2019-2020 eğitim öğretim yılı, ilk ve orta dereceli okullar için, geride bıraktığımız haftanın Pazartesi günü çalan zille başladı. Milli Eğitim Müdürlüğünün verilerine göre, bu eğitim öğretim yılında 173 bin 978 öğrenci okula gidecek; bu öğrencilere 13 bin 602 öğretmen ders anlatacak. Eğitim görülecek okul sayısı 873.

Dile kolay, 174 bine yaklaşan öğrenci. Unutmuş olabiliriz ama bir zamanlar Malatya'nın toplam nüfusu bile bu kadar değildi. Okuma çağında olup da şu veya bu sebeple okula gitmeyen, gidemeyen çocuk/genç sayısı nedir, bilemiyoruz. Ancak okullaşma oranının maalesef yüzde yüz olması beklenmediğine göre, önemli sayıda gencimizin, çocuğumuzun okula gitmiyor olması mümkün.

Yüzyıllar öncesinde okuma-yazma lüks veya ayrıcalıklı kesimin ulaşacağı bir fırsattı. Ama ekonomik yapıların değişmesiyle birlikte "eğitim şart oldu". Artık iyi bir eğitim almamışsanız iş bulma, kendinize iyi bir hayat kurma şansınız yok. Bırakın eğitimli olup iş bulmayı, artık eğitimli bile olsanız işsizlik riskiyle karşı karşıyasınız ki, o ayrı bir konu. Aileden durumu iyi olanlar bile okumak zorunda. Sonuçta işleri yürütebilmek için (fabrikanız da olsa) eğitime ihtiyaç duyuyorsunuz. O yüzden Türkiye'nin ve dünyanın en zenginleri çocuklarını en iyi okullarda okutuyorlar.

Uç örnekleri bir yana bırakacak olursak ortalama her ailenin beklentisi çocuklarının iyi bir eğitim alması, yapılacak sınavlarda başarılı olup iyi liselere, üniversitelere gidebilmesi. Elbette büyük çoğunluk için bu mümkün olmayacak, sadece belli sayıda öğrenci bunu yakalayacak. Acı da olsa, üzücü de olsa, durum bu.

Okulların açılmasıyla birlikte güvenlik güçleri çeşitli önlemler aldı, denetimler yaptı. Jandarma denetlenen 160 servis aracından bir bölümüne çeşitli para cezaları kesti. Okul çevresindeki park, bahçe, metruk bina ve umuma açık mekanları kontrol etti. 900'den fazla kişinin genel bilgi taramasını yaptı, 1 kişi hakkında adli ve idari işlem yaptı.

Emniyet Müdürlüğüne bağlı birimler de boş durmadı, denetimler yaptı. Hem servisler denetlendi hem de okul çevresinde önlemler alındı. Emniyetin açıklamasına göre, geçen yıl alınan önlemler sayesinde hadiseler yüzde 50 azalmış.

Tüm bunlar sevindirici çünkü okulların çevresinde hiç de iyi niyetli olmayan insanlar dolaşıyor. Bunu hepimiz biliyoruz. Çocuklar, bilhassa uyuşturucu satıcılarının tuzağına düşebilir. Bizim çocukluğumuz ve gençliğimizde böyle şeyler düşünülemezdi bile. Okullar güvenlik diye bir kavramla tanışmamıştı. Evinizden çıkar, yürüye yürüye okula gider, yürüyerek de eve dönerdiniz. Servis diye bir şey de yoktu çünkü herkes, büyük oranda, kendi mahallesinin okulunda okurdu. Şehrin değişik yerlerinde okula gidilmesini, anlayabiliriz. Ancak bizi üzen şey, artık okul çevrelerinin güvensiz mekanlar olarak algılanması. Ailelerin okula giderken veya okuldan dönerken "acaba çocuğumun başına bir iş gelir mi?" diye endişelenmesi.

Yeni eğitim öğretim yılıyla birlikte eğitimin kalitesi ve çocukların geleceği kadar asıl sorgulanması ve çare bulunması gereken konunun bu olduğunu düşünüyoruz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.