöyle devam etti:

“Teknoparkların oluşturulmasındaki hedef Türkiye’de bilim insanlarının fikirlerini hayata geçirebilecekleri, hem gençlerimizin hem de bilim insanlarının ve girişimcilerin buluştuğu sistemleri oluşturabilmek. Özellikle burada faaliyete başlayan şirketlerin, üniversite bünyesinde oluşturulan Vakıf tarafından da desteklenmesi ve teşvik edilmesi de ayrıca Malatya Teknopark’ımızı bir anlamda diğerlerinden de ayırt etmektedir. Malatya’nın, klasik üretim metotlarının dışında gelecek dünyasında da yer alması, teknoloji konusunda da kendi adından söz ettiren bir şehir olması hepimizin ve Malatyalıların ortak arzusu. Emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyorum.”

MEMUR-SEN'İ ZİYARET

 Milletvekili Bülent Tüfenkci, Memur-Sen Malatya İl Temsilciliğini ziyaret ederek yeni seçilen Başkan Mehmet Bingöl ve yönetimine hayırlı olsun dileklerinde bulundu.

Memur-Sen’in Türkiye’nin birliği, beraberliği ve bekası noktasında önemli duruş sergileyen sendikaların başında geldiğini ifade eden Tüfenkci,  sendikanın bir yandan çalışma barışı ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi noktasında vermiş olduğu sendikal mücadelenin, bir yandan da toplumsal barışı ve uzlaşıyı sağlama noktasında ki gayretlerinin takdire şayan olduğunu belirtti.

Tüfenkci, yeni belirlenen asgari ücret zammına ilişkin de değerlendirmede bulunarak, “Biz çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğimizi ifade etmiştik ve gelinen noktada ki bu çalışma hayatında çok sınırlı olmuştur. Tüm tarafların işveren, işçi sendikaları ve diğer paydaşların da Asgari Ücret Belirleme Komisyonu’nunda oybirliğiyle varmış olduğu bir netice. Yüzde 26  oranında enflasyonun da üzerinde, asgari ücrette iyileşme sağlandı. İnşallah diğer kamu kesiminde çalışan arkadaşları da enflasyona ezdirmeden sosyal barışı tesis edecek ve tam emeklerinin karşılığı olmasa da ama mutlu edecek sonuçları elde etmiş olacağız” dedi.

15 Temmuz’da milletin gösterdiği duruşla Türkiye’nin bölgesinde oyun kuran bir ülke haline geldiğinin altını çizen Tüfenkci,  “İnşallah 31 Mart yerel seçimlerini de atlattıktan sonra Türkiye’nin önünde dört yıl seçimsiz bir dönem var. Özellikle almış olduğumuz tedbirlerle ekonomide düzelme ve dengelenmeyi de inşallah bu dönem içerisinde yaşayacağız. Türkiye’yi yine hep beraber büyütmüş olacağız” diye konuştu.

BATTALGAZİ DEVLET HASTANESİ İHALESİ 25 OCAK’TA

Tüfenkci, 25 Ocak’ta Battalgazi Devlet Hastanesi’nin ihalesinin yapılacağını aktardı. Malatya’nın özellikle sağlık noktasında önemli bir yere geldiğine işaret eden Tüfenkci, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Onkoloji Hastanemiz kanserde gerçekten hem bölgenin hem de Türkiye’nin önemli hastanelerinden bir tanesi olacak. Karaciğer Enstitüsü’nü Malatya’ya kazandırdık, Onkoloji hastanesinin fiziki gerçekleşme oranları yüzde 65’lere ulaştı. İnşallah haziran ve temmuz ayında oranı yüzde 100’lere taşımak istiyoruz. Dolayısıyla bölgede onkoloji anlamında Malatya gerçekten bir farklılık oluşturdu. Kardiyolojide de müstakil bir hastanemiz olsun istiyoruz. Tabi bütün bunları sizlerin desteği, gayretleri ve emekleriyle yerine getiriyoruz. İnşallah Kadın Doğum Hastanemizi ve Fizik Tedavi Hastanemizi de süratle bitirdiğimizde Malatya bu noktada da önemli eksikliklerini gidermiş illerimiz arasına girmiş olacak.”

31 MART ÖNEMLİ BİR FIRSAT

Malatyalıların hizmetin en güzeline layık olduklarını vurgulayan Tüfenkci, “Türkiye’de artık iller rekabet ediyor bırakın bölgeleri iller rekabet ediyor. 31 Mart esasında Malatya’nın daha yaşanılabilir bir kent olması noktasında önemli bir fırsatı da sunmuş oluyor. İnşallah 31 Mart seçimlerinde yerelde yeniden iktidara geldiğimizde daha yaşanabilir bir Malatya oluşturma noktasında yine sizlerle beraber gayret göstermiş olacağız” ifadelerini kullandı. (Bülten)

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

‘YEŞİL TOPSÖĞÜT KONUTLARI’ HIZLA YÜKSELİYOR
‘Yeşil Töpsöğüt Konutları’ inşaat alanını inceleyen Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar,...

Haberi Oku