Süleyman Fehmi Kalaycıoğlu 13 Ağustos 1891 yılında Trabzon'da doğdu. Evliya Efendi'nin oğludur. İlk ve orta öğrenimini

Trabzon'da tamamladı. İstanbul Halkalı Yüksek Ziraat Okulu'ndan 1914 yılında mezun oldu. Okulu bitirdiği yıl çıkan Birinci Dünya Savaşı’nda askere alınarak Erzincan Yedek Subay Okulu'na gönderildi.

Erzurum'da askerliğini tamamlayarak 1917 Nisan’ında terhis edildi. Hizmet ve gayretleri nedeniyle Harp Madalyası verildi. Temmuz 1917 de Sivas Ziraat Mektebi müdür muavinliği ve Aralık 1919 da müdürlüğüne atandı. Bu dönemde görevli olduğu Sivas'ta Kongre sırasında Mustafa Kemal'i ağırladı.

1928 yılında Münih Teknik Yüksekokulu'nda ziraat öğrenimine devam etti. 1950 yılında Demokrat Parti Trabzon Milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclis'inde görev yaptı. Kalaycıoğlu 29 Aralik 1993 yilinda Ankara'da vefat etti. Ölümünden sonra 1998 yılında eğitimciliği, Ziraat İsleri Genel Müdürlüğü, Tarım Bakanlığı Müsteşarlığı, Danıştay Üye ligi ve Milletvekili olarak tarıma yaptığı üstün hizmetler nedeni ile Tarım Bakanlığı tarafından Türk tarımına emeği geçen kişilerden biri olarak hizmet ödülü almıştır.

Atatürk Sivas’a gelmeden önce Sivas’ta kimlerle görüşülebileceği yer noktasında bilgiler alır. 2 Eylül 1919 da Sivas’a geldiğinde kendini karşılayan heyet içerisinde genç cevval güvenilir akademik görüşe sahip Ziraat Okulu Müdürü Süleyman Fehmi Bey vardır.

Diğer müdürlerin, bürokratların ileri gelen insanların davetlerini nazik bir şekilde geri çevirir.

Süleyman Fehmi Bey, Kongre sürecinde Atatürk’ü Sivas’ta ağırlamıştır.

Atatürk, Süleyman Fehmi Bey’in Ziraat Okulundaki Makamını karargâh olarak alır. Görüşmesi gereken kişilerle orada görüşür.

Süleyman Fehmi Bey Atatürk’e son derece güven vermiş bir kişidir. Süleyman Fehmi Bey’den Sivas’ta görüşülmesi gerekli kişiler noktasında da bilgiler alır.

Önerilen kişilerin analizini yaparak bazılarını çağırıp onlarla görüşür.

Süleyman Fehmi Bey Sivas Kongresinin her mecrasında Atatürk’ün yanında olmuştur.

3 Eylül günü bir kongrenin gerekliliğine karar verilir.

Rauf Orbay, Ali Fuat Cebesoy, Bekir Sami Kunduk, Refet Bele,   ve beraberindeki heyet bulunmaktadır.

4 Eylül 1919 da Sivas Kongresi Yapılır. 11 Eylül 1919 tarihine kadar devam eder.7 günlük süreçte Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atılmış olur.

Bu süre içerisinde Süleyman Fehmi Bey’in misafiridir.

Atatürk 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıktıktan sonra 27 Haziran da güvenilir kent olarak gördüğü 28 haziran 1919 da halkın teveccühü ile karşılandığı Sivas’a 2 eylül de gelmiş…2 günde görüşecekleri kişiler ile görüşmüş.3 eylülde kongre kararı almış, 4 eylülde kongreyi başlatmış 11 eylülde kongre kararlarından sonra, 18 Aralık 1919 Tarihine kadar Atatürk Sivas’ta kalmış, Ülkenin gelecek planının temellerini oluşturmuştur.

Bu süreç içerisinde yanındaki ekiple çalışma içerisinde olmuş, Süleyman Fehmi Bey’in de fikirlerinden istifade etmiştir.

Aile büyüğümüz Süleyman Fehmi Kalaycıoğlu’nun kızı Göksel Kalaycıoğlu (1983-1987, 1987-1991 Anavatan Partisi Çankaya Milletvekili) babası ile ilgili hatıraları anlatırken Atatürk ile olan hukukundan söz ederken zaman zaman gözleri dolar böyle bir babanın evladı olmaktan duyduğu memnuiyeti Allah’ın bir ikramı bir lütfu olduğundan söz eder.

Daima devletçi olan bir ailenin mensubu olduğum için, gurur duyuyorum. Devletçi olan vatanın bölünmezliğinden şerefli al bayrağımızdan istiklal marşımızdan ödün vermeyen herkese saygı duyuyorum…

Saygılarımla

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.