Bugün birkaç konuya değinmek istiyoruz. 

24 Şubat'ta yaşadığımız deprem felaketinin ardından hasarlı binaları tespit cihetine gidildi ve bunlardan oturulamayacak durumda olanların yıkımına karar verildi. Can güvenliği için bu binaların yıkılması, acı da olsa, gerçekleşti-gerçekleştiriliyor. Maalesef buna gerek kalmasaydı. Maalesef toplum olarak önlemi en baştan almayı bilen bir yapımız, yapılanmamız olsaydı. 

Bu arada, nasıl olduysa, Malatya'nın en sağlam yapılarından biri olan Malatya Kız Meslek Lisesinin (resmi adıyla Hafize Özal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi) yıkılması gündeme geldi. Gazetemiz ve malatyahaber.com

Malatya Haber - Malatya Haberleri, Malatya gündemi

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, MÜSİAD tarafından organize edilen ‘Dost Meclisi’ne konuk oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Gürkan, kısa bir süre önce merkez üssü Elazığ Sivrice olan ve Malatya’da da yoğun olarak hissedilen bir depremin yaşandığını belirterek, “Merkez üssü Elazığ Sivrice olan ve Malatya’mızda da can ve mal kayıplarına ...

malatyahaber.com

 sitesi derhal bunu haberleştirdi. Haberde geçen ifadeyle "eğitim kurumları kategorisinde Cumhuriyet dönemi özgün mimari yapılarından biri olan Malatya Kız Meslek Lisesinin yıkılarak yerine AVM türü ticari yapılar inşa edilmesi için uzun yıllar lobi yapan bazı grupların varlığına" dikkat çekildi. Deprem bahane edilerek bu yere "çökme" ihtimaline dikkat çekildi. 

Kimi depremi fırsat bulup kiraları yükseltir, kimi de memleketin hafızasını yok edip ranta dönüştürmenin derdine düşer. Eğer öyle bir ihtimalle yapıldıysa bu gerçekten çok ayıp. 

Bereket birkaç gün geçmedi, Malatya Valiliği bir açıklama yaparak, tarihi binanın yerinde kalacağını duyurdu ve kamuoyunu rahatlattı. Valiliği bu kararı ve açıklamasından dolayı kutluyoruz. Onca derdin-sıkıntının arasında Malatya'ya bu tür şeylerle uğraşmak yakışmayacaktı. 

Valiliğin belirttiği gibi bu okulumuz okul olarak varlığını sürdürmeye devam edecek. 

***

Hafta içerisinde hepimizi mutlu eden bir kar yağışı yaşandı. Mutlu eden diyoruz çünkü bu mevsimlerin soğuk geçmesi, yağışlı geçmesi Malatya tarımı açısından çok güzel gelişme. Her şeyden önce ağaçların çiçek açması öteleniyor. Başta kayısı olmak üzere meyvelere ciddi hasar veren ilkbahar geç donlarına karşı sigorta oluyor. Yağışın bol olması kuraklık riskini de azaltıyor veya ortadan kaldırıyor. Hatırlarsanız geçen sene de nispeten soğuk ve yağışlı geçmiş, bereketli bir yıl olmuştu. 

Biz burada şehir içinde dikkatimizi çeken iki konuda (kar yağışı bağlantılı elbette) yetkililerin dikkatini çekmek istiyoruz. 

Birincisi, şehrin muhtelif yerlerindeki bazı kaldırımlar kar ve don durumunda resmen bir tuzağa dönüşüyor. Bunu belediye mi yaptı esnaf mı bilemiyoruz ama bazı dükkan önleri mermer veya başka kaymaya yol açacak malzemeden yapılmış. Yürürken ayağınızın kaymaması, düşmemeniz şansınıza bağlı. Sağlıklı bir insan bile yürürken çekiniyor, düşmemek için adımlarını dikkatli atıyor, azami gayret gösteriyor. Yaşlı, hasta, engelli, çocuk veya başka bir yürüme problemi olan insanlarımız ne yapsın? 

Siz dükkanınızın önü güzel görünsün diye bu tür şeyler yapmış veya yaptırmış olabilirsiniz (eğer esnaf yaptırdıysa) ama başkasının sağlığını tehdit edecek bir şey asla yapamazsınız. Belediye de (eğer sorumlu oysa) böyle bir şey yaptıramaz; yaptırılmasına izin veremez. Görüntü değil sağlık esastır. 

Diğer, konuysa bilhassa otobüs duraklarında göreceğiniz betondan yapılma dubalar. Araç parkını engellemek için bu tür önlemler gerekebilir ancak tanık olan arkadaşlarımızın, esnafın bize aktardığına göre, birçok insan bunlara takılıyor ve düşüyor. Özellikle yaşlı insanlar fark edemiyor, takıldıklarında kapaklanıyorlar. 

Bir yandan gereksiz parkları, ihlalleri engelleyelim ama bunu yaparken insan sağlığına ve güvenliğine öncelik vermek gerekiyor. 

Hem deprem hem bu tür işler için artık anlayışımızı değiştirmemiz gerekiyor. Anadolu sözüyle, eşek çamura saplanmadan, önlem almak şart.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.