AK Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı; “2021/2022 sezonunda 80 bin 720 ton kuru kayısı ihracatı gerçekleştirildi. Bundan da 375 milyon dolar gelir elde etmişiz.  Bu 375 milyon dolar bir önceki yıllara göre dolar anlamında çok çok daha üzerinde bir gelir elde ettik.” dedi.

Yetimler Kervanı’ndan Aşure Etkinliği Yetimler Kervanı’ndan Aşure Etkinliği

AK Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı’dan Malatya ticaret borsasına ziyaret gerçekleştirildi. Ziyarete gündem kayısı ve ihracat rakamlarıydı.

Ziyaret için teşekkürlerini dile getiren MTB Başkanı Ramazan Özcan; “Milletvekilimiz Hakan Kahtalı ’ya uzun bir süre sonra Malatya Ticaret Borsası’na yapmış olduğu ziyaretinden dolayı teşekkür ediyoruz. Malatya Tarım Sektörü ile ilgili gelişmeleri gerek telefonla, gerekse yüz yüze Sayın Vekilim ile her fırsatta paylaşıyoruz. Bugün de bizi hem ziyaret edip, hem de 2021/2022 sezonu diye adlandırdığımız 12 aylık ihracat serüvenimiz dün itibariyle sona erdi. Hem de bu rakamları kamuoyuna paylaşmasını kendisinden rica etmiştik. Hayvancılık Sektörü ve Hububat Sektörü temsilcilerimiz de buradalar. Bugün inşallah hem bu sektörlerde yaşadığımız sorun ve sıkıntıları sizlerle paylaşacağız. Hem de bu problemlerin çözümü ile ilgili destek ve yardım isteyeceğiz.” dedi.  

Kayısı ihracatının önemine dikkat çeken AK Parti Malatya milletvekili Hakan Kahtalı ise;“Malatya Ticaret Borsası’nın Lisanslı Depoculuğu faaliyete geçirmesiyle birlikte sayın Bakanımız kayısıda 21 lira ve 23 lira diye fiyat açıklamıştı.  Daha sonrasında açıkladığı günün ertesinde ürün fiyatı 30 TL’ye çıktı. TMO’nun Malatya’da kayısıyı artık sahipsiz bırakmayacağını gördük.  TMO ilk defa Malatya’da sıkıntı olduğunda fiyatı belirleyeceğini göstermiş oldu.  Kayısıda bir sezonumuzu tamamladık. Sezon dediğimiz zaman 1 Ağustos’ta başlayıp takip eden yılın 31 Temmuz’unda bitiyor. 2021/2022 yılı sezonu çok bereketli bir yıl oldu. Ben bu işte emeği geçen çiftçimize, üreticimize, tüccarımıza emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. 2021/2022 sezonunda 80 bin 720 ton kuru kayısı ihracatı gerçekleştirildi. Bundan da 375 milyon dolar gelir elde etmişiz.  Bu 375 milyon dolar bir önceki yıllara göre dolar anlamında çok çok daha üzerinde bir gelir elde ettik. Bu gelir sadece Malatya’mızı, Malatya’daki çiftçilerimizi, üreticilerimizi faydalandırmıyor. Bu gelir tüm Türkiye’yi faydalandırıyor.  Ülkemize döviz girmiş oluyor. 375 Milyon dolar ülkemize bir kaynak aktarımı gerçekleştirilmiş oluyor.   Bunun ihracatı ile alakalı ithal bir ürünümüz yok. Tamamı milli ve yerli ürün. Kendi ürettiğimizin malın yüzde 90’ınını ihraç etmiş oluyoruz.” dedi.