Bu yıl 11.’si düzenlenen ve 12 Nisan'da kapıları açan Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri, Makine ve Hayvancılık ve Gıda Fuarı yarın sona erecek.

Ülkemiz için tarımın öneminden bahsetmeye gerek yok. Aslında tüm insanlar için tarım önem arz ediyor. Sonuçta insanlık teknolojik açıdan ne kadar ileri giderse gitsin yemek-içmek zorunda. Bu ise tarım ve tarımla birlikte hayvancılık yaparak mümkün.

Malatya’da binlerce insan tarım sayesinde geçimini sağlıyor. Kuşkusuz tarım denilince akla önce Malatya kayısısı geliyor ama bu fuarı bir kayısı meselesi olarak ele almamak gerekiyor. Kaldı ki fuara il içinden ve il dışından çok sayıda üretici firma katılıyor. Sadece civar illerden değil, uzak illerden de üreticilerin veya tedarikçilerin ürün getirdiği, satış yapmaya çalıştığı görülüyor.

12 Nisan 2017 günü Mişmişpark fuar alanında düzenlenen açılışa Malatya’mızın kabinedeki tek bakanı Bülent Tüfenkçi’nin yanı sıra milletvekilleri, belediye başkanı ve diğer protokol üyeleri katıldı. Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar da katılımcılar arasındaydı.

Ayrıca Malatya Belediyesinin organizasyonuyla çeşitli ülkelerin büyükelçi, konsolos, müsteşar vb. düzeyinde diplomatik misyon açılışa katılıp fuarı gezdiler.

Fuar adına dikkatimizi çeken olumlu noktalardan bahsetmek istiyoruz. Öncelikle toplumun fuara ilgisi söz konusu. İş bağlantısı kurmak, tarım makinelerini inceleyip satın almak isteyen üreticiler, esnaf, işadamı fuara katılıyor. Ama bunun kadar önemli olan insanlar başka yörelerin ürünlerini görüp incelemek ve satın almak istiyorlar. Malatya’da çok sayıda süpermarket var olmasına var; bu marketler de her yörenin ürününü bulmak da mümkün. Öyleyse niye insanlar başka illerden getirilen gıda ürünlerinden satın almak isterler? Demek ki, insanlar yöresinden gelen ürünlerin daha lezzetli, daha kaliteli veya organik olabileceğini düşünüyorlar. Yani gıdada da yöresellik halen bir cazibe unsuru.

Malatya Belediyesinin bu fuarı ısrarla sürdürmesi de olumlu. 1-2 yıl deneyebilir, çeşitli gerekçeler gösterip vazgeçebilirlerdi. Üzerine gittiler ve artık yerleşik, vazgeçilmek istenmeyen bir organizasyon haline geldi. Temennimiz 16 Nisan’a kadar açık olan fuar süresince eksiklerin tespit edilip, bundan ders çıkarılması ve seneye daha iyisinin yapılması.

Fuar vesilesiyle bir husus daha gündeme geldi.

Fuar için davet edilen yabancı ülke temsilcileri İnönü Üniversitesi, Valilik ve Büyükşehir Belediyesini ziyaret ettiler. Lübnan, Ürdün, Makedonya, Moritanya, Sudan, Endonezya, Kosova, Filistin, Karadağ, Tayvan ve Ukrayna’dan gelen diplomatlar bilhassa yatırım konusunda ısrarlı sorular yönelttiler. Malatya’dan, Türkiye’nin başka illerinde (özellikle İstanbul) faaliyette bulunan Malatyalı işadamlarının yatırım yapabileceğini, kendi ülkelerinden de yatırım için gelmek isteyenler olabileceğini belirttiler. Konuklar her ne kadar fuar için davet edilmiş olsa da bu vesileyi “karşılıklı ticarete” dökme şeklinde değerlendirdikleri hissi uyandı.

Bu tür konuların 1-2 günlük gezilerle halledileceğini sanmıyoruz. Ancak Malatya ekonomisi buradaki potansiyeli görebilmeli. İlgili paydaşların işbirliği ve organizasyonuyla dış ülkelerle yatırım konusu daha kapsamlı biçimde ele alınabilmeli.

Açılışta büyükelçiler adına bir konuşma yapan Lübnan Büyükelçisi Mansour Abdullah’ın vurgusu bu yöndeydi. Büyükelçi Türkiye’nin yatırımları, insanı, tarihiyle çok güzel bir ülke olduğunu, Malatya’nın toprağının cömert olduğunu, meyvelerinin tatlı olduğunu söylerken ülkeler arasında ilişkinin başlaması için “karşılıklı tanışmanın şart” olduğunu söyledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner64