Üç dönem Battalgazi İlçe Belediye Başkanlığının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Selahattin Gürkan’ın adı Arslantepe’nin UNESCO Kültür Mirası Kalıcı Listesine girmesi ile birlikte hayat var olduğu sürece unutulmayacaktır.

Malatya’da belediye başkanlarına karşı ilginç bir gelenek var. Görevdeki Belediye Başkanları istisnasız hiçbir iş yapmadı bir daha aday olursa asla oy vermem diye eleştirilir o koltuktan kalktıktan sonra da kıymete biner. Son dönemde özellikle Cemal Akın ve Ahmet Çakır’a karşı bu düşünce iyice perçinlendi ancak ben bu şekilde konuşan insanları gördükçe midem bulanıyor, çünkü bu kişiler asla samimi değiller.

Gelelim halkın Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a… Takvimler 2004 yılının gösterdiğinde Selahattin Gürkan, bağımsız olarak girdiğim seçimlerin sonunda Battalgazi Belediye Başkanı olarak seçilmeyi başardı. O dönem Malatya büyükşehir olmadığı için Battalgazi’nin adı tarihte çok büyük ancak ilçe olarak çok küçük bir yerdi. Suyu akmayan Belediyeye Başkan seçilen Selahattin Gürkan, 3 dönemlik Belediye Başkanlığının ardından türlü imkansızlıklara rağmen ilçede yer alan ve birer harabeden farksız olan tüm tarihi eserleri gün yüzüne çıkarmayı başarmış; kendi kendine yetebilen bir belediye inşa etmiş, sayısız ödüle layık görülen işler yapmış ve halkın derinden saygısını kazanmış bir isme dönüşmüştü. İlk yaptığı hizmetlerden birisi de Arslantepe Höyüğünü gün yüzüne çıkarmak olmuştu. Başkan Gürkan, Arslantepe’nin ne denli önemli olduğunu daha işin başında idrak etmiş, kentin tamamında farkındalık yaratmayı başarmış ve Anadolu’nun ilk şehir devletlerinin kurulduğu bu alanın Dünya Kültür Mirası adına da Uluslararası kıymetinin anlaşılmasını sağlamıştı. Nihayetinde Arslantepe UNESCO Dünya Kültür Mirası Kalıcı Listesine girmeyi başaran nadir yapılardan birisi olmayı başardı. Bu başarı işle birlikte ilimizin turizm değeri daha da artarken, böylesine bir tarihi yapının insanlığının kültür mirasına armağan edilmesi de büyük önem arz ediyor.

Alınan bu kararın Malatya için ne denli önemli olduğunu zaman içerisinde yaşayarak daha net idrak edeceğiz.  Malatya’ya sayısız eser kazandıran Başkan Selahattin Gürkan’ın adı bu karar sonrası artık unutulmazlar listesine girmeyi başarmıştır. Onlarca yıldır devam edegelen bu emeğin karşılığını almakta mutluluk verici. Ve Gelelim Asıl konuya ve ayrıntıya...

GÜRKAN’A HAKKINI TESLİM ETMEK BU KADAR ZOR MU?

Öncelikle şu gerçeğin altını çizerek bu önemli konuya giriş yapmak istiyorum;

Kim emek vermiş olursa olsun, Arslantepe’nin Unesco Dünya Mirası Listesi’ne girmesi, Malatya için tarihi bir milattır.

Şimdi gelelim konumuza!

Birkaç günden beri çok fazla kamuoyu önünde tartışılmasa da ‘Arslantepe’nin Unesco Dünya Mirası Listesi’ne Girmesi’  noktasında bilinçli bir şekilde mühendislik yapılıyor.

Öyle bir mühendislik ki, geleceğe dair oldukça önemli ipuçları veriyor bize!

sosyal medya üzerinde yaptığı canlı yayınla, bir yere oldukça derin(!) mesajlar vermeye çalışıldı bu süreçte.

Oysa ne kadar ‘kişiye özel politik algı’ yaratılırsa yaratılsın  bir de gerçekler var!

“Uzun süreden beri sürdürdüğümüz çalışmalar”  diye söze başlayan sürecin mimarı olmaya çalışan, daha açık ifade ile rol çalmaya çalışan insanları görünce üzülmemek elde değil.

Sosyal Medyada, canlı yayında büyük bir heyecanı yansıtan  siyasiler yanındaki İngilizce çevirmenine ‘2014 yılından beri bu işle kim ilgileniyor?” diye sorsa, O çevirmen rahatlıkla “Selahattin Gürkan”   derdi oysa!

Oysa siyaset böyle yapılmaz!

siyasi figürler inatla ve ısrarla basına yönelik açıklamalarında, “Emeği geçenler”  ifadesini kullanırken Özne’yi telaffuz etmekten hep kaçındılar. Yükleme anlam yükleyerek kendini o yüklemin içerisine gizleme gayreti içerisine girdiler!

Bu sürecin bir Öznesi var.

Bu sürecin bir Emek vereni var.

Sizler dilinizle ikrar etmeseniz de kalbinizin derinliğinde saklı o isim SELAHATTİN GÜRKAN ve o dönemde Battalgazi Belediyesi’nde görev yapan ekibidir.

Selahattin Gürkan bu süreci başlatırken bizzat bana, “Remzi bey, inşallah birkaç yıl içerisinde önce geçici sonra da kalıcı listeye gireceğiz” demişti. Sonra bununla alakalı, defileden tutun, tanıtıma kadar birçok etkinlik yaptı.

Peki Selahattin Gürkan ne yaptı, biraz özetleyelim isterseniz!

2014 yılında dönemin Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın başkanlığında bir alan yönetimi oluşturuldu. Bu Alan Yönetiminin başkanlığını ise bizzat Selahattin Gürkan yaptı. Ardından Alan Planı çıkarıldı. Bugün Bu Alan planına bakıldığında bile, her sayfasında sayın Gürkan’ın parafını rahatlıkla görebilirsiniz. Bu Alan planı içerisinde Arslantepe’nin kalıcı listeye alınması için yapılacaklar sıralanıyordu. Defilelerden, konserlere, Sempozyumlardan konferanslara kadar onlarca etkinlik organize edildi. Lansman toplantıları, geziler yapılarak bunlar daha sonra bir dokümantasyon haline dönüştürüldü. Daha sonra bu resmi belgeler dönemin Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın imzası ile  8 Ocak 2019 tarihinde Kültür Bakanlığı’na sunuldu, sonra da Diplomatik Kurye aracılığı ile Dışişleri Bakanlığı Unesco’ya yapılan tüm çalışmaların detaylı belgelerini sundu.

Nihayetinde Unesco aslında kararı 2020  ‘de Çin’de toplanarak açıklayacaktı. Ancak Pandemi nedeniyle bu karar 1 yıl ertelendi.

Başından sonuna kadar sayın Gürkan’ın imzası varken, bu pişkinliği yapanlar yaptıkları ile hiç mi utanmıyor?

Bu bir Emek hırsızlığıdır. Bu ahlaken de siyaseten de hoş bir durum değildir.

Dönün bakın bu adam sizin partinizden biri.

Açıkça deyin ki, “Bu süreçte emeği çok olan sayın Gürkan başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederiz.”

Oysa bazıları öyle dalış yaptı ki Mübarek sanki 2014 yılından beri can hıraç bu işle bizzat uğraşıyor.

Tabii, dürüst olmak gerekirse basına ya da sosyal medyaya “Yaptığımız çalışmalar neticesinde ifadesini kullananlar ne hikmetse, Sayın Gürkan’ın yüzüne , “Senin emeğin çok” diyerek deyim yerinde ise kendilerini aklamaya çalıştılar.

Nihayetinde, Malatya büyük bir kazanım elde etti. Bu kazanımın fitilini de sayın Selahattin Gürkan yakmıştır. Süreç takibini de şüphesiz bizzat kendisi yapmıştır. Bakanlıklar düzeyinde bizzat sayın Bakanlarla görüşmüş ve desteklerini istemiştir.

Kalıcı listeye giriş için yapılan müracaatta ise yine sayın Gürkan’ın bizzat imzası vardır.

Bunu bilenler, dün sosyal medyasından özellikle sayın Gürkan’ı tebrik etti. Özellikle Dış işleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ı arayıp tebrik etmesi bence noktayı koyan imza oldu.

Ama sırf kişisel geleceğini hesaplayanlar bundan partisi adına alınacak alkışı kendilerine devşirmeye çalıştılar.

Bunlar ise açıkçası kabak gibi ortadadır.

Saygılarımla

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.