Pütürge Ziraat Odası Başkanı Kürşat Ayaydın, çiftçi giderlerinin 2 yıl içinde yüzde 700 arttığını belirterek, bu durumdan çıkmanın tek yolunun destek sağlamak olduğunu söyledi.

Elif TİLBAÇ

Pütürge Ziraat Odası Başkanı Kürşat Ayaydın, birçok sebepten dolayı çiftçilerin sorunlarının kar yumağı gibi büyüyerek içinden çıkılmaz bir hal aldığını söyledi.

Özellikle yem ve mazot gibi giderlerin 2 yıl içerisinde 7-8 kat arttığını belirten Ayaydın; “Ülkemizde 2021 yılı gerek kuraklık anlamında, gerekse Covid 19 salgını nedeni ile zor ve olumsuz bir yıl olarak geçirdi. Bu zorluklara karşı yaşanan ekonomik sıkıntılar neticesinde artan girdi maliyetleri çiftçimizin belini bükmekle kalmadı. Ülkemiz içinde ileri ki yıllarda gıda kıtlığı anlamında büyük sorunlarla karşılaşa bileceğimizin sinyallerini vermekte. Ocak 2020 yılında 2.100 tl olan gübrenin tonu Ocak 2022 yılı itibarı ile 14.250 tl oldu. Ocak 2020 yılında 6.51 tl olan mazot litre fiyatı Ocak 2022 de  14 Tl oldu elektrik maliyeti 2020 yılında  58,6 kuruştan 2022 yılı itibarı ile 1.35 tl olmuştur. Gübre ve mazottaki artışlar yüzünden çiftçimiz sonbahar ve kış ekimlerini yapamadı yapanlar ise yeterince gübre atamadığından verim düşüklüğü yaşanacağı aşikârdır. Bu bahsettiğimiz sadece Tarımdaki girdilerin küçük bir kısmı daha ekipman olsun işçilik olsun sulama olsun ve benzeri bir çok durum üretim maliyetlerimizi etkilemekte. Girdilerdeki bu oranlara karşılık çiftçinin ürünü hala gerekli değerde alıcı bulmamakta tarladaki 1 tl lik ürünü marketlerde vatandaş 8 tl olarak almakta. Tarlada çalışan çiftçimizin emeği sömürülmektedir. Çiftçilerimiz çalışıyor üretiyor ama yeterince para kazanamıyor.” dedi.

Fatura Bizlere Kesildi Fatura Bizlere Kesildi

Çiftçilerin içinde bulunduğu durumdan kurtulması için desteklerin arttırılması, bazı vergilerin kaldırılmasının gerektiğini belirten Ayaydın şöyle devam etti: “Kesintisiz üretim için çiftçiye daha çok destek verilmeli. Tarımsal üretim için kullanılan mazotta Özel Tüketim Vergisi kaldırılmalı. Tarımsal üretimde yenilenebilir enerji kullanımı teşvik edilmeli ve tarımsal kuruluşların da teşvik vermeye daha verimli katılması sağlanmalı. Organik tarım ve iyi tarım uygulamalarındaki destekler arttırılmalı. Çiftçilerin kredi borçlarındaki faizler silinmeli ve ödeme planı çıkarılmalı. Yem fiyatları düşürülmeli İklimsel değişikliklerinden ve kuraklıktan kaynaklı sulama sorunlarına destekler sağlanmalıdır. T.Z.O.B Genel Başkanı Sayın Şemsi BAYRAKTAR’ ın dediği gibi: Maliyetlerin aşırı artması karşısında girdi desteği çok yetersiz kaldı. Üreticiye moral verecek yeni destekler acilen devreye sokulmalı. Aksi takdirde ülke olarak ağır faturalar öderiz. Sonra çok pişman oluruz ancak Ahlar vahlar para etmez.”