Vali Aydın Baruş ve eşi Nagihan Baruş, ‘Gençlik ve Eğitim’ konu alanı başlığında gerçekleştirilen 2. Uluslararası İmam Hatip Öğrencileri Sempozyum programına katıldı.

Selahattin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu tarafından hazırlanan İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi ve İnönü Üniversitesinin destekleri ile organize edilen ‘Gençlik ve Eğitim’ üst başlığında 2. Uluslararası İmam Hatip Öğrencileri Sempozyumu İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Salonunda düzenlendi.

Programa Vali Aydın Baruş ve eşi Nagihan Baruş, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof Dr. Ayşen Gürcan, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Din Eğitimi Genel Müdürü Naif Yılmaz, Rektör yardımcıları, Akademisyenler, Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, İl Müftüsü Ümit Çimen ve öğrenciler katıldı.

Selahattin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okul Müdürü Mikail Çirkin, Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay,Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın program açılış konuşmalarının ardından Vali Aydın Baruş yaptığı konuşmasında, “ Gençlik ve eğitim ikisi de ülkemizin geleceğini ve insanlığın geleceğini ilgilendiren konular. Geleceğe yönelik vizyona sahip olmamız gereken üzerinde çok düşünmemiz gereken konular. Bu nedenle sempozyum konusu olarak seçilmesinin isabetli olduğunu düşünüyorum. Gençlik ve eğitim birbirinden ayrılmaz iki süreç. Eğitim aslında insanın bütün hayatını kapsayan bir süreç ama gençlik çağınızda olduğunuz zaman bu süreci çok daha verimli çok daha faydalı bir şekilde değerlendirebilmeniz mümkün olabiliyor. Çünkü gençlik çağı hayata dair beklentilerinizin en pozitif olduğu ve enerjinizin en yüksek olduğu zaman. Bu anlamda sizin yaşlarınızdaki insanların bu süreci çok iyi değerlendirip hem kendime hem aileme hem de ülkeme nasıl fayda sağlayabilirim noktasında bu eğitim sürecini çok çok iyi kullanmanız lazım. Bizim lise yıllarımızda ufak bir tartışmayı içeren bir takım küçük programlar düzenlenmesi bile bizim için büyük nimetti. Bu gün üniversite ortamında sempozyum düzenleme imkanına sahipsiniz. Gençlik için konuşmak çok önemli tartışmak çok önemli, düşüncelerini başkalarının yanında ifade etmek çok önemi. Bunu ortaokul yıllarında, lise yıllarında yapabilmek çok önemli. Sizin bu yapmış olduğunuz sempozyum çalışması bu gün bir çok üniversitelerde yapılamayan çalışmalar. Onun için bu iki günlük sempozyum sürecini çok iyi değerlendirelim.  Sizin yetişmenizde eğitim süreci iki anlamda önemlidir. Birincisi kendinizi geleceğe hazırlamak akademik anlamda donanımlı olmak ikicisi ise kendinizi karakter olarak güçlendirip gelecekte ülkemizin ihtiyaç duyacağı lider insanlar olabilmek açısından önemlidir. Bu sempozyum sürecinin de sizin lider karakterler olarak geleceğin yöneticileri olarak kendinizi yetiştirmenize ve karakterinize olgunluk sağlamaya çok ciddi faydaları olacağına inanıyorum” dedi.