Sağlık:
Şifalı içme suları ile geleneksel tıp aynı mekanda buluşuyor

BURHAN KARADUMAN

Battalgazi Belediyesi tarafından İspendere İçmeleri'ndeki çalışmalarda sona geliniyor. Çalışmaların tamamlanması ile birlikte İspendere İçmeleri, hem şifa merkezi, hem de geleneksel ve tamamlayıcı tıp alanında eğitim merkezi olacak.

İspendere İçmeleri, Türkiye'nin en önemli şifa merkezlerinin yanı sıra geleneksel ve tamamlayıcı tıp hizmetlerinin uzman kadrolar tarafından verileceği ilk merkez olmakla birlikte geleneksel ve tamamlayıcı tıp alanında eğitim merkezi konumu özelliğini de kazanacak.

-“Uluslararası nitelikte bir formata kavuşması gerekir, dedik”

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve İnönü Üniversitesi’nin desteği ile sürdürmekte oldukları çalışmalar hakkında bilgi vererek, “Burası çok eski tarihlerden beri sadece Malatya halkına değil, bölge halkına da hizmet sunan, özellikle böbrek taşı olan, parazitleri olan, egzamı olan, mantar gibi hastalıkları olanlara şifa dağıtan bir merkez hüviyetindeydi. Öncelikle topluma tanıtılması noktasında, hakikaten orada hijyenik koşulların ve gelen insanların sosyal ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir alt yapı, sosyal tesislerinin olması gerekiyordu. İspendere Şifalı içme suları sadece Malatya’ya, sadece bölgeye, sadece Türkiye’ye değil, uluslararası nitelikte bir formata kavuşması gerekir, dedik. Geleneksel ve tamamlayıcı tıp merkezinin yapılması  İspendere şifalı içme sularının aynı zamanda havuzlara alınması, hem yürüyüş havuzları kulvarları itibariyle, hem dinlenme ve hemde yüzme havuzları anlamında olimpik anlamda sosyal tesislerin hemen finansmanı temin ettik ve ihalesini yaparak şuanda son aşamaya geldi.”dedi.

-“ Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uzmanlarını da Merkezi olacak”

İspendere Şifalı İçme Suları Merkezi’nin ayın zamanda Türkiye’nin Geleneksel ve tamamlayıcı Tıp Uzmanları içinde bir merkez olacağını belirten Gürkan şunları söyledi, “Bu şifalı suların hakikaten memleketimize hizmet sunacak bir hüviyete bürünmesinin yanında, aynı zamanda bu şifalı suların yanına yapılacak bir rehabilitasyon merkezi ile geleneksel ve tamamlayıcı tıp uzmanlarının da burada tedavi ve poliklinik yaptığı bir merkez hüviyetin de burayla bütünleştirme amacını gerçekleştirdik. Geleneksel ve tamamlayıcı tıp uzmanlarının poliklinik odalarını ve poliklinik yapılan muayene odalarının olduğu, akabinde tedavi odalarının olduğu ve Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uzmanlarının Türkiye genelindeki hizmetiçi eğitim faaliyetlerinin hizmet içi eğitim merkezi olma hüviyeti noktasında da İspendere şifalı içme sularının bulunduğu bu mekan aynı zamanda Türkiye’de ilk olması hesabiyle Türkiye’deki Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uzmanlarını da Merkezi olacak.”

-“Yüzme havuzları ve yürüyüş havuzları”

Gürkan, “İçinde iki yüzme havuzu alan ve içinde hem şifalı sularda yüzerek vücuttaki parazit, mantar ve egzama türü, dış yüzeydeki şeyleri ve cildi güzelleştirme yönündeki icraatları yerine getirilmesi noktasında, gerek oradaki poliklinik odalarında hacamat, sülük gibi 6 alanda geleneksel tıp uzmanları tarafından tedavi yürütülmesi, aynı zamanda oradaki sosyal donatı alanları ile birlikte Türkiye’deki geleneksel ve tamamlayıcı tıp uzmanlarının burada eğitim ve hizmet içi eğitim faaliyetlerini yürütmeleri noktasında gerekli alt yapılarını çalışmalarını yaptık. Burası şuanda gerek reaksiyon alanları, gerek sosyal donatı alanları ile gerek sosyal merkezleri ile, fiziki merkezleri ile sadece Malatya’ya veya bölgeye hizmet edebilecek bir hüviyet içerisinde değil, ülkeye ve ülke dışında da hizmet edebilecek bir formatta hazırlanmıştır. Yani havuza girmek isteyen havuza girecek, yüzmek isterse havuzda yüzecek, yürüyüş havuzlarında yürümek isterse yürüyüş havuzlarında yürüyecek, koşu yapmak isterse koşu kulvarlarına gidecek, yürüyüş yapmak isterse yürüyüş kulvarına gidecek, piknik yapmak isterse piknik alanlarında oturacak.” şeklinde bilgi verdi.

“Bu şekilde bir rehabilitasyon merkezinin olduğu ikinci bir yer yok”

Battalgazi Belediye Başkanı Gürkan şu bilgileri de aktardı, “Bayanlar içinde tabiî ki fiziki güzellik anlamında, cilt güzelliği anlamında suyun bu konudaki tıbbi ve teknik açıklamasında cildi pürüzleştirdiği ve cildin üzerinde değişik mantar ve gibi egsama türü hastalıkları giderdiği ve bunun içinde o bayanlarımızın da erkeklerimizin de yakışıklı olması, bayanlarımızın da güzelleşmesi için hem bayanlara, hem erkeklere ayrı ayrı havuzlar yaptık. Türkiye’de hiçbir şifalı merkezde, hiçbir kaplıcaların içerisine bu şekilde bir rehabilitasyon merkezinin olduğu ikinci bir yer yok. Bu buraya mahsusdur. Buda aynı zamanda Türkiye’ye rol model olma noktasında ve önemli bir kazanım anlamında ve bu anlamda geleneksel ve tamamlayıcı tıp uzmanlarının bizzat yerinde görüp hem teorik anlamda, eğitim faaliyetlerini yürütmesi anlamında salonlarımız ve dershanelerimiz var, aynı zamanda pratik yapma noktasında da pratik merkezlerimiz olacak. Bu öyle tahmin ediyorum ki, Türkiye’deki geleneksel ve tamamlayıcı tıp merkezlerine de bir artı katma değer ifade edecektir diye düşünüyorum.”BURHAN KARADUMAN / YENİ MALATYA
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

“Hastaların Durumu İyi”
“Hastaların Durumu İyi”

Haberi Oku