Amatör Futbolcu Lisans ve Transfer Talimatında değişiklik yapıldı

TFF Yönetim Kurulu'nun 20.12.2019 tarih ve 18 Sayılı toplantısında alınan kararla Amatör Futbolcu Lisans ve Transfer Talimatı'nın 7 ve 8. maddelerinde değişiklik yapıldığı bildirildi.

Malatya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (MASKF) Başkanı Seyfullah Özdemir, Türkiye Futbol Federasyonu’nun aldığı kararla ilgili şunları söyledi: “TFF yönetim kurulunun 20 Aralık’taki toplantısında alınan kararla; amatör futbolcu lisans, vize ve transfer işlemlerinde sağlık raporu yerine sağlık beyanı formu uygulaması başlatıldı. Konu ilgili yazı ve ekleri (sağlık beyanı formu ile durum bildirir tek hekim sağlık raporu evraklar) federasyonumuz ve TFF’nin resmi sitesinde temin edilebilir. Lisans işlemlerindeki yeni uygulama Filiz lisans evraklarında eskiden olduğu gibi sağlık raporu ile işlem yapılacak. Vize ve transfer işlemlerinde ise sağlık beyanı belgesi ile işlem yapılacak.”

Amatör Futbolcu Lisans ve Transfer Talimatının 7 ve 8.maddeleri şöyle:

7.madde

Amatör futbolcuların müsabakalara katılabilmesi için lisanslarını her sezon bağlı oldukları bölge müdürlüklerine vize yaptırmaları zorunludur. Vize işlemleri transfer ve tescil dönemlerine bağlı olmaksızın 31 Mayıs tarihine kadar yapılabilir.

Vize işleminin yapılabilmesi için aşağıdaki belgelerin Federasyona sunulması zorunludur.

a) Federasyonca verilmiş olan lisans

b) Sağlık yönünden futbol oynamaya elverişliliğine dair 18 yaşından büyüklerin kendisinin,

18 yaşından küçüklerin ise velisinin yazılı beyanı

c) 18 yaşından küçük futbolcular için; futbolcu, veli ve kulüp taahhütnamesi

d) 18 yaşından büyük futbolcular için; futbolcu ve kulüp taahhütnamesi

e) Her sezon Federasyonca tespit edilecek vize ücretinin yatırıldığına dair belge.

Lisanslı bir amatör futbolcu aralıksız iki sezon vize işlemi yaptırmazsa tescili iptal edilir. Serbest kalan futbolcu dilediği kulüpte lisans çıkartabilir.

8.madde

a) 18 yaşından küçük amatör futbolcunun amatör veya profesyonel olarak transferi için önceki kulübünün ve velisinin yazılı muvafakatinin alınması zorunludur. Profesyonel Futbolcuların Statüsü ve Transferleri Talimatının yetiştirme tazminatına ilişkin hükümleri saklı kalmak kaydıyla, kulüplerin 19 yaş ve altı kategorilerinde yerel liglere katılacağını taahhüt edip bu liglerin fikstürüne dahil olan takımlarının, ilgili ligde ilk iki (2) müsabakaya çıkmama, lig başlamadan ligden çekilmeleri veya herhangi başka bir şekilde lig müsabakalarını tamamlamadan ligden çekilmeleri veya düşürülmeleri halinde, ilgili yaş kategorisindeki 18 yaşını doldurmayan futbolcular kulüp muvafakatnamesi aranmaksızın belirlenen transfer dönemleri içinde başka bir kulübe transfer olabilirler. Ayrıca, kulübün ilgili yaş kategorisinin bir alt kategorisindeki lige katılmaması veya o kategoride düzenlenen bir lig olmaması halinde o yaştaki futbolcular da serbest kalır. 18 yaşını tamamlayan futbolcular, kulüplerinin muvafakatini almaksızın transfer ve tescil dönemleri içerisinde, aşağıda belirtilen hükümler doğrultusunda transfer yapabilirler. Ancak 18 yaşını tamamlayan futbolcuların 25 yaşını tamamlayacağı tarihe kadar yapacakları transferlerde, futbolcunun yeni kulübü tarafından, eski kulübüne Federasyonca her yıl tespit ve ilan edilen katkı payını ödemeleri ve katkı payının ödendiğini belgelendirmeleri zorunludur. 25 yaşını tamamlayan amatör futbolcuların transferlerinde katkı payı ödenmez. Profesyonel Futbolcuların Statüsü ve Transferleri Talimatının yetiştirme tazminatına ilişkin hükümleri saklı kalmak kaydıyla, kulüplerin yerel liglere katılacağını taahhüt edip bu liglerin fikstürüne dahil olan takımlarının, ilgili ligde ilk iki (2) müsabakaya çıkmama, lig başlamadan ligden çekilmeleri veya herhangi başka bir şekilde lig müsabakalarını tamamlamadan ligden çekilmeleri veya düşürülmeleri halinde, ilgili takımın 18 yaşını doldurmuş ve üzeri futbolcuları belirlenen transfer dönemleri içinde lisanslı oldukları kulübe katkı payı ödeme zorunluluğu olmaksızın başka bir kulübe transfer olabilirler. Futbolcunun amatör statüsünde transferi, Federasyonca her sezon için tarihleri tespit edilecek transfer ve tescil dönemlerinden birinde mümkündür. Futbolcular aynı sezon içerisinde, transfer ve vize işlemleri de dâhil olmak üzere, en fazla iki kulübe tescil edilebilirler. Aynı sezon içindeki ikinci transferlerde futbolcunun yaşına bakılmaksızın kulüp muvafakati aranır.

İkinci transfer ve tescil döneminde lisans ve tescil işlemi yapılan futbolcunun, takip eden sezonun birinci transfer ve tescil döneminde transferi mümkündür. Amatör futbolcunun, profesyonel olması halinde Profesyonel Futbol ve Transfer Talimatı hükümleri uygulanır.

b) Lisans işlemlerinde futbolcuların yaş düzeltmeleri işlemlerde dikkate alınmaz. Tescil sürelerinin hesaplanmasında Federasyon Bölge Müdürlüklerinin onay tarihi esas alınır.

c) Amatör futbolcuların transferinde esasları ve miktarı her yıl Federasyonca tespit edilen transferücretinin yatırılması zorunludur.

d) Transfer işlemlerinde, aşağıdaki belgelerin Federasyona sunulması zorunludur:

a) Nüfus Hüviyet Cüzdanının aslı ile birlikte arkalı önlü fotokopisi

b) 18 yaşından küçük futbolcular için kulübün yetki belgesi ve imza sirküleri

c) 18 yaşından küçük futbolcular için veli muvafakatnamesi

d) 18 yaşından küçük futbolcuların transferinde kulüp muvafakatnamesi

e) Sağlık yönünden futbol oynamaya elverişliliğine dair 18 yaşından büyüklerin kendisinin, 18 yaşından küçüklerin ise velisinin yazılı beyanı

f) 18–25 yaşları arasındaki futbolcuların transferinde katkı payının ödendiğine dair kulüp belgesi veya katkı payının Federasyona yatırıldığına dair banka dekontu

g) ASKF’lerden alınan Referans Belgesi./FERDİ DURDU

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner82

Hamzaoğlu Malatya’da neden 2 gün kaldı? 
Hamzaoğlu Malatya’da neden 2 gün kaldı? 

Haberi Oku