Malatya Emlak komisyoncuları odası başkanı Ali Özgül, TOKİ Başkanlığına çağrıda bulunarak; “TOKİ Malatya’da en az 5 bin konutun temelini atması gerekiyor. Yoksa 2023 yılından sonra Malatya’da kiralara güç yetmez” dedi.

Malatya Emlak komisyoncuları odası başkanı Ali Özgül, konut satışları ve dar gelirli bakımından konutların durumu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“KONUT ALIMI ZORLAŞTI”

Yeşilyurt Belediyesi, Berat’ın ‘Sünnet Töreni’ Hayalini Gerçeğe Dönüştürdü Yeşilyurt Belediyesi, Berat’ın ‘Sünnet Töreni’ Hayalini Gerçeğe Dönüştürdü

Dar gelirli vatandaşlarımızın konut almasının giderek hayal olduğunu söyleyen Özgül, TOKİ başkanlığına çağrıda bulunarak Malatya’ya en az 5 bin konut yapması talebinde bulundu. Özgül; “İlimizde yılbaşından bu tarafa gayrimenkul sektöründe büyük bir durgunluk yaşanıyordu. Emlak sektörü bu dönemde biraz daha hareketlenmekte. Özellikle arsa ve arazi alanında bir hareketlenme hakim. Daire satışlarında da biraz kımıldama var. Bunun sebebi yurt dışından gelen vatandaşlarımız ile kayısı hasadı yapan vatandaşlarımızın piyasada konut araştırması yaptığı ve konut aldıkları gözlenmekte. Buda sevindirici bir bilgi olduğunu belirtmek istiyorum. Fakat dar gelirli insanlarımızın konut alam şartları çok zorlaştı. Çünkü bir asgari ücretli kişinin veya normal küçük bir esnafın daire alama imkanı çok zor. Artı bildiğiniz gibi kredi faizleri çok yüksek. Burada dar gelirli vatandaşlarımızın konut sahibi olabilmeleri için TOKİ’ye büyük görev düşmektedir. TOKİ Malatya’da en az 5 bin konutun temelini atması gerekiyor. Yoksa 2023 yılından sonra Malatya’da kiralara güç yetmez. Konutlarında satılması mümkün olamayacağı gözlenmektedir. Vatandaşın git gide alım gücü düştüğünden dolayı konut alımı da zorlaşacaktır.” dedi.

“EV SAHİPLERİ VİCDANLI OLSUN”

Kiracılarına karşı ev sahiplerinin vicdanlı olması gerektiğine dikkat çeken Özgül; “Bu nedenle arzı karşılamak için TOKİ başkanlığımız acilen taşın altına elini koyması gerekmektedir. Aksi halde biraz önce belirttiğim gibi kiralara güç yetmeyecektir. Şimdi bile kiraların çok yüksek olmasından dolayı vatandaşlarımız büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Daire sahipleri biraz daha vicdanlı olup, taşın altına ellerini koymaları, kiracılarına yardımcı olmaları gerekiyor. Tamam pahalılık var, emsalleri vardır olabilir fakat yıllardır evinde oturan bir kiracısına ev sahiplerinin yardımcı olması gerekiyor. Bu hem kanunen, hem vicdanen, hem dinimizce olması gereken bir konudur.” dedi.