Küstüm ,  Aysel’im, Yar gelecek, Sen evlisin ben evliyim, Geleceğin  yok senin ,Hayırsız, Pişmanım  ve daha bunlar gibi 250  civarında  beste türkülerin söz yazarı ve yorumcusu  olan  sanatçı hemşerimiz  Mahmut Atabay, müzik alanında memleketimizin önde gelen  bir değeridir. Bestelerinde  ağıttan tutunda ,Türk sanat müziği, Türk hal Müziği ve arabesk  motiflerin hemen hepsi bulunmaktadır.

Kendisiyle tanışıklığımız hemşeri olmamız sebebiyle Doğanşehir’e dayanmaktadır. Seksenli  yıllarda  İlçede kendi halinde esnaflıkla uğraşırken tanıdığım Mahmut Atabay’ın  o dönemlerde müzik ile ilgili olduğunu doğrusu bilmiyordum. İnsanlara büyük küçük  ayırmadan  sevgi ve saygısını gösteren ,sevecen, güler yüzlü ve ağır başlı birisi olarak gözlemlediğim   Atabay ile    Uzun yıllar sonra Malatya’da tekrar yollarımız kesişti.

Bir grup Milli Eğitim Çalışanı müfettiş, okul müdürü, müdür yardımcıları ve öğretmenlerden oluşan üyeleriyle 2003 yılında kurmuş olduğumuz Malatya Müzisyen Eğitimciler Sanat Derneği ( MESD )  henüz kuruluş aşamasında ,piyasada bilinmemekte ve tanınmamakta idi. Bu sebeple tanıtım yapmak  amaçlı olarak ben, dernek başkanı sıfatıyla o dönemler  ilimizde en popüler  olan “ TV Malatya” adındaki televizyonda  müzik programı yapımcılığı ve editörlüğünü üstlenmiş ve  on iki yıl boyunca da  “ Mesd’den Nağmeler” isimli  programı sürdürmüştüm. İşte o programlar sırasında  Mahmut Atabay’ı  farklı tarihlerde 3-4 defa konuk  ederek  tanışıklığımızı  arkadaşlığa  ve oradan da dostluğa dönüştürdük. Bundan sonra ki tarihlerde ise  MESD’in   müzik alanında yöremizdeki yetenekli  gençleri  keşfetme amaçlı düzenlediği  on üç  ses yarışmasının bir çoğunda  jüri üyesi olarak  yer aldı. Ayrıca Yöremizin türkü pınarlarından olan Doğanşehir’e  bağlı Polat Kasabasında 2018 yılında düzenlenen  “Polat Türküleri Sempozyumu ”nda  konuşmacı olarak birlikte katılımı gerçekleştirmiştik.

Gelelim Atabayın kendi ağzından kısa hayat hikayesine

03.03. 1954. Tarihinde Malatya ili, Doğanşehir ilçesi, Polat kasabasında doğmuşum. Kara düzen bağlama çalan bir babanın ve ağıt yakıp söyleyen bir annenin oğluyum . İlk okuldan sonra orta okuluda  Polat’ta bitirdim ( 1967). Liseyi  Antakya’da 1973/ 74 döneminde  tamamladım. Daha sonra vatan borcu için askere gittim. Askerlik görevini Bursa Gemlik’te subay gazinosunda yaptım. Belirtilen bu dönemlerin hiç birinde de müzikten kopmadım.1979 yılında ilk kasetimi çıkardım. Uzun bir aradan sonra 2000 yılında ikinci kasetim piyasaya sürüldü. Üçüncü kasetim 2003,dördüncü kasetim de 2009 yıllarında müzik market raflarındaki yerini aldı. Bu tarihlerden itibaren bestelerim kabul görüp tanınmış sanatçılarca okunmaya başladı . Özellikle Küstüm, Yar gelecek ve Aysel’im isimli bestelerim büyük çıkış yaptı. İki yüz elli civarında bestem olup, bunlar arasında Küstüm, Aysel’im, Yar gelecek, Beyaz gelinlik, Hayırsız, Mor sevda, Geri dön, Geleceğin yok senin, Kupa kızı, Pişmanım, İki kere iki, Üşürsün gülüm, Yaban gülüm,  Sen evlisin ben evliyim vb. eserlerim yer almaktadır. Kendime haz bir tarzım mevcut olup, müzik camiasında yorumculuğumdan ziyade bestekar yönümle tanınmaktayım.

Evliyim ve iki oğlum var. Büyük oğlum Utku Umut İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ,küçük oğlum ise İnönü Üniversitesi Beden Eğitimi bölümü mezunu .Büyük oğlumdan bir de torunum varki Dünya tatlısı…

Malatya’da yaşıyorum ve Malatya’yı çok seviyorum. Hemşerilerime ve sevenlerime sağlık ve esenlik dileklerimi iletir muhabbetlerimi sunarım…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.