CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, partisinin Tunceli İl Başkanlığı’nda Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu ve Tunceli İl Başkanı Ali Mustafa Çelik ile birlikte yaptığı değerlendirmede, 30 Ağustos’un unutturulmak istendiğini belirterek,AKP yöneticileri ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nı sert sözlerle eleştirdi.

30 Ağustos’un Türkiye Cumhuriyeti’nin fiilen kurulduğunun ilan edildiği büyük zafer olduğunu belirten Ağbaba, “Bu topraklarda yaşayan herkesin 30 Ağustos’u önemsemesi , zafer bayramı gibi kutlaması gerekir.Ancak, maalesef ülkeyi yönetenler ülkeyi bu konuda da bölmeye çalışıyorlar. Bir tarafta 26 Ağustos’ta Malazgirt Zaferi’ni görkemli bir şekilde, şatafatla kutlayanlar 30 Ağustos’u yok sayılıyor. Öncelikle belirtmek gerekir ki 30 Ağustos Zafer Bayramı da bizim, 26 Ağustos Malazgirt Zaferi de bizim. Destanlar üzerinden bile ülkeyi bölmeye çalışanlar var.” Dedi.

 “Diyanetin Cuma gün ki fethasına bakıldığında sanki 30 Ağustos hiç yaşanmamış, Mustafa Kemal Atatürk hiç yokmuş gibi davranılıyor” diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba “ Mustafa Kemal Atatürk’ü kurmuş olduğu Diyanet yok sayıyor.Diyanet ‘Keşke Yunan kazansaydı” diyen Fesli Kadir’i anıp, Atatürk’ü anmayan Diyanet’tir.Bu anlayış Taliban’a yakın, Anadolu topraklarında yaşayan insanlara uzak bir anlayıştır.30 Ağustos kutlamalarına bakıldığında sanki bu ülkeyi yönetenler 30 Ağustos’ta savaşı kaybetmiş gibi davranıyorlar. 30 Ağustos’un mağlubu gibiler. 30 Ağustos Mustafa Kemal Atatürk’ün bu topraklarda özgürce yaşamasını nefes almasını, bayrağımızın dalgalanmasını sağlayan önderdir. Ama belli bir kesim ısrarla Mustafa Kemal Atatürk’ü yok sayıyor. Cuma hutbesinden çıkarıyorlar. 1400 yıl önce Diyarbakır’ı fetheden komutanı anıyorlar, 100 yıl önce ülkeyi kurtaran Atatürk’ü anmıyorlar. Bu ülkeyi ve Diyanet’i yönetenler ‘Keşke Kurtuluş Savaşı olmasaydı’, ‘keşke Yunan kazansaydı’ diyen Fesli Kadir’in çocuklarıdır.”ifadelerini kullandı.

Ağbaba ve beraberindekiler basın toplantısının ardından Tunceli şehir merkezinde esnaf ve vatandaşlarla sohbet edip Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun yangından etkilenen bölge halkına geçmiş olsun dileklerini ilettiler ardından Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’yu ziyaret ederek, yangın söndürme çalışmaları ile ilgili görüş alışverişinde bulundu.İHA