Yaşam:
''Neolitik Çağın Işıkları' sergisi Ekim'de açılacak

 İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Öğretim Görevlisi Necmi Karkın'ın neolitik çağ mekan - barınak ilişkisindeki kültürel kodları günümüze taşıyan enstalasyon eserlerinin Ekim ayında İl Kültür ve Turizm Müdürlünde sergileneceği bildirildi.

"Neolitik Çağın Işıkları" adını taşıyan enstalasyon çalışmasında (geleneksel sanat eserlerinden farklı olarak, çevreden bağımsız bir sanat nesnesi içermeyip belirli bir mekân için yaratılan, mekânın niteliklerini kullanıp irdeleyen ve izleyici katılımının temel bir gereklilik olduğu sanat türü.) Neolitik Dönem ev mimarisini dip genişliği 68 cm, yüksekliği 168 cm boyutlarında yeniden üreten sanatçı Nacmi Karkın, eserlerinde materyal olarak kargı kamışı kullandı.

Neolitik Çağ barınak tipi yuvarlak ev modelinin Neolitik Çağ'a ait kültürel, sosyal, mekansal ve coğrafi özellikleri taşıması bakımından büyük önem taşıdığını belirten İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Öğretim Görevlisi Necmi Karkın, 24 Ocak'ta, deprem gerçeği ile bir kez daha yüzleşen Anadolu coğrafyasının mekan anlayışının yeniden yorumlanmasında eserlerin ilham verici olabileceğini kaydetti.

Eserlerin dekoratif ve estetik görsel malzeme bağlamında gündelik hayatın parçası olma işlevini yüklenecek nitelikte tasarlandığın ifade eden Necmi Karkın, eserlerini "Boyutları istenildiği gibi değiştirilerek üretilebilir olan çalışma, doğal kültür ve estetik değerleri yansıtması açısından Antik Mezopotamya’da ve Antik Anadolu’da birçok bölgede örnekleri bulunmaktadır. Yapılan çalışma günlük kullanım eşyası olarak kullanılabilir; örneğin içinden ışık verilerek gece lambası olarak kullanılabilmesi gibi... Neolitik çağdan esinlenerek yapılan çalışma günümüz yaşam kültüründe farklı amaçlarda kullanılabilir" ifadeleriyle anlattı.

Öğretim Görevlisi Necmi Karkın kimdir?

Necmi Karkın Adana’da doğdu. Damar, Artist, CeySanat, Rh+artmagazin, Adam sanat ve Türkiye’de Sanat, Sanat Dünyamız, Hürriyet Gösteri, Ayrıntı dergi, Kültür sanat haritası, İnönü Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, MKU Sosyal Bilimler Enstitüsü dergilerinde ve Lebriz, Artfulliving, sanat burada ve gaiadergi.com

Gaia Dergi | Sürdürülebilir Yaşam Dergisi

Gaia Dergi; ekoloji, yeşil, kültür & sanat, bilim & teknoloji, kadın ve çocuk konularında yazılı ve görsel bilgi kaynağı.

gaiadergi.com

sitelerinde Sanat ve Estetik üzerine yazılar yazdı.

Anadolu Kültüründe Estetik, Estetiğin Çağdaş Retorikleri, Çoğul Kültürlerde Estetik ve Eğitim, Estetik Dünyamız ve Estetik Kaygı, Sanatta Anamnesis Sarsıntıları başlıklı kitap, makale, konferans ve söyleşileri olan sanatçı Necmi Karkın, Benzersiz Çağrışımlar, Aralıksız Duyumsama, Zamansız Düşünceler ve Konuya Yeniden Dönmek adlı sergilerin de küratörlüğünü yaptı. Karkın, Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği (AICA) üyesi. GÜLER HAZAR / YENİ MALATYA
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner82

İnsanlara hem sağlık hem de kültür aşılıyor
İnsanlara hem sağlık hem de kültür aşılıyor

Haberi Oku