Sağlık:
Hastanın kalbindeki iki ayrı delik ameliyatsız kapatıldı

 İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi Kardiyoloji Bölümünde ilk defa yapılan bir operasyonla, 47 yaşındaki bir hastanın kalbindeki iki ayrı delik, aynı anda ameliyatsız biçimde kapatıldı. 

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necip Ermiş ve ekibi tarafından “şemsiye” yöntemi ile yürütülen operasyonla, kalbinde iki delik bulunan Tahir Kasapbaşıoğlu adlı hasta, operasyonun ardından bir süre gözetim altında tutuldu ve kısa sürede taburcu edildi.

Kalpte birden çok delik olması sorunuyla nadiren karşılaşılmasına ve bu tür sorunların bugüne değin genel olarak açık kalp ameliyatı ile giderilmiş olmasına karşın, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nde ilk kez gerçekleştirilen söz konusu operasyonun, bu türdeki hastaların sağlık konforuna önemli bir katkı sağlayacağı belirtildi.

Prof. Dr. Necip Ermiş: “Normalde açık kalp ameliyatı ile yapılması gerekiyordu ama...”

Operasyonu gerçekleştiren İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necip Ermiş, hastalığın özellikleri ve operasyon sürecine ilişkin olarak Yeni Malatya Gazetesi’nin sorularını cevapladı.

Prof. Dr. Necip Ermiş, Tahir Kasapbaşıoğlu adlı hastanın geçtiğimiz günlerde, baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik ve benzeri şikâyetlerle kendilerine başvurduğunu, yapılan tetkikler sonucunda hastanın kalbinde büyük olarak nitelenebilecek iki delik tespit ettiklerini söyledi.

Kalpte iki deliğin sağ kalpte büyüme, genişleme ve kalp yetmezliğine yol açtığını belirten Prof. Dr. Necip Ermiş, bu tür operasyonların normalde açık kalp ameliyatı ile yapıldığını, ancak Malatya ve bölgede ilk defa yapılan “şemsiye” yöntemi ile hasta açısından çok daha konforlu bir operasyonla kalp deliklerini kapattıklarını kaydetti.

Prof. Dr. Ermiş, ameliyatsız operasyonla sağlığına kavuşturdukları hastanın hastaneye başvurmadan önceki ve sonraki durumu ile operasyonun yürütülmesi sürecini şöyle anlattı:  “Hastamızın şimdiye kadar şikâyetleri olmuş ama biraz geciktirmiş. Bize, baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik, gibi şikâyetlerle gelmişti. Kalbinde ‘büyük diyeceğimiz’ iki delik vardı. Bu delikleri cihazla kapattık.  Ameliyat sonrası hastanın şikâyetleri azaldı ve kalp küçülmeye başladı. Çünkü bu tür hastalarda kalbinin sağ tarafı büyüyor. Erken müdahale edilmezse akciğer tansiyonuna neden oluyor. Sağ kalpte büyüme genişleme ve kalp yetmezliği bulgularıyla karşımıza geliyor. Bir eşikten sonra müdahale edilmezse hasta ameliyat şansını da yitiriyor. Kasıktan anjiyo yöntemiyle hastanın deliklerine cihaz koyarak kapattık. Şemsiyeye benzeyen bir alet var. Kalp deliğine göre bunun büyüklüğünü ayarlıyoruz. Hastamızda deliğin iki tane olması işlemi daha da zor hale getiren bir durumdu. Normalde böyle hastalarda açık kalp ameliyat yapılması gerekiyordu ama biz kasık yolundan girerek kapalı yöntem ile bu kalbindeki iki deliği kısa sürede kapattık. Kateterler vasıtasıyla cihazları kalbe ulaştırıyoruz”.

Operasyondan sonra hastanın bir süre gözlem altında tutulduğunu ve dinlendirildiğini belirten Prof. Dr. Necip Ermiş, bu işlemlerden sonra, hastanın aynı gün içinde taburcu edildiğini ve  çok kısa sürede sağlığına kavuştuğunu vurguladı.

“Nadir bir operasyonu başardık, çok mutluyuz”

Kalp deliği sorunlarının Atrial Septal Defekt (ASD) olarak tanımlandığını belirten Prof. Dr. Necip Ermiş, gerçekleştirdikleri operasyonun Turgut Özal Tıp Merkezi’nde ilk kaz yapıldığını vurgulayarak, operasyonun başarılı geçmesinden ve hastanın sağlığına kavuşmasından dolayı mutlu olduklarını söyledi.

ASD durumunun yarattığı sorunları “Kalbin kulakçıkları arasındaki duvarda açıklık olmasına verilen addır. Bu yüzden temiz kanın bir kısmı sağ kalbe geçer. Akciğere giden kanın artmasına bağlı olarak, yıllar içinde akciğer damarlarında ve kalpte büyümeye yol açarak zarara sebep olabilir” şeklinde açıklayan Prof. Dr. Ermiş, kalp deliğinin birden fazla olması durumu hakkında da bilgi verdi:  “Doğuştan kalp deliği dediğimiz hastalıklar erken yaşlarda geliyor. Bazı hastalar herhangi bir sıkıntı yaşamadan ileri yaşlara gelebiliyor. Erişkin hayata kadar geldiklerini görüyoruz. Normalde bir tane olur kalp deliği ama birden fazla olduğu durumlar da oluyor. Nadiren de olsa oluyor. Bu durumda genelde tedavi kalp deliğinin açık cerrahi ile kapatılması. Eş zamanlı veya ardışık bir şekilde kapatılıyor” dedi.

ASD durumunda kapatmanın sık yapılan bir işlem olduğunu ama her hasta ASD kapatmaya uygun olmadığını belirten Prof. Dr. Ermiş,  “Bu hastada deliğin iki tane olması işlemi daha da zor hale getiren bir durumdu. Normalde böyle hastalara planlanan tedavi şekli açık kalp ameliyattır. Ama bu yöntemle kısa bir sürede hastanın kalbindeki delikleri kapattık ve hasta çok kısa sürede sağlığına kavuştu. Kalbinde iki tane delik olması ve iki deliğin asd ile kapatılması bizim hastanemizde ilk kez uygulandı. Hastanemizin bulunduğu bölgede daha önce yapıldığını duymadım. Nadir bir işlem. Bu başarılı oldu ve bizi mutlu etti” şeklinde konuştu.

“ASD durumunda erken tanı büyük önem taşıyor”

ASD durumunun erişkin kalbinde görülen bir sorun olduğunu belirten Prof. Dr. Necip Ermiş, hastalığın tedavisinde başarının yakalanması için erken tanının önemine vurgu yaptı. Prof. Dr. Ermiş, “Erişkinlerde gördüğümüz bu durum, kirli kan ile temiz kanın karışmasına yol açıyor. Böyle bir şey olursa akciğere fazla kan gidiyor ve bu fazla kan gitmesi bir süre sonra kalbin sağ yarısının genişlemesine, akciğer tansiyonunun yükselmesi, ilerleyen dönemlede karın ve ayak şişlikleri morarma gibi şikâyetleri oluyor. ASD dediğimiz kalp delikleri, doğumsal kalp hastalıklarının yüzde 10-15‘lik kısmını oluşturuyor. Erkenden tanı konup tedavi edilmesi gereken bir durum” dedi.GÜLER HAZAR / YENİ MALATYA
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner77

Malatya'nın da Bulunduğu 14 İlde Salgın...

Haberi Oku