Yaşam:
Bu akşam Berat Kandili

 Berat Kandili bu akşam idrak edilecek. Berat Kandili dolayısıyla İl Müftülüğünce camilerde bu akşam yatsı namazının ardından mevlit programı düzenlenecek.

MESAJ YAYINLADILAR

Bu arada Berat Kandili dolayısıyla siyasiler ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri tarafından mesaj yayınlandı. 

Çakır'ın Mesajı

AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi, "Rahmet ve mağfiret ayı mübarek Ramazan ayının müjdecisi Berat kandiline kavuşmanın milletimiz ile birlikte idrak etmenin mutluluk ve heyecanını yaşamaktayız.

Berat; Yüce Allah (C.C) ‘ın affı ve bağışlayıcısı; günah borç ve cezadan kurtulmak manalarına gelmektedir. Rabbimizin kullarına rahmetle nazar ettiği bu önemli gece af dilemenin, arınmanın, elleri duaya, gönülleri semaya açmanın, doğrudan Yüce Allah (C.C.)’a yönelip mağfiret iklimine girmenin vaktidir.

Hayrın, bereketin ve tüm güzelliklerin  bol bol ihsan edildiği bu ulvi gecede ellerimizle beraber gönüllerimizi de açarak böyle mübarek bir gecenin fazilet ve bereketinden uzaklaştıran, kin, düşmanlık, kibir, ana-babaya isyan ve birbirimize dargınlık ve küskünlük gibi davranışları terk etmeliyiz. Daima sevgi, muhabbet ve kardeşlik duyguları içinde yaşamalı, muhabbetin, dostluğun ve kardeşliğimizin kıymetini bilmeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle; Milletimizin, tüm İslâm âleminin ve kıymetli Hemşerilerimin  Berat gecesinin bereketli ve feyizli olmasını; bu mübarek gece vesilesiyle, Ülkemizin her türlü dert ve sıkıntıdan kurtulmasını; Ramazan ayına, günahlardan arınmış, beraat etmiş olarak girebilmeyi Yüce Allah’tan niyaz ediyorum."

Gürkan'ın Mesajı

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan Berat Kandili dolayısıyla bir mesaj yayınladı. 

Başkan Gürkan mesajında şunları dile getirdi: 

“Ramazan Ayı’nın müjdecisi, müstesna gecelerden Berat Kandili’ni idrak etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. 

Kurtuluş, af ve arınma anlamlarına gelen Berat Gecesi, Müslümanlar tarafından çok iyi değerlendirilmelidir. Müslümanlara kulluk bilinci ve hesap verme şuuruyla suç ve hatalardan kaçınmaları, günahlardan arınmaları ve Yüce Allah’ın sonsuz rahmet ve merhametine iltica etmeleri gerektiğini bir kez daha hatırlatır. 

Bu duygu ve düşüncelerle başta hemşerilerim olmak üzere milletimizin ve bütün İslam âleminin Berat Kandilini tebrik eder, bu gecenin insanlığa barış, huzur ve güzellikler getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ederim.” 

Güder'in Mesajı

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Berat Kandili dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Güder, İslam alemi için Berat Kandili’nin önemine dikkat çekerek, “Berat Kandili, Müslümanlar için kurtuluşa ermek ve günahlardan arınmak adına önemli bir fırsat gecesidir” dedi.

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Berat Kandili dolayısıyla yayınladığı mesajında, “Üç ayların mübarek gecelerinden olan ve on bir ayın sultanı Ramazan ayını müjdeleyen Berat Kandili, Müslümanlar için kurtuluşa ermek, günahlardan arınmak adına önemli bir gecedir. Hiç şüphesiz ki Berat’ın en derin anlamı af ve bağışlanmadır. Berat’ın yegâne sahibi Yüce Rabbimizdir.  Kalbimizden kin, nefret, haset, öfke ve düşmanlık duygularını atıp, af yolunu tutan insanlar olmaya gayret etmeliyiz. Yüce Rabbimiz, bizleri affına mazhar kılması temennisiyle dua, niyaz ve yakarışlarımızda, sadece nefsimizi değil, eşimizi, çocuklarımızı, ailemizi, ana-babamızı,  akrabalarımızı ve tüm insanlığı katmalıyız. Dualarımızda herkesin iyiliğini ve selametini talep ederek, Yüce Yaradan’dan beratımızı istemeliyiz. Birlik ve beraberliğimizin daimi ve tüm dualarda buluşmak temennisiyle aziz milletimizin, gönül coğrafyamızdaki kardeşlerimizin, hemşehrilerimizin ve tüm İslâm âleminin mübarek Berat Kandili’ni tebrik ediyorum. Berat Kandili vesilesiyle beratımızın önünde duran her türlü engeli bertaraf ederek birbirimizin beratına yardımcı olmayı,  Ramazan-ı şerife barış, huzur ve güven içinde kavuşmayı Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum” ifadelerine yer verdi.  

Çınar'ın Mesajı

Berat Kandili dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Mübarek Ramazan Ayının müjdeleyicisi bir Berat Kandiline daha kavuşmanın sevinci ve şükrü içerisindeyiz. Berat Kandili, Yüce Allah’ın rahmet ve mağfiretine sığındığımız, gönüllerimizi tövbe ile arındırdığımız mübarek bir gecedir. ” dedi.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar yayımladığı mesajda; “Rabbimizin rahmeti ve nimeti geniş bir şekilde tecelli ettiği, dert, bela ve musibetlerden kurtuluşu ifade eden Berat, bu engin manaların gerçekleştiği müstesna bir gecenin adıdır. Kurtuluş, af ve arınma anlamına gelen Berat Kandili, bizlere bilerek veya bilmeyerek işlediğimiz hatalardan ve günahlardan tövbe ederek, Yüce Rabbimizin rahmet ve mağfiretine sığınma fırsatı sunar. Bu gecede ibadet ve dualarla Rabbimize yakınlaşmalı, Yüce Mevla'ya, ailemize, çocuklarımıza, çevremize ve tüm insanlığa karşı olan görev ve sorumluluklarımızı yeniden hatırlayarak, yeni bir ümit ve kararlılıkla geleceğimizi şekillendirmeye çalışmalıyız. 

Bu duygularla Berat Kandil’inin tüm dünyada barışın, kardeşliğin, sevginin ve saygının hâkimiyetine vesile olmasını diler; ülkemizin ve İslam Âleminin mübarek gecesini tebrik ederim’’ ifadelerini kullandı.

Sadıkoğlu'nun Mesajı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı (MTSO) Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, mesajında şu görüşlere yer verdi:

“Sınırsız af ve merhamet sahibi Yüce Allah'a sığınarak günahlarımızdan arınma, ilahi lütuf ve bereketlere erişebilme fırsatını yakalayabileceğimiz, aynı zamanda Ramazan ayının müjdecisi olan kurtuluş, af ve arınma anlamlarına gelen Berat Kandili başta kendimiz olmak üzere çevremizdekileri affetme kapısını bizlere aralar. 

Berat Kandili, Yüce Rabbimiz nezdinde beratımıza vesile olduğu, Rabbimizin affediciliğine ve bağışlayıcılığına sığınmayı öğrettiği gibi, kendimize, ailemize, din kardeşlerimize ve tüm kâinata karşı affedici, onarıcı ve bağışlayıcı olmayı öğretir. Berat, kırılan kalpleri onarma, dargınlık duvarlarını yıkma, kin, nefret ve intikam duygularını aşma günüdür. Yüce Allah'ın affına erebilmek için yaratılanı affetme günüdür. Bu gece vesilesiyle her türlü fitne ve fesattan kendimizi ayrı tutmalıyız. Bu gecede, insanların kendilerini ve yaptıklarını bir kez daha gözden geçirmesi ve sorumluluklarını hatırlaması bakımından bir fırsattır. Bu duygularla İslam Âleminin ve Malatya'lı hemşerilerimizin Beraat Kandilini kutluyor, bu anlamlı gecenin aramızdaki gönül bağlarını, birlik ve beraberliğimizi daha da güçlendirmesini, yapılan dua, istiğfar, tövbe ve tüm ibadetlerin kabulünü diliyorum."

Avşar'ın Mesajı

Berat Kandili nedeni ile bir mesaj yayımlayan MHP Malatya İl Başkanı Bülent Avşar, kandil gecelerinin birlik ve beraberlik geceleri olduğuna dikkat çekti.

MHP Malatya İl Başkanı Bülent Avşar, yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Ramazan’ın müjdecisi, Cenab-ı Hakk’ın dünya semasına rahmetiyle tecelli ettiği Berat Gecemiz tüm İslam âlemi için hayırlara vesile olsun. Yaradanın affına sığınmak, bağışlanma dilenmek için fırsat sunan Berat Kandili, aynı zamanda, insanlar arasındaki dargınlıkları, küskünlükleri gidermek, yıktığımız gönülleri, kırdığımız kalpleri onarmak için de bir fırsattır. Tüm vatandaşlarımız vicdani bir muhasebe yapacak, dargınlıkları ve küskünlükleri unutacak, barışın, dostluğun ve kardeşliğimizin pekiştirilmesi için çaba harcayacaktır. Bu duygularla milletimizin ve İslâm Alemi’nin Berat Kandili’ni tebrik ediyor, Cenab-ı Allah’tan bu mübarek gecenin hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

Aygün'ün Mesajı

Milli Beka Hareketi Doğu Anadolu Bölge ve Malatya İl Başkanı İbrahim Aygün, Berat Kandili nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Başkan Aygün mesajında “Mübarek Ramazan Ayının müjdecisi olan Berat Kandilinin tüm İslam âlemine ve ülkemize, birlik, beraberlik, huzur ve barışa vesile olmasını diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Milli Beka Hareketi Doğu Anadolu Bölge ve Malatya İl Başkanı İbrahim Aygün, Berat Kandili nedeniyle yayımladığı mesajında, “Yüce dinimiz İslam’ın mübarek gecelerinden birini yaşayacağımız Berat Kandili, Müslüman âlemine tövbe etmenin ve affedilmenin umudunu açan bir gecedir” dedi. Berat kelimesinin ’temize çıkma, arınma’ anlamına geldiğini kaydeden Başkan Aygün, “Müslümanların, ibadet ve dualarıyla Allah’a yaklaştığı Berat Kandili gönül dünyamızı temizlemek için bir fırsattır. Bu kutlu gecede birlik ve beraberliğimizi daha da güçlendirelim. Kırgınlıklarımızı bir kenara bırakarak büyüklerimizden hayır duaları alalım. Berat Kandili vesilesiyle birbirimize sevgi, saygı ve hoşgörüyle yaklaşalım. Kardeşlik bilinciyle, ihtiyaç sahiplerine yardım elimizi uzatalım. Mübarek Ramazan Ayının müjdecisi olan Berat Kandilinin tüm İslam âlemine ve ülkemize; birlik, beraberlik, huzur ve barışa vesile olmasını diliyorum. Berat Kandiliniz mübarek olsun” ifadelerini kullandı.BÜLTEN
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Film Festivali Ödül Töreni İle Son Buldu
Film Festivali Ödül Töreni İle Son Buldu

Haberi Oku